Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Liubov Vashkevich   |   2017-05-19

Nekilnojamojo turto įsigijimas – žingsnis po žingsnio. Kas yra „Leasehold“?

  
Nekilnojamojo turto įsigijimas – žingsnis po žingsnio. Kas yra „Leasehold“?
© Flickr nuotr.
Šiuo atveju teisės į buto nuosavybę apribojamos sutartam laikotarpiui.

Praėjusiame straipsnyje aš pasakojau apie nuosavybės valdos formą – „Freehold“. Kitas paplitęs gyvenamojo nekilnojamojo turto valdos būdas, su kuriuo pirkimo metu jūs galite susidurti, vadinamas „Leasehold“.

Kas tai yra? Tai nekilnojamojo turto (paprastai buto) turėjimas nuosavybėje (bet ne žemės), tam tikru laikotarpiu ir tam tikromis sąlygomis.
T. y., pastato ir žemės po juo savininkas pardavė jums teisę valdyti butą šiame name tam tikru laikotarpiu („lease“). Panašu į tai, lyg jūs išsinuomotumėte butą, sumokėję nuomos mokestį daug metų į priekį.
 
Visos kitos teisės yra apribojamos šiuo laikotarpiu – „lease“. Detaliau apie apribojimus:
 
1. Buto savininkas gali parduoti, padovanoti arba perduoti butą kaip palikimą; bet visa tai veikia tik „lease“ galiojimo laikotarpiu.
 
2. Buto savininkas turi mokėti pastato savininkui žemės nuomos mokestį („ground rent“).
 
3. Butų savininkai paprastai kas mėnesį moka už viešųjų erdvių – laiptinių, holų, aplink namą esančios teritorijos ir t.t. – valymą ir išlaikymą („service charge“), taip pat sumoka dalį pastato draudimo.
 
4. Pastato savininkas „leasehold“ sutartyje gali nustatyti įvairius apribojimus, susijusius su nekilnojamojo turto remontu ir pakeitimais, galimybe laikyti naminius gyvūnus, pareigas viešojo naudojimo erdvių atžvilgiu ir pan.
Visa tai, kaip matote, labai panašu į būsto nuomą su nustatytomis savininko taisyklėmis, skirtingai nuo „freehold“, kur taisykles nustato vien valstybės įstaigos.
 
Kaip jus jau supratote, svarbiausia turint nuosavybėje tokį nekilnojamąjį turtą – laikotarpis („lease“).
 
Toks laikotarpis gali būti bet kokios trukmės. Reikia turėti omeny – kuo laikotarpis trumpesnis, tuo yra mažesnė tokio buto kaina ir tuo yra sunkiau tokį butą parduoti arba gauti „mortgage“ jo įsigijimui.
 
Kalbant apie „mortgage“, kritinė riba yra „lease“ 70 metų. Yra keletas bankų, kurie gali paskolinti pinigus esant trumpesniam „lease“, bet tai jau yra sudėtinga ir reikalauja įvairių papildomų sąlygų laikymosi.
 
Laikas nuo laikų butų savininkams iškyla naujo „lease“ pirkimo klausimas. Tai nepigus ir negreitas reikalas. Teisę pratęsti „lease“ turi žmogus, turėjęs nuosavybėje butą ne mažiau nei dvejus paskutinius metus. Dėl šios priežasties, jei jūs ką tik įsigijote butą, turite pralaukti ne mažiau nei dvejus metus, kad paduotumėte paraišką „lease“ laikotarpiui pratęsti. Paprastai jis yra pratęsiamas 90 metų, pridedant šį laikotarpį prie jau esamo. Pavyzdžiui, jeigu senas „lease“ buvo 40 metų, pratęsiant jį 90 metų, naujas „lease“ bus jau 130 metų.
 
Namo ir žemės savininkas negali atsisakyti pratęsti tokio „lease“. Jeigu buto savininkas mano, kad kaina už „lease“ pratęsimą nustatyta nesąžiningai, jis gali kreiptis į teismą.
 
Perkant tokį nekilnojamąjį turtą, reikia iš anksto suprasti pratęsimo kainų nustatymo sistemą. Pavyzdžiui, buto, kainuojančio 250 tūkst., „lease“ pratęsimas naujam laikotarpiui, su esančiu 60 metų likučiu kainuos 30 tūkst. svarų sterlingų ir užtruks apie pusę metų.
 
Jei „lease“ laikotarpis trumpesnis nei 21 metai, tai buto savininkas („leaseholder“) praranda pratęsimo teisę ir, „lease“ laikotarpiui pasibaigus, butas grįžta pas „freeholder“.
 
Perkant savo namus, labai svarbu suprasti nekilnojamojo turto valdos „freehold“ ir „leasehold“ sąlygomis skirtumus. Priklausomai nuo valdos formos, nekilnojamasis turtas taip pat skiriasi jo išlaikymo bei valdos teisės pratęsimo išlaidomis ir galimybe gauti „mortgage“ jam įsigyti.
 
Turite klausimų? Skambinkite: 01304268934, 07852829016 arba užpildykite formą tinklapyje www.YourMortgageAdvisor.info
 
  

Žymos: Nekilnojamas turtas, Liubov Vashkevich

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Sėdi tėtis su Petriuku prie bendro stalo. Petriukas siekdamas šaukštu košės užkabina butelį degtinės. Butelis susvyruoja, bet nenukrinta. Petriukas nusijuokia:
– Matei, tėti, butelis buvo per plauką nuo mirties!
Tėvas pasižiūri į Petriuką ir atsako:
– Tu irgi.