Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Mantas Petruškevičius   |   2016-09-14

Londono meras S. Khanas: kas jis toks?

  
Londono meras S. Khanas: kas jis toks? Khanas yra pirmasis Londono meras musulmonas.
Pasimatymus savo išrinktajai „McDonald‘s“ restorane Croydone skirdavęs Sadiqas ten su žmona apsilanko ir šiandien.

Naujasis Londono meras Sadiqas Khanas įtakingiausio londoniečio sostą perėmė iš savo pirmtako Boriso Johnsono. Šį pavasarį Jungtinės Karalystės sostinėje vykę rinkimai nulėmė, jog 45-erių Khanas tapo naujuoju sostinės meru bei vienu iš aukščiausią rangą užimančių politikų šalyje. Jis yra pirmasis Londono meras musulmonas, o jo pergalė užbaigė aštuonerius metus trukusį konservatorių valdymą su „Brexit“ duobkasiu pramintu Borisu Johnsonu priešakyje.

Taigi, ką dar, be politinių manifestų ir kitų spaudoje iki mažiausio kąsnelio išlukštentų faktų, mes žinome apie žmogų, kuris artimiausiems ketveriems metams perėmė šio miesto vairą į savo rankas? Susipažinkime: naujasis Londono meras Sadiqas Khanas.
Autobuso vairuotojo sūnus
 
Sadiqas Khanas gimė Šv. Jurgio ligoninėje Pietvakarių Londone esančiame Tutingo rajone, kuriam jis atstovavo Parlamente nuo 2005 metų. Jo tėvas, iš Pakistano atvykęs į Angliją praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio pradžioje, įsidarbino autobuso vairuotoju ir kartu su namuose siuvėja papildomai uždarbiavusia žmona stengėsi kaip įmanydami išlaikyti daugiavaikę šeimą. Žinia apie tai, kad Sadiqo tėvas „vairavo autobusą, kad pragyventų“, neabejotinai buvo dažniausiai eskaluojamas ir garsiausiai spaudoje visomis spalvomis nušviestas faktas iš S. Khano biografijos. Įsisiūbavus rinkiminei kampanijai, tai vėliau tapo jo sėkminga vizitine kortele.
 
Valstybės Khanų šeimai paskirtame nedideliame trijų kambarių socialiniame būste Earlsfieldo rajone Pietvakarių Londone netoli Wimbledono, Tutingo ir Balhamo – pačioje Wandsworth‘o širdyje – Sadiqas augo kartu su septyniais broliais ir viena seserimi. Aštuoni vaikai iš devynių šeimoje lankė universitetą, vienas iš brolių vėliau tapo sėkmingu mechaniku.
 
Prisimindamas savo jaunystę Khanas neslepia, jog jo tėvai kaip įmanydami stengėsi savo vaikams suteikti galimybę studijuoti ir įgyti kuo geresnį išsilavinimą. Prisidurdamas prie kuklios stipendijos būsimasis meras šeštadieniais dirbo „Peter Jones“ prekybos centre Chelsea.
„Mano tėvai visuomet troško, kad jų vaikams gyvenime netektų patirti tiek vargo, kiek patyrė jie patys, – sakė jis. – Tėvas niekada nebijojo darbo ir vos tik atvykęs į Angliją buvo laimingas galėdamas vairuoti autobusą. Tačiau buvo akivaizdu, kad būdamas gabus ir apsiskaitęs, jis galėjo tikėtis kažko daugiau.“
Sadiqas iki šiol vertina savo šeimos perduotas vertybes bei stiprų bendruomeniškumo jausmą, kurį jis prisimena iš jaunystės, kai su šeima dar gyveno socialiniame būste: „Šeimos buvo tvirtos, stovėjo mūru vieni už kitus, kaimynas už kaimyną. Nors kiekvienas dirbo sunkiai, tačiau bendruomenės dvasia buvo gyva.“
 
Londonietis, kuris palaiko „Liverpool“
 
Futbolu Sadiqas susidomėjo dar vaikystėje, kai aštuntojo dešimtmečio Londonas nebuvo toks daugiakultūris ir tolerantiškas kitų rasių bei kultūrų žmonėms, kaip šiandien. Dabartinis Londono meras prisimena „Liverpool“ gerbėju tapęs po to, kai patyrė ne vieną rasinį užgauliojimą „Stamford Bridge“ stadione:
 
„Mano pirmoji pažintis su futbolu nebuvo maloni. Kartą su broliais nuvykome į „Stamford Bridge“ stadioną stebėti „Chelsea“ komandos rungtynių ir iš aplinkinių sirgalių nuolatos girdėjome užgauliojimų dėl savo rasės ir tautybės.“
 
