Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Mantas Petruškevičius   |   2014-07-16

Būsto paskola: kuo trumpiau, tuo pigiau

  
Būsto paskola: kuo trumpiau, tuo pigiau Apie galimybę pasiimti paskolą ir mokėti tik palūkanas bankai dažniausiai nutyli.

Pagyvėjimas išduodant būsto paskolas Jungtinėje Karalystėje vėl jaučiamas. Tačiau bankai vis dar prisimena nesenai praėjusius neramius laikus ir nenori minti ant to paties grėblio dar kartą. Nors tiek patrauklių pasiūlymų, kiek jų buvo prieš krizinius metus, šiandien jau nebėra, tačiau pasirinkti geriausią sau tinkamą būsto paskolą galima lengviau.

 Vienas iš įdomiausių būsto paskolų tipų, D. Britanijoje buvęs itin populiarus praėjusio amžiaus 9-ajame dešimtmetyje, – tai vadinamosios „mokėkite tik palūkanas“ (angl. interest-only mortgage) būsto paskolos. Šiandien komerciniai bankai apie šią galimybę dažniausiai nutyli.
 
Tokios paskolos esmė iš pirmo žvilgsnio gana paprasta – klientas tam tikrą metų skaičių bankui moka tik palūkanas (fiksuotas arba kintamas, priklausomai nuo susitarimo), ir tik pasibaigus iš anksto numatytam laikotarpiui pradeda grąžinti pačią paskolą. Nepaisant to, kad ši paslauga neabejotinai paspartino finansinės krizės pradžią 2008 metais, ypač JAV, bankai ją ir toliau siūlo, tik šį kartą jau atsargiau. Kuo įdomi „palūkanų“ paskola gali būti mums ir ką reikėtų žinoti prieš žengiant pirmąjį žingsnį?
 
 
Įvertinkite riziką
 
Šiandien Jungtinėje Karalystėje tokia skolinimosi galimybe naudojasi vienas iš trijų skolos įsipareigojimus prisiėmusių asmenų. Tiesa, vidutiniškai trims iš šimto naujųjų šeimininkų gresia prarasti gyvenamąją vietą dėl laiku nesumokamų įmokų bankams. Ne veltui „mokėkite tik palūkanas“ pobūdžio paskolų populiarumas žaibiškai augo devintąjį ir dešimtąjį dešimtmetį, kai nekilnojamojo turto kainos į viršų stiebėsi kone kasdien.
 
 
Kai NT kainos auga, būsto vertė taip pat didėja kartu su jūsų bankui įkeisto turto dydžiu, dėl to bankas prisiima mažesnę riziką, net jei ir nesugebėtumėte grąžinti visos paskolos. Tokiu (blogiausio scenarijaus) atveju įkeistas būstas būtų parduotas varžytynėse, tikėtina, brangiau nei buvo pirktas, ir jums dar būtų grąžinamas skirtumas. Galų gale, kad ir kaip nutiktų, visos pusės liktų patenkintos. Tačiau turiu nuliūdinti, jog tokį scenarijų greičiau bus galima aptikti tik būsimųjų ekonomikos istorijos vadovėlių juodraščiuose, kuriems dar kartą beliks patarti prieš įsigyjant būstą gerai pasverti savo galimybes ir nekartoti prieš krizę darytų klaidų.
 
 
Kuo trumpiau – tuo pigiau
 
 
Vis dėlto, ši „palūkanų“ paskola turi privalumų prieš įprastas paskolas. Bene pagrindinis iš jų – tai palyginti nedidelės piniginės įmokos bankui pirmus keletą metų. Tai ypač naudinga šeimoms, kurios tikisi geresnio darbo ir pajamų augimo artimiausioje ateityje, tačiau norėtų nuosavą būstą įsigyti jau dabar. Dar geriau, jeigu po pirmų trejų–penkerių metų planuojama padengti didžiąją dalį arba visą naujojo būsto sumą vienu mokėjimu. Tarkime, tikintis po kelerių metų parduoti Lietuvoje turimą nekilnojamąjį turtą ir iš jo padengti likusią paskolą Anglijoje.
 
 
Matematika čia paprasta – kuo greičiau ketinate išsimokėti paskolą, tuo labiau apsimoka „mokėkite tik palūkanas“ paskola. Taigi ji yra ideali tiems, kurie jau dabar žino, jog po kelerių metų galės sau leisti įsigyti naują gyvenamąjį būstą iš karto sumokėję visą sumą arba didžiąją paskolos dalį, o iki tol nenori kiekvieną mėnesį mokėti nuomos mokesčių kitiems.
 
 
Tokios paskolos įmokų dydis dėl paskolos struktūros iš pradžių yra palyginti nedidelis, tačiau vėliau jis pastebimai išauga. Prisiėmę įsipareigojimą 150 tūkst. svarų vertės būstui su 5 proc. fiksuotomis palūkanomis 25 metams pirmuosius penkerius metus mokėtumėte tik palūkanas, t. y. 625 svarus per mėnesį. Paskolą pradėtumėte grąžinti tik po penkerių metų, o įmoka tuomet pastebimai išaugtų iki 1,003 svarų per mėnesį visam likusiam paskolos laikotarpiui. Palyginti su įprastine būsto paskola, per 25 metus permokėtumėte 12 019 svarų. Tad matome, kaip svarbu pasverti galimybes, kaip greitai ketinate grąžinti „mokėkite tik palūkanas“ paskolą.
 
 
Būstas toliau brangsta
 
 
Pastaruoju metu būsto paskolų rinkoje, kaip ir Didžiosios Britanijos ekonomikoje apskritai, jaučiamas pagyvėjimas ir atsigavimas. Visa tai tiesiogiai veikia gyvenamųjų namų bei butų kainas – daugelyje Anglijos regionų jos sparčiai auga. Turbūt net neverta užsiminti apie sostinę Londoną, kur nekilnojamasis turtas brangsta ne savaitėmis, o dienomis. Atitinkamai, dėl to čia daugėja nuomininkų, namai daugelyje rajonų seniai perpildyti, o kiekvieną įmanomą kampelį ar palėpę stengiamasi bet kokia kaina paversti dar vienu kambariu.
 
 
Taigi, jeigu vis dėlto netrokštate ilgus metus būti nuomininkais, prieš ryžtantis vienam iš svarbiausių finansinių sprendimų jūsų šeimos gyvenime vertėtų kritiškai ir atsakingai įvertinti savo galimybes ir atlikti paprastą matematiką: kuo trumpiau, tuo pigiau. Jeigu vis dar susiveda galai, „palūkanų“ paskola gali būti išties puikus sprendimas.
 
 
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Būstas Anglijoje, Anglijos bankai

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Grįžta vyras iš žvejybos tuščiomis, nedrąsiai stovi prie slenksčio ir klausia:
– Katinas namie?
Žmona atsako:
– Eik drąsiai, aš jam kilkių nupirkau!