Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   BBC   |   2014-10-17

Britų medikai nesugeba laiku nustatyti plaučių vėžio

  
Britų medikai nesugeba laiku nustatyti plaučių vėžio

Jungtinės karalystės medikai „neišnaudoja galimybių” nustatyti ankstyvosios stadijos plaučių vėžį. Dėl to vienas iš trijų vėžiu sergančių žmonių nuo diagnozės nustatymo praėjus vos trejiems mėnesiams miršta.

 
Tokius tyrimo, kuriame dalyvavo daugiau nei dvidešimt tūkstančių plaučių vėžiu sergančių vyresnių nei 30 metų žmonių, rezultatus skelbia bbc.com.
Anot prestižiniame „Britų medicinos žurnale” paskelbto tyrimo, vienas iš dešimties sergančiųjų plaučių vėžiu mirė nuo diagnozės praėjus vos mėnesiui. Vienam iš dvidešimties ligonių, anot tyrimo, plaučių vėžio diagnozė nustatyta tik po mirties.
 
Bendrosios praktikos gydytojams trūksta geresnių diagnostikos įrankių, ypač – kompiuterinės įrangos, teigia tyrėjai.
 
Per metus plaučių vėžys pasiglemžia 35 tūkst. žmonių ir yra didžiausia mirties nuo vėžio priežastis Jungtinėje Karalystėje.
 
Nottinghamo universiteto mokslininkai aiškinasi, kodėl, palyginus su kitomis šalimis, pacientų su plaučių vėžiu mirtintingumas Jungtinėje Karalystėje toks didelis. Pavyzdžiui, Švedijoje, 46 proc. plaučių vėžių sergančių ligonių 2004-2007-aisiais išgyveno metus, Anglijoje – papildomais gyvenimo metais džiaugėsi tik trečdalis sirgusiųjų.
Mokslininkai išsiaiškino, kad ankstyvos mirties tikimybė didėjo kartu su apsilankymų pas bendrosios praktikos gydytoją skaičiumi.
 
Jie nustatė, kad kelis mėnesisu prieš diagnozę mirusieji pas savo gydytoją lankėsi vidutiniškai penkis kartus. Tačiau netgi operacijoms atliekamos krūtinės rentgeno nuotraukos „nepadėjo sumažinti” ankstyvų mirščių nuo plaučių vėžio skaičiaus.
 
Tyrimo vadovę, gydytoją Emmą O’Dowd tokie rezultai nustebino, nes jie prieštarauja ekspertų spėjimams, kad plaučių vėžiu sergantys pacientai nesilankė pas gydytojus. O’Dowd prielaidos buvo paremtos mažais vėžį išgyvenusiųjų britų skaičiais.
 
„Jei pacientai atvykta operacijai ir akis į akį susitinka su gydytoju, bent jau yra galimybė juos gydyti,” – sakė gydytoja.
 
Tad problema gali slypėti gydytojų kompetencijoje.
 
Tyrėjai skatina medikus įsigyti kompiuterinę techniką, kurioje gydytojai galėtų įrašyti plaučių vėžio simptomus ir greitai nustatyti mirtiną ligą. Plaučių vėžys yra vienas sunkiausių diagnozuojamų susirgimų, nes jo simptomai dažnai gali būti panašūs į kitų ligų, pavyzdžiui, krūtinės infekcijų.
 
Mokslininkai taip pat nustatė, kad vyrai yra labiau linkę mirti dėl plaučių vėžio nei moterys. Gydytoja O’Dowd tai aiškina tuo, kad anksčiau daugiau vyrų nei moterų rūkė cigaretes.
 
Anot tyrėjų, pralaimėti kovą su plaučių vėžiu taip labiau linkę kaimo vietovėse, o ne miestuose gyvenantys žmonės.
 
 
  

Žymos: Rūkymas, Plaučių vėžys, Nottinghamo universitetas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Įniršusi žmona įlekia į namus:
– Aha! Aš viską žinau!
Vyras:
– Taip? Na, ir kiek gi intakų turi Nemunas?