Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Indrė Makaraitytė   |   ATGIMIMAS   |   2012-11-06

D. Grybauskaitė siekia įtakos naujai Vyriausybei

  
D. Grybauskaitė siekia įtakos naujai Vyriausybei Indrė Makaraitytė

Iš Darbo partijos triumfo po pirmojo rinkimų turo liko apmaudus kartėlis. Viktoras Uspaskichas sekmadienio vakarą nebebuvo panašus į tą erelį, kuris buvo išskleidęs sparnus virš Lietuvos ir planavo, su kuo ir kaip formuos koaliciją. Darbo partija ne tik pralaimėjo konservatoriams, bet dar ir Prezidentė pareiškė, kad ji nepalaimins tos valdančiosios koalicijos, kurioje bus darbiečiai.

Koks tikrasis Prezidentės tikslas: išvis neprileisti Darbo partijos ar tik V.Uspaskicho prie vykdomosios valdžios, visokių yra spėliojimų. Vieni įžvelgia ir nedemokratijos. Tiesą pasakius, sakyti, kad per šiuos rinkimus Prezidentė nepasinaudojo savo įtaka jai pavaldžioms institucijoms, būtų nelabai teisinga. Ir nutekėjusi informacija iš STT dėl socdemo Romo Adomavičiaus, ir likus kelioms dienoms iki antrojo rinkimų turo kaltinimų Darbo partijos veikėjams sugriežtinimas verčia kelti labai rimtą klausimą – kokio gi lygio realiai yra Lietuvos teisėsauga.
Vis dėlto pasakyti savo nuomonę dėl koalicijos Prezidentė turi. Bet ką gi ji reiškia?
Pirmiausia, koaliciją formuojantieji ir kai kuri apžvalgininkai sako – šitas išbandymas Prezidente ir jos pozicija dėl Darbo partijos geriausiai ir parodys, kokio kietumo yra naujasis būsimasis šalies premjeras – socdemas Algirdas Butkevičius. Ar jis atsilaikys prieš Grybauskaitės ultimatumą nepriimti į valdžią Darbo partijos?
 
Netikėta painiava
 
Kita vertus, galbūt prezidentė ir nenori eliminuoti Darbo partijos iš valdžios. Bet ji tikrai nori turėti daugiau įtakos. Ir, atrodo, grasinimu išmesti darbiečius lauk Prezidentei pavyko pasiekti labai nemažai. Kažkuria prasme gali net ir suabejoti, ar A. Butkevičiui apskritai pavyks atsilaikyti prieš Prezidentės reikalavimus jo Vyriausybei.
 
Tiesą pasakius, kai tokia netikėta painiava susiklostė, Prezidentė turi gerokai daugiau šansų A.Butkevičių suvystyti ir galiausiai pasiekti savo – nusileidusi dėl Darbo partijos, ji pateiks koalicijai savo reikalavimus, kurių nevykdyti bus tiesiog negalima. Kad ir kaip jie prieštarautų rinkimų pažadams.
Žingsnis po žingsnio D.Grybauskaitė ima iš naujosios Vyriausybės savo. Štai, pavyzdžiui, A.Butkevičius net nebesiginčija, kad D.Grybauskaitė skirs, tiksliau, turbūt reikėtų sakyti siūlys ar derins, bet de fakto – skirs, net du ministrus – Finansų ir Užsienio reikalų. A.Butkevičius net nesiginčija – jis derins su Grybauskaite pavardes ir mano, kad šitos sritys yra ir jos prerogatyva. Jis atiduoda Prezidentei net ir savo dešiniąją ranką – finansų ministrą.
 
Be to, regis, nei šioje Vyriausybėje, nei naujojo Seimo valdžios organuose nebus nei V. Uspaskicho, nei jo jaunojo parankinio, kaltinamojo Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje.
Nuslopinusi Darbo partijos ambicijas, Grybauskaitė eina toliau. Su ja greičiausiai tiesiogiai reikės derinti ne tik finansų politiką, bet ir tai, ką ši Vyriausybė veiks energetikos srityje. Prezidentei, ketverius metus stūmusiai į priekį suskystinų gamtinių dujų terminalą ar siekusiai pertvarkyti šilumos ūkį, turėtų siaubą varyti tai, ką šioje srityje siūlo visos trys valdančiąją koaliciją dabar formuojančios partijos. Ir dėl pozicijos „Gazprom“ atžvilgiu, ir dėl naujos atominės elektrinės.
 
Ir dėl naujos atominės elektrinės pats būsimasis premjeras jau mėtosi. Dabar gi jis sako, jog yra ne prieš atominę energetiką, bet prieš atominę elektrinę ir linkęs kalbėtis su japonų investuotojais. Esą kalbėsis apie kitus projektus... Skamba juokingai ir nerimtai. O jei rimtai, tai kategoriškas A.Butkevičiaus “ne“ žodis po žodžio apipinamas įvairiomis sąlygomis, po kuriomis slypi tai, ko negalima išduoti rinkėjams ir ką jis, mainais už galimybę formuoti valdžią, tiesiog atiduoda Prezidentei.
 
Tiesą pasakius, kai kur ir socialdemokratų, ir Prezidentės interesai sutampa – jiems abiems naudinga silpna Darbo partija. Tačiau be Darbo partijos koalicijoje socdemų perlas karūnoje taip pat nešvytės visomis spalvomis.
 
Bet kol kas gudriau ir kiečiau žaidžia Prezidentė.
 
 
  

Žymos: Politika, Nuomonės

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Žvejys sėdi ant kranto ir žiūri, kaip simpatiška mergina ruošiasi bristi į vandenį.
– Šioje vietoje maudytis draudžiama! – šaukia jai.
– Tai kodėl nepasakėte anksčiau, kol dar buvau nenusirengusi?
– O nusirengti nedraudžiama!