Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Mantas Petruškevičius   |   2013-02-21

Kuo baigsis arklienos skandalas beveik aišku

  
Kuo baigsis arklienos skandalas beveik aišku Vis daugiau žmonių bijo valgyti pusfabrikačius.

Tokio skandalo, koks krečia D. Britanijos maisto pramonę pastaraisiais mėnesiais, mažai kas galėjo tikėtis ir net įsivaizduoti. Ir be abejo, daugybei žmonių tai nemaloni staigmena. Dėl viešumon iškilusios apgaulės keletas šimtų tūkstančių pirkėjų pirmą kartą gyvenime ne savo noru bus paragavę mėsainių su arkliena, tūkstančiai bandys ieškoti teisybės, kai kurie dar keletą metų teisis su tiekėjais, o galbūt netgi taps vegetarais.

Tačiau kalbant apie visos šalies įpročius drastiškų pasikeitimų greičiausiai tikėtis neverta. Greičiausiai ši nemaloni istorija tik paskatins beatodairišką prekybos centrų konkurenciją, kurie dar daugiau suks galvą, kaip sumažinti maisto produktų gamybą, kad augtų pardavimai, o kainos negąsdintų pirkėjų. Ypatingai, žinoma, tai aktualu kalbant apie šaldytus ir atvėsintus produktus, Lietuvoje dar žinomus pusfabrikačių vardu.
Atšaldytam maistui – 50
 
Kitais metais šaldytų pusfabrikačių išpopuliarėjimo erai sueis 50 metų. Lygiai prieš pusę amžiaus amerikietis Gerry Thomas iš maisto pramonės kompanijos „Swanson” išrado lengvai paruošiamą vakarienės būdą. Jis išpopuliarėjo milžinišku greičiu visame pasaulyje, o pavadinimas „TV Dinner” (liet. „Vakarienė prie televizoriaus”) buvo siejamas su tuo metu jau prasigyventi pradedančia pokario karta. Tiesa, labiau JAV ir D. Britanijoje nei kitose šalyse.
 
Į vieną pakuotę sudėjus jau paruoštą vištieną, jautieną su garnyru ir juos atvėsinus, kitą dieną jie būdavo šluote šluojami nuo lentynų skubančių Niujorko ir Londono gyventojų. Netrukus susiformavo nauji greitai paruošiamo maisto vartojimo įpročiai, kurie tapo populiarūs ne tik didmiesčiuose.

Su arkliena – 4 kartus pigiau
Atvėsinti bei šaldyti produktai D. Britanijoje taip išpopuliarėjo, kad šiandien šios šalies gyventojai suvartoja daugiau pusfabrikačių, nei visa likusi Europa kartu sudėjus. Į tai reaguodami didieji prekybos centrai kaip išmanydami stengiasi mažinti jų savikainą ir dairosi į užsienio mėsos tiekėjų rinkas. Pastarosiose, vietoje sumokamų 100 svarų vietiniams gyvulių augintojams, kartais pakanka ir 25. Kokia iš tikrųjų mėsos kilmė ir sudėtis, dalis prekybininkų sužinojo tik gavę baudas arba iš naujienų antraščių po masinių produktų tyrimų visoje šalyje. Bet reputacija jau buvo sugadinta.
 
Vėlgi, ne tokius patikimus tiekėjus buvo renkamasi tam, kad vėliau pirkėjams būtų galima pasiūlyti kuo mažesnę kainą už jų mėgstamus populiariausius šaldytus produktus. Nors ekonominė krizė nepralenkė maisto prekių pirkėjų ir šaldytų produktų paklausa pastarasiais metais D. Britanijoje šiek tiek sumažėjo, tačiau dauguma žmonių šių produktų neatsisakė ir neketina to daryti. Prieš dvejus metus pardavimai vėl pradėjo pastebimai augti (6,6 procento). Iš viso Didžiojoje Britanijoje per metus šaldytų gaminių ir pusfabrikačių buvo parduota už 1,85 mlrd. svarų sterlingų, kurie papildė prekybos tinklų pajamas.
Apie sudėtį buvo žinoma?
 
Netrukus po skandalo, nuvilnijusio spaudoje, televizijoje ir internete, pasigirdo svarstymų ir įtarimų banga, neva kai kurie prekybos tinklai galėjo žinoti apie tikrąją mėsos sudėtį. Kaip spėjama, artėjant šventiniam šv. Kalėdų apsipirkimo laikotarpiui nebuvo norima sukelti masinės pirkėjų sumaišties, apie kurią išgirdome tik šių metų pradžioje.
 
Tačiau, kaip bebūtų ir kaip šis skandalas bepasibaigtų artimiausiu metu, po metų ar kelerių viskas tikrai užsimirš. Be abejo, iki tol britų bei visos Europos televizijos ir laikraščiai bandys atkasti kuo daugiau įmanomų atkasti detalių ir pateikti kuo daugiau „arklienos skandalo” vertinimų. Kol to neįvyko, prieš tai ir po to, prieš rinkdamiesi, ką valgyti ir ko geriau ne, visada galvokime tik savo galva.
 
Įdomūs faktai:
 
 1953 m. Gerry Thomas iš maisto pramonės kompanijos „Swanson” išranda „TV Dinner – Vakarienę prie televizoriaus”.
 
1960 m. „Vesta” pristato pirmąjį masinės gamybos atšaldytą vištienos karį Anglijoje.
 
1970 m. Pirmasis „Iceland” prekybos centras šalyje.
 
 1970 m. „Bird’s Eye” pagrindine savo šaldytos produkcijos pirkėjų grupe įvardija vienišus vyrus.
 
 1979 m. „M&S” pristato savo pirmąjį atšaldyto maisto gaminį, argumentuodama jo būtinybę dėl išaugusio dirbančių moterų skaičiaus šalyje.
 
 1980 m. Pasirodo pirmosios mikrobangų krosnelės; atšaldytų produktų rinka dar labiau pagyvėja.
 
 2000 m. Daugėja skundų dėl per didelio druskos kiekio atšaldytuose produktuose.
 
 2013 m. Europą sukrečia „arklienos skandalas“.
 
 
 
 
 
 
  

Žymos: Maistas, Maistas Londone, Anglija

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Petriukas įkrito į balą. Mama barasi:
– Kaip tu galėjai, kodėl tu toks išsiblaškęs! Ir dar vilkėdamas naują kostiumą!
– Mamyte, taip greitai viskas įvyko, kad aš nespėjau jo nusivilkti!