Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Mantas Petruškevičius   |   2013-08-20

Kas brangiau: atostogos ar internetas?

  
Kas brangiau: atostogos ar internetas? Atsisiųsti standartinės pusantros valandos trukmės ne patį brangiausią filmą gali kainuoti ir 173 £.

Kol atostogaudami Lietuvoje per savo planšetinį kompiuterį žiūrite Holivudo filmus ir klausotės muzikos (legalios, žinoma), dėl viso pikto spustelkite pause mygtuką. Šios pramogos gali jums atsieiti ne taip jau pigiai, ypač jeigu prieš atostogas nepasidomėjote duomenų perdavimo įkainiais užsienyje.

Pavyzdys: atsisiųsti standartinės pusantros valandos trukmės ne patį brangiausią filmą daugelyje Europos šalių kainuoja apie 173 svarus. Tai dar juokai, palyginti su JAV, kur už tą pačią produkciją paklotumėte 1545 svarus; dar daugiau už tai sumokėsite apsilankę visada turistų pilnoje Turkijoje – net 1781 svarą. Tai – brangiau nei 400 kartų apsilankyti kino teatre Lietuvoje!
Ne mažesnės kainos laukia ir naudojantis kitomis paslaugomis, kurių prieigai reikalingas mobilusis interneto ryšys. Jeigu toje vietoje nėra dažniausiai pasitaikančio nemokamo bevielio interneto ryšio, naršymas pasauliniame tinkle mobiliuoju telefonu gali tapti brangiu netikėtumu. Populiarios ir dažnai internetiniuose žemėlapiuose naudojamos GPS navigacijos paslauga užsienyje taip pat gerokai patuštintų kišenes. Minėtose šalyse pusvalandis su įjungtu navigacijos žemėlapiu kainuoja atitinkamai 8, 74 ir 86 svarus. Nemaža dalis žmonių ne visiškai supranta arba nėra domėjęsi duomenų naudojimo užsienyje (angl. data roaming) sąlygomis, ir dėl to būna priversti išleisti nuo mažų iki tikrai didžiulių sumų. Neseniai britų spaudoje mirgėjo vienos pasipiktinusios šios šalies gyventojos mobiliojo ryšio sąskaitą „puošianti“ įspūdinga suma – 4000 svarų už viršytą internetu perduotų duomenų kiekį užsienyje. Nors vėliau mobiliojo ryšio bendrovė pasigailėjo iš Birminghamo kilusios Janine Dainty ir sumažino sumą iki 500, tačiau tai tebuvo menka paguoda pardavimų agente dirbančiai britei. Ši istorija netruko įgauti aiškų moralą, jog naršymas socialiniuose tinkluose ir naudojimasis elektroniniu paštu kartais gali kainuoti ne mažiau, nei visos atostogos.
 
Patarimai
Jūsų dėmesiui – penki patarimai, kurie padės nekartoti dažniausiai pasitaikančių klaidų naudojantis mobiliuoju internetu užsienyje.
 
1. Svečiuodamiesi užsienio šalyje išjunkite mobiliųjų ryšių operatorių interneto prieigą. Dažniausiai tą galite padaryti paprasčiausiai išjungdami duomenų perdavimo data roaming paslaugą per savo mobiliojo telefono nustatymus. Vietoj jos įsijunkite nemokamą bevielio interneto Wi-Fi bangų priėmimą. Išmanusis telefonas automatiškai pats prisijungs prie interneto, kai tik atsidursite nemokamo interneto zonoje. Skubiai prireikus interneto neatmeskite ir senųjų interneto kavinių varianto. Pusvalandis ar valanda jose gali kainuoti pigiau, nei sąskaita už mobiliuoju telefonu išsiųstą elektroninį laišką.
 
2. Prieš vykdami į užsienį įsigykite mobiliųjų tinklų operatorių siūlomų specialiai užsienyje naudoti skirtų duomenų paketų (angl. data booster). Sumokėje nuo vieno iki penkių svarų per dieną, priklausomai nuo pageidaujamo duomenų kiekio, galėsite naudoti 20–25 megabaitus (MB) duomenų per dieną. Jų tikrai pakaks tiek aktyviam elektroninių laiškų rašymui, tiek naršymui socialiniuose tinkluose arba svarbiausių naujienų paieškai internete.
 
3. Įsigykite vietinę mobiliojo telefono SIM kortelę. Taip beveik visada sutaupysite naudodamiesi internetu savo telefone. Vietinių operatorių paslaugos paprastai niekuomet nebūna brangesnės nei naudojantis kitos šalies mobiliuoju ryšiu. Visgi prieš tai pasidomėkite, ar mobilusis telefonas nėra „pririštas“ prie esamo tinklo operatoriaus kortelių.
 
4. Prireikus interneto keliuose prietaisuose, išbandykite MiFi įrenginį. Jo veikimo principas panašus į buityje įprastą paskirstytuvą ir pasižymi tuo, kad šis nedidelis įrenginys padeda sujungti keletą (iki penkių) prietaisų į vieną bendrą interneto tinklą. Prieš kelionę įsigiję specialią SIM duomenų kortelę, šiuo įrenginiu sujungsite tiek nešiojamąjį ar planšetinį kompiuterį, tiek išmanųjį telefoną į vieną bendrą tinklą.
5. Įsigykite norimų filmų ir muzikos prieš vykdami į užsienį. Tai neabejotinai paprasčiausias būdas išvengti nepageidaujamų papildomų išlaidų už sunaudotą mobiliojo interneto duomenų kiekį užsienyje. Tuomet ne tik iš anksto žinosite, ką ir už kiek mokėjote prieš išvykdami; taip nereikės sau sukti galvos dėl besibaigiančio duomenų limito ir kaskart stebėti duomenų likučio.
 
Jeigu vis dėlto internetu tenka naudotis dažnai, nepriklausomai nuo esamos geografinės padėties ir šalies, kurioje tuo metu esate, nepamirškite prieš tai paminėtų šalių pavyzdžio. Ne, kainų prisiminti tikrai nėra reikalo – jos keičiasi. Tačiau Europos Sąjungos šalys, JAV bei Turkija, kaip verti dėmesio pavyzdžiai, paminėti ne be reikalo. Pernai Europos Komisija itin sugriežtino reikalavimus ES mobiliojo ryšio operatoriams, apribodama maksimalius leidžiamus duomenų perdavimo kiekius ir, atitinkamai, jų kainas. Tad nenuostabu, jog Europos Sąjungos šalyse naudotis mobiliuoju internetu yra pigiau nei daugelyje kitų pasaulio kampelių. JAV operatoriai kol kas taiko žymiai brangesnius tarifus nei europiečiai; dar brangiau Turkijoje, šalyje ant ES slenksčio. Kartais ir maži dalykai išduoda, kokia praraja atsiveria to slenksčio neperžengus.
  

Žymos: Internetas, Filmas, Kainos, Gyvenimas Anglijoje

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Vedybinis šampanas: vyras geria, žmona putoja…