Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Goda Jakubauskaitė   |   2010-07-29

Marijonui pasisekė neemigruoti

  
Marijonui pasisekė neemigruoti
© LNK ir TV3 nuotr.

Sakoma, kad šiandien iš Lietuvos neemigruoja tik pensininkai ir beviltiški tinginiai. Kas galėtų sulaikyti ar bent jau po kiek laiko parvilioti namo ieškančiuosius laimės svetur?

Žinomi Lietuvos žmonės įsitikinę, kad čia galėtų padėti patriotizmo ugdymas.
 
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 20-metis, Lietuvos vardo 1000-mečio minėjimas, Žalgirio mūšio 600-osios metinės. Viena po kitos sekusios svarbios Lietuvai datos privertė dažniau tarti žodį „patriotas“. Tačiau ar žinome, ką jis reiškia? O gal vadintis Tėvynės patriotu šiandien tiesiog madinga?
 
Paklauskime, ką apie tai mano Lietuvos įžymybės: gražiausios patriotinės dainos autorius žurnalistas, TV laidų ir renginių vedėjas Marijonas Mikutavičius, TV ekrane neretai matomas charizmatiškas menininkas Rimas Valeikis ir žurnalistė, populiarių TV laidų vedėja Rūta Mikelkevičiūtė.
 

„Aš myliu savo šalį“ 
Taip į klausimą, ar yra Lietuvos patriotas, atsakė Marijonas Mikutavičius. O jo daina „Ar mylit ją jūs“ neseniai buvo pripažinta patriotinės dainos konkurso „Daina Lietuvai“, skirto Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 20-mečiui, nugalėtoja. Už tai atlikėjui skirta ir 5000 litų premija.
 
M. Mikutavičiaus kūrinys įveikė solidžią konkurenciją dėl gražiausios patriotinės dainos vardo – konkursui iš viso buvo pateikta 114 dainų.
 
„Tam įtakos galėjo turėti trys dalykai: pirma – man pasisekė, antra – mano daina dažnai sukosi radijo stočių eteryje, trečia – aš žinomas“, – pergalės receptą atskleidė M. Mikutavičius.
 
Paklaustas, ar tikisi, kad daina „Ar mylit ją jūs“ populiarumu pavys ar netgi pralenks jau savotišku Lietuvos himnu tapusį kūrinį „Trys milijonai“, M. Mikutavičius patikino apie tai negalvojęs nei rašydamas dainą, nei šiuo metu.
 
Neketina palikti Lietuvos  
Patriotinės dainos konkurso nugalėtojas save laiko tėvynės patriotu ir šiuo metu tikrai negalvoja palikti Lietuvos.
 
„Taip, šiuo metu aš esu Lietuvos patriotas. Gal ateis toks laikas, kai šalį puls, o aš dėsiu į krūmus, bet šiuo metu aš tikrai esu patriotas“, – kalbėjo jis.
 
Paklaustas, ką jam reiškia žodis „patriotas“, M. Mikutavičius teigė, kad jo reikšmė pirmiausia priklauso nuo žmogaus, kuris save vadina patriotu.
 
„Manęs būti patriotu niekas neskatina, tiesiog tai buvo įdiegta dar vaikystėje, mus taip auklėjo. Mano seneliai, mano tėvai buvo patriotai. Todėl kitaip ir negali būti, taip natūraliai išeina“, – tvirtino jis.
 
M. Mikutavičius patikino, kad, nepaisant Lietuvą užplūdusios emigracijos bangos, jis šiuo metu tikrai neplanuoja krautis lagaminų: „Man pasisekė, kad nereikia palikti savo šalies.“
 
„Tačiau jeigu dabar būčiau aštuoniolikos ir mano tėvai turėtų atliekamus trisdešimt tūkstančių eurų – norėčiau studijuoti kitoje šalyje. Jeigu būčiau penkiasdešimties ir turėčiau penkis alkanus vaikus – gal ir emigruočiau“, – mintimis dalijosi M. Mikutavičius.
 
Kokia šalis Lietuvos įžymybei būtų patraukliausia emigruoti? Pasak M. Mikutavičiaus, jis greičiausiai rinktųsi Islandiją, mat vilioja šiauresni kraštai, kur gamta panaši į Lietuvos, kur mažiau žmonių.
 
Ragavo emigranto duonos 
„Visi galvoja emigruoti, ir aš galvoju. Daug kas pakartotų tą pačią frazę: daugiau galimybių savo srities profesionalams, daug pažįstamų emigravusių, jie nevargsta, jų buitis sutvarkyta, jie gerai uždirba. Tačiau aš neišvažiuočiau. Kodėl? Todėl, kad čia išėjęs į gatvę tu visus pažįsti. Na, beveik visus. Gali kavos išgerti