Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Mantas Petruškevičius   |   2012-12-05

NT burbulas ir toliau plečiasi

  
NT burbulas ir toliau plečiasi Daugelis britų nuosavus namus įvardija kaip didžiausią per gyvenimą užgyventą lobį.

„Mano namai – mano tvirtovė“ – britams šis posakis jau seniai yra įgavęs ypatingą reikšmę ir tapęs vienu iš šimtmečiais besiformavusios kultūros atspindžių. Paklauskite bet kurio vietinio gyventojo, ką jis iš tiesų mano apie nuosavus namus, ir daugelis juos įvardys kaip didžiausią per gyvenimą užgyventą lobį. Nuosavus namus įsigyti trokšta kiekvienas, net jei tai būtų vos kelių dešimčių kvadratinių metrų būstas, o savaitgaliais „barbeque“ rengiamas mažame sodelyje.

Tačiau tikrovė kartais pasirodo esanti ne tokia, kokios trokštama. Pastaraisiais dešimtmečiais rekordiniais tempais augančios būsto kainos ir į nekilnojamojo turto rinką vis didesniais mastais žengiantys pirkėjai iš užsienio šalių dažnai verčia koreguoti ne vieno brito susikurtą idilišką įvaizdį apie nuosavą gyvenamąjį plotą. Tai ypač akivaizdu šalies sostinėje Londone.
 
Sostinėje kainos auga
2012 metų vasarą, palyginti su praėjusiais metais, nekilnojamojo turto kainos Jungtinėje Karalystėje augo žymiai mažesniu tempu, nei tai buvo pastebima Londone. Viešosios įstaigos „Land Registry“ duomenimis, tuo metu, kai vidutinis būsto kainų augimas šalies rytuose nesiekė 1 procento ribos (0,8 proc.), sostinėje nekilnojamasis turtas brango vidutiniškai 6,5 proc. Negana to, Londone parduota absoliučiai didžioji dauguma namų, kurių vertė viršija 1 mln. svarų sterlingų, – net 403 iš 562 visoje Jungtinėje Karalystėje. Labiausiai brango miesto vakarinėje dalyje esančių Kensingtono ir Chelsea, Westminsterio bei Hammersmitho ir Fulhamo gyventojų nekilnojamasis turtas, – atitinkamai 16,1 proc., 14,4 proc. ir 10,6 proc. Pati brangiausia vieta gyventi visoje šalyje ir toliau išlieka Kensingtono ir Chelsea rajonai, juose vidutinis būstas rinkoje vertinamas per 1,1 mln. svarų sterlingų.
 
Kitur – pinga
 
Pasidairius po kitus D. Britanijos regionus, situacija t toli gražu neprimena pastarąjį dešimtmetį Londone nepaisant krizės tebesitęsiančio NT kainų bumo. Kai kuriose šalies dalyse, pavyzdžiui, Šiaurės Rytuose ar Šiaurės Vakaruose, būsto kainos netgi pastebimai nukrito (3,9 ir 3,8 proc.). Yorkshiro grafystėje ir Pietvakarių Anglijoje taip buvo užfiksuotas kainų kritimas, tačiau ten jis ne toks žymus.
 
Labiausiai per metus sumenko Velso miestelio Merthyr Tydfilo gyventojų nekilnojamojo turto vertė „ant popieriaus“ – net 8,4 proc. Nuo jų nedaug atsiliko pastaruoju metu lietuvių pamėgta gyventi vieta Anglijoje – Stoke-on-Trentas, esantis Staffordshiro grafystėje. Ten, kaip ir Wrexhamo mieste Velse, būsto kainos per metus vidutiniškai sumenko 7,9 proc. Naujausiais statistiniais duomenimis, vidutinė būsto kaina Jungtinėje Karalystėje siekia per 164 tūkst., Londone ji beveik dvigubai viršija vidurkį ir yra kiek daugiau nei 300 tūkst. svarų sterlingų.
Kainos nekris
 
Kad ir kokias aukštumas nekilnojamo turto kainos šiuo metu siekia Londone, ekspertai vienbalsiai sutaria, jog pabaigos kainų augimui sostinėje artimiausiais metais dar tikrai nematyti. Pagrindo kainoms mažėti šiandien tikrai nėra dėl kelių priežasčių. Viena iš jų yra ta, jog pasibaigus krizei ir ekonomikai vis tvirčiau, nors ir iš lėto, stojantis ant kojų, planuojama, jog per artimiausią penkmetį turėtų ženkliai padidėti į nekilnojamąjį turtą investuojančių žmonių skaičius.
 
Nors nemažai D. Britanijos gyventojų daliai, ypači jaunoms šeimoms, dėl sumažėjusio bankų kreditavimo pastaraisiais metais tenka kuriam laikui atidėti planus apie būsto įsigijimą, manoma, jog tūkstančiai verslininkų laukia savo šanso investuoti į nekilnojamąjį turtą jau artimiausiu metu.
 
Investuotojai renkasi svarą
 
Kita NT brokerių akcentuojama aplinkybė, kuri turėtų dar labiau pagyvinti būsto įsigijimo sandorius šalyje, yra tiesiogiai susijusi su vis dar miglota ekonomine padėtimi Europos Sąjungos šalyse. Nemažas skaičius investuotojų iš viso pasaulio šiandien mieliau renkasi stabilesnį svarą, nei nuo Pietų Europos valstybių ekonomikų stipriai priklausančią euro zoną su neaiškia euro valiutos ateitimi.
 
Tad natūralu, jog didžiuliai pinigų srautai pastaraisiais metais „nusėda“ čia, pasirinkus mažiau rizikingą investiciją Jungtinės Karalystės nekilnojamojo turto rinkoje, ypač Londone, nei kaupiami kur nors kitur kontinentinėje Europoje. Šios aplinkybės ir turėtų tapti pagrindiniais veiksniais, nulemsiančiais tolesnį būsto augimą artimiausiais metais tiek sostinėje Londone, tiek ir visoje Jungtinėje Karalystėje.
 
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Nekilnojamas turtas, Būstas Anglijoje, Namai Londone

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Lėktuvas. Papūga sėdi ir rėkia:
- Stuardese, višta tu, viskio man!
Stiuardesė atneša. Papūga vėl rėkia:
- \"Viešalka\" dar viskio!
Stiuardesė atneša. Šalia sėdi keleivis ir galvoja: \"O ką, aš durnesnis?\"
Ir ima rėkti:
- \"Mažule\", alaus nepamiršk!
Stuardesei trūksta kantrybė, ji pasiskundžia pilotui. Pilotas nutaria juos abu išmesti. Prie atidaryto liuko papūga sako:
- Kaip nemokantis skraidyti, tu per daug išsidirbinėji...