Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Paulius Valatkevičius, Mantas Petruškevičius   |   2012-06-07

Karalienės jubiliejus – visos Britanijos šventė

  
Karalienės jubiliejus – visos Britanijos šventė Karalienė jubiliejų minėjo 4 dienas.

Didžiosios Britanijos karališkoji šeima antrus metus iš eilės prikaustė pasaulio dėmesį. Pernai pavasarį žmonių širdis užbūrė princo Williamo ir jo išrinktosios Kate Middleton vestuvės, o šiemet britai pademonstravo, kad be galo didžiuojasi savo Karaliene.

Elizabeth II keturias dienas minėjo įspūdingą sukaktį – 60 metų valdymo jubiliejų. Deimantinė šventė įtraukė visą Didžiąją Britaniją, o viso pasaulio žmones sukvietė prie televizorių ir kompiuterių dar kartą iš arti pasižiūrėti į garsiausią karališkąją šeimą.
Medaus mėnuo tęsiasi
 
Atrodo neįtikėtina, kad simbolinį postą turinti Karalienė su savo šeima yra tokia populiari namuose ir visame pasaulyje. Neseniai suskaičiuota, kad vienam mokesčių mokėtojui išlaikyti karališkąją šeimą kainuoja apie 70 pensų. Dauguma sutinka, kad tokią sumą Didžiosios Britanijos gyventojai gali sau leisti. Be to, monarchai sunkmečiu be jokių spyriojimųsi sutiko taupyti ir mažino savo išlaidas. Mažai kas abejoja, kad karališkoji šeima valstybei „uždirba“ kur kas daugiau, nei į juos investuojama. Būtent Buckinghamo rūmų šeimininkai yra stipriausias magnetas, traukiantis turistus iš viso pasaulio į Londoną.
 
Bet britams pinigai, kuriuos suneša karalienės, princų ir kunigaikščių gyvenimo iš arti atvykę pamatyti žmonės, būtų nieko verti, jeigu jie patys nesididžiuotų savo monarchais. Prieš pat deimantinį jubiliejų atliktos apklausos parodė, kad trys iš keturių žmonių (apie 75 proc.) nori, jog Didžioji Britanija liktų karalystė. Toks palaikymas vadinamas tautos ir karalių šeimos medaus mėnesiu. Atrodo, kad jie vienas kitą iš naujo atrado tik pernai prieš Williamo ir Kate vestuves, tačiau sociologai pastebi, jog šių santykių pamatas yra būtent Elizabeth II. 86 metų karalienė, kurios visas vardas yra Elizabeth Alexandra Mary, šalį valdo nuo 1953 metų.
 
Ji sugebėjo atlaikyti ne tik Didžiąją Britaniją slėgusius išbandymus po Antrojo pasaulinio karo, bet ir likti rūmų intrigų nuošalyje. Bene didžiausia krizė karališkąją šeimą buvo ištikusi besibaigiant XX a., kai Elizabeth II sūnus Charlesas skyrėsi su žmona, princese Diana, princų Williamo ir Harry motina. Tuomet žmonių simpatijos buvo „širdžių princesės“ pusėje, o karališkoji šeima buvo linksniuojama bloguoju. Istorija baigėsi tragiškai – princesė Diana žuvo automobilio katastrofoje Paryžiuje, kai su savo meilužiu spruko nuo paparacių.
 
Po 1997 metų įvykių karališkajai šeimai reikėjo atgauti žmonių pasitikėjimą, ir po šio savaitgalio galima drąsiai teigti, kad jai tai padaryti pavyko. Žmonės plūste plūdo į Londono centrą sveikinti karalienės valdymo jubiliejaus proga. Tie, kas negalėjo atvykti, šventė su kaimynais ar pažįstamais. Gatvėse buvo galybės stalų, prie kurių geros nuotaikos netrūko visas keturias dienas.
 
Pritraukė daugybę žmonių
Įspūdingi jubiliejaus renginiai prasidėjo sekmadienį. Nors diena buvo lietinga, pasižiūrėti tūkstančio laivų parado Temzės upe suplūdo tūkstančiai žmonių. Tie, kas buvo Londone centre, patvirtins, kad prastas oras nesugadino šventinės nuotaikos. Tiesa, prasibrauti prie krantinių ir iš arti pamatyti laivus buvo sudėtinga, nes dauguma smalsuolių vietas buvo užsiėmę dar nuo ryto. „Laivų paradas – tai taip britiška. Aš labai džiaugiuosi, kad esu čia“, – sakė viena žiūrovė BBC televizijai.
 