Vaikystėje išbandžiusį kriketą viename iš Surrey‘aus grafystės klubų, Khaną, kaip ir jo brolius, patraukė boksas. „Kai augau, svetimšaliui būti sumuštam gatvėje buvo įprastas dalykas. Rasistinių užgauliojimų galėdavai išgirsti beveik kasdien. Dėl to lankyti bokso treniruotes ir pačiam apsiginti bei prireikus apginti savo artimuosius buvo labai svarbu.“
 
Advokato karjerą iškeitė į politiką
 
Šiaurės Londono universitete (dabartiniame „Metropolitan“ universitete) būsimasis meras studijavo teisę, vėliau specializavosi žmogaus teisių srityje. Po mokslų ir praktikos kartu su buvusiu kolega įkūrė advokatų kontorą ir ilgą laiką dirbo greta Britų muziejaus esančiame Bloomsbury‘o rajone. Be savo tiesioginio darbo, Khanas visuomet buvo aktyvus žmogaus teisių gynėjas, visuomenininkas bei Wandsworth‘o savivaldybės narys. Į Parlamentą jis pirmą kartą buvo išrinktas 2005 metais kaip Tutingo apygardos atstovas ir netrukus sužibėjo kaip vienas perspektyviausių politikų. Po metų nuo darbo Parlamente pradžios Khanas buvo pripažintas 2006-ųjų Parlamento naujoku.
 
Vietinėje Tutingo savivaldybėje jis buvo paaukštintas iki būsto problemų sprendimų ministro, vėliau leiboristų Premjeras Gordonas Brownas S. Khanui patikėjo dar atsakingesnes šalies transporto ministro pareigas.
 
Romantiški pasimatymai „McDonald‘s“
 
Nors Londono meras savo žmoną Saadiyą vedė prieš du dešimtmečius ir šiandien augina dvi paaugles dukteris, pora iki šiol prisimena, nuo ko viskas prasidėjo. |Pasimatymus savo išrinktajai „McDonald‘s“ restorane Croydone skirdavęs Sadiqas ten su žmona apsilanko ir šiandien.
 
„Buvo metas, kai Croydone tekdavo praleisti nemažai laiko, taigi ir pasimatymus skirdavau būtent čia – pačiuose Londono pietuose esančioje Londono dalyje. Šioje vietoje iki šiol esančioje užkandinėje praleidome daug laiko, be to, prieš eidami į kiną čia visuomet mėgdavome užsisakyti žuvies filė sumuštinį. Prisiminę senus laikus to paties čia užsukame ir dabar“, – prisimena Londono meras.
 
E. Milibando ir J. Corbyno rėmėjas
 
Po 2010 metų partijos pirmininko rinkimų S. Khanas buvo vienas pirmųjų, pasveikinusių naująjį leiboristų lyderį Edą Milibandą, kurį aktyviai rėmė ir už kurį balsuoti ragino bendrapartiečius kolegas. Už palaikymą E. Milibandas Khanui žadėjo ministro postą būsimojoje kadencijoje, tačiau po nelaukto ir netikėto kairiųjų fiasko Parlamento rinkimuose ir skaudaus lyderio atsistatydinimo planus teko pakoreguoti.
 
Šį kartą Khanas remia prieštaringai vertinamą dabartinį leiboristų vadovą socialistą Jeremy Corbyną, kuriam atsistatydinti ne kartą buvo siūlęs ne vienas partijos kolega. Tačiau vis dėlto didelių draugysčių tarp jų nėra. Dirbdamas atokiau nuo Westminsterio, kitame Temzės krante esančioje Londono merijoje šalia Towerio tilto, Khanas sugeba išlaikyti atstumą nuo partiją skaldančio Darbo partijos lyderio.
 
Vis dėlto sugrįžti į ministrų kabinetą ateityje S. Khanas galimybių dar turės – jeigu tik pats to norės. Juolab kad Londono meras yra ne mažiau svarbi – jeigu ne svarbesnė ir įtakingesnė – politinė figūra šalyje, nei ministro portfelis. Tiesa, S. Khanui reikės nekartoti daugelio buvusių garsių merų, tarp jų ir Boriso Johnsono, padarytų klaidų, kai po nuostabaus tvarkymosi savo mieste nepamatuotos ambicijos kilti į dar didesnes politikos aukštumas neretai ima ir nubloškia į pačias istorijos paraštes.
 
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Londono meras, Sahiq Khan

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Vyras sako žmonai:
- Tu niekada nerastum antro tokio kaip aš!
Žmona nusišypso:
- O kas tau sakė, kad aš norėčiau tokio antro?