Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2017-02-08

Trauma darbe: gauti kompensaciją – lengviau nei tikėjotės

  
Trauma darbe: gauti kompensaciją – lengviau nei tikėjotės
Darbuotojas gali reikalauti kompensacijos, jei nelaimingas atsitikimas įvyko dėl darbdavio kaltės.

Nors darbe traumas patyrusiems asmenims Jungtinės Karalystės įstatymai užtikrina kompensacijas, šios atsakomybės darbdaviai įvairiais būdais stengiasi išvengti. Tačiau su patyrusių specialistų pagalba nukentėjusieji turi daugiau šansų išsireikalauti maksimalų žalos atlyginimą.

Jungtinėje Karalystėje darbdavys privalo užtikrinti saugaus ir sveikatai nekenksmingo darbo sąlygas. Tačiau ne visoms įmonėms tai pavyksta. Dažnai darbuotojai nesupažindinami su saugaus darbo taisyklėmis arba yra privesti dirbti nesaugioje aplinkoje ir, deja, patiria traumas.
Ką daryti patyrus traumą, kokios jūsų teisės ir pareigos, pataria Diana Juozapavičienė, Londone įsikūrusios ieškinių ir kompensacijų dėl traumų specialistų kompanijos LITKRAFT darbo traumų specialistė.
 
– Ką daryti tuoj po nelaimingo įvykio darbe?
 
– Visų pirma, po nelaimingo įvykio, jums turi būti suteikta pirmoji pagalba, jei, žinoma, tokia yra reikalinga. Svarbiausia, pasirūpinti savo sveikata. Jokiu būdu nesistenkite tęsti darbo ir apgaudinėti savęs, kad viskas susitvarkys savaime.
 
Po pirmosios pagalbos suteikimo, būtinai nufotografuokite įvykio aplinką, įrašykite liudininkų atsiliepimus, pasiimkite liudininkų kontaktus. Ne visi įrodymai bus įvykio vietoje vėliau, todėl svarbu juos užregistruoti nedelsiant, nes vėliau jų pagrindu galėsite pradėti ieškinį. Darbdavys pakankamai dažnai stengiasi išvengti atsakomybės, todėl jums padės įvykį matę liudininkai, nuotraukos ar kita faktinė medžiaga apie įvykio aplinkybes.
Diana Juozapavičienė, LITKRAFT darbo traumų specialistė. Diana Juozapavičienė, LITKRAFT darbo traumų specialistė.
 
– Jeigu darbuotojas traumą patiria darbe, kur tai fiksuojama?
 
– Apie darbe patirtą traumą informuokite savo vadovybę ir pasirūpinkite, kad nelaimingas įvykis būtų užregistruotas nelaimingų įvykių (Accidentbook) knygoje. Jei įmonės neturi šios knygos, tuomet nelaimingą įvykį aprašykite patys, pasirašykite, perduokite darbdaviui ir vieną kopiją pasilikite sau. Noriu įspėti, kad ir pats nukentėjusysis yra atsakingas už tai, kad dokumentai būtų užpildyti teisingai. Todėl, jeigu nesuprantate angliškai arba jums sunku situaciją perteikti svetima kalba raštu, paprašykite angliškai kalbančių kolegų, kad išverstų kas yra rašoma. Nepasirašykite, kol neįsitikinkite, kad visos įvykio aplinkybės perteiktos teisingai.
 
– Ką daryti, jei patirtai traumai pirmosios pagalbos nepakanka?
– Kreipkitės į medikus, šeimos gydytoją (GP) ar ligoninę (walk-in centre/A&E) kuo greičiau po įvykio. Jeigu net iš pažiūros jums ir atrodo, kad jokio gydymo nereikia, esant šoko būsenoje, galite nejausti skausmo.
 
Vienos traumos yra nedidelės, kitų požymiai gali būti tiesiog labai nežymus ir jų galite iš karto nepastebėti. Todėl patyrus traumą, jūs turite stebėti save ir kreiptis į gydytoją vos pajutus pirmuosius simptomus.
 
Net jei apsilankymo metu, bus paskirti tik nuskausminamieji, kurių kiekvienas gali įsigyti parduotuvėje be recepto, vis dėlto, jūsų negalavimai bus užregistruoti gydytojo, kurie vėliau gali būti labai svarūs traumų/sužalojimų įrodymai.
 
– Ar pasitaiko atvejų, kad darbinė trauma sukelia nesutarimų tarp darbuotojo ir darbdavio?
 
– Taip, tai gana dažnas atvejis, todėl darbuotojas privalo žinoti ir naudotis savo teisėmis, numatytomis įstatymų. Jei gydytojas išdavė nedarbingumo lapelį (sicknote) jūs neprivalote grįžti į darbą, net jei darbdavys primygtinai prašo. Tačiau būkite pareigingi ir sau – laikykitės gydytojų nurodymų, bei nepraleiskite paskirtų terapijų. O jei pats gydytojas mano, kad darbingumo lapelis negali būti išduotas, paprašykite pažymos leidžiančios dirbti lengvesnius darbus. Jis jums ypatingai pasitarnaus, dirbant fizinį darbą.
 
– Darbuotojas patyrė traumą darbe, ar gali tikėtis kompensacijos už ją?
 
– Darbuotojas gali reikalauti kompensacijos, jei nelaimingas atsitikimas įvyko dėl darbdavio kaltės. Kompensacija suteikiama už patirtas traumas, prarastas pajamas, bei kitus finansinius nuostolius. Noriu pabrėžti, kad nukentėjusysis turėtų rinkti visus išlaidų čekius susijusius su trauma, kaip įrodymą dėl patirtų nuostolių. Tai gali būti čekiai iš fizioterapeuto, taksi įmonės, kuri vežė jus pas gydytojus ir t.t. Jūs taip pat galite gauti kompensaciją už sugadintus asmeninius daiktus bei artimųjų pagalbą buityje. Jeigu artimieji turėjo nukentėjusiam padėti namuose apsirengti, nusiprausti ar susitvarkyti, už tai irgi gali būti atlyginta.
 
– Daugelis darbuotojų nesiryžta išsireikalauti kompensacijos. Kodėl?
 
– Nors darbuotojas gali gauti kompensaciją už patirtas traumas, dažniausiai jis bijo prarasti darbą ir dėl to nesikreipia dėl žalos atlyginimo. Tačiau dėl to baimintis nevertėtų, nes kompensaciją išmoka ne pats darbdavys, o jį atstovaujanti draudimo kompanija. Bet, jei išties bijote prarasti darbo vietą, apie nelaimingą įvykį galite pranešti išėję iš darbo, tik ne vėliau nei per tris metus po įvykio.
 
– Kodėl tautiečiai bijo kreiptis į advokatus?
 
– Nukentėjusieji nesikreipia dėl kompensacijos pas advokatus, nes jiems trūksta anglų kalbos žinių, baiminasi didelių advokatų įkainių arba tiesiog nesupranta specifinės advokatų terminologijos. Tačiau jūs drąsiai galite kreiptis į LITKRAFT. Čia jūs gausite visą reikiamą pagalbą ne tik lietuvių kalba, bet ir nemokamai. Mūsų rekomenduotiems advokatams nereikės nieko mokėti pralaimėjimo atveju, o laimėjus kompensaciją, tereikės sumokėti tam tikra procentą nuo iškovotos sumos, kuris yra numatytas pagal JK įstatymus.
 
  

Žymos: Kompensacija, trauma darbe

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Mažylis prieina prie policininko ir klausia:
– Dėde, sakykite, kam jūsų kepurei reikalingas dirželis?
Policininkas:
– Na, jei pučia labai stiprus vėjas, kad kepurės nenupūstų.
Mažylis:
– O man tėtė sakė, jis reikalingas, kai švilpiate, kad jums žandai neplyštų...