Pirmadienį daugiausia žmonių sutraukė koncertas prie Buckighamo rūmų. Jame pasirodė tokios žvaigždės kaip Eltonas Johnas, Paulas McCarty, Robbie Williamsas, Stevie Wonderis, Jessie J, Will.i.am, Cheryl Cole ir kiti. Karališkoji šeima kartu su nesuskaičiuojama daugybe žmonių linksminosi nuotaikingame renginyje. Beje, sekmadienio ir pirmadienio vakarus papuošė įspūdingi fejerverkai. Londone centre visas keturias šventines dienas buvo daugybė įrengtų ekranų, kuriuose buvo transliuojami visi šventiniai renginiai.
 
Antradienį karalienė dalyvavo šventose mišiose arkikatedroje, apsilankė parlamente, o vėliau gražia senovine karieta, kurią lydėjo keliolika išsipuošusių raitelių, Londono gatvėmis nuriedėjo į Buckinghamo rūmus. Ji iš žymiojo balkono pasveikino susirinkusius žmones, o netrukus virš visų galvų praskriejo Didžiosios Britanijos karališkųjų oro pajėgų lėktuvai. Naikintuvų flotilė dangų nudažė mėlyna, balta ir raudona spalvomis. Tada minioje pasigirdo šūksniai „The sky turned red, white and blue!“
 
Šlavė suvenyrus
 
Manoma, jog per dvi papildomas nedarbo dienas ir po jų kiek vangiau nei įprastai įsivažiuosiantis darbuotojų produktyvumas gali atsieiti 0,5 proc. šalies bendrojo vidaus produkto, arba 7 mlrd. svarų sterlingų, kuriuos normaliomis aplinkybėmis šalis uždirbtų per šias dienas.
 
Palyginimui, praėjusiais metais vykusios Karališkosios vestuvės Didžiajai Britanijai kainavo 0,4 proc. BVP. Tačiau palikti šiuos skaičius apatinėje šalies ūkio išlaidų eilutėje ir teigti, jog tiksliai įvertinome Deimantinio jubiliejaus įtaką šalies ekonomikai, būtų naivoka. Tokiu atveju mes praleistume vieną iš kertinių veiksnių – švenčių dienomis išaugusį vartojimą ir didesnius nei įprasta mažmenininkų pardavimus, kuriems didžiulės įtakos turės ir šimtai tūkstančių iškilmių stebėti atvykusių turistų.
 
Skaičiuojama, jog kiekvienas pirkėjas šventės atributikai bei suvenyrams išleido vidutiniškai po 40 svarų sterlingų. Iš viso per ilgąjį savaitgalį žmonės turėjo patuštinti kišenes 823 mln. svarų įvairioms su švente susijusioms išlaidoms, o tai būtų beveik dvigubai daugiau nei per Karališkąsias vestuves praėjusiais metais (480 mln. svarų).
 
Pačios šventės organizavimo išlaidos, palyginus su papildomų nedarbo dienų įtaka, tėra lašas jūroje. Surengti šventę Londone tekainavo 3,5 mln. svarų sterlingų, iš kurių didžioji dalis teko tūkstančio laivų flotilės paradui surengti. Be to, už šiuos pinigus buvo įrengta kelios dešimtys ekranų didžiuosiuose Londono parkuose bei skveruose, per kuriuos buvo tiesiogiai transliuojamas laivų paradas, prie Buckinghamo rūmų surengtas koncertas, į kurį galėjo patekti tik specialioje loterijoje teisę įsigyti bilietą laimėję žmonės.
 
Tačiau net jeigu išaugusiu vartojimu ir nepavyks kompensuoti dėl iškilmių antrąjį ketvirtį susidariusio BVP deficito, kitą puikią galimybę britai turės jau liepos 27-ąją. Tuomet bus duotas startas Londono olimpinėms žaidynėms, kurios turėtų pastebimai pakoreguoti trečiojo ketvirčio situaciją ir gerokai atsverti Deimantinio jubiliejaus išlaidas. Tai bus dar viena milžiniška šventė, ir ją švęs visas pasaulis.
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Paulius Valatkevičius, Karalienės jubiliejus

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Kalbas du naujieji rusai:
– Klausyk, o kodėl tu už mano mersą sumokėjai? Manai, kad aš skurdžius?
– Ne... Tu gi už kavą mokėjai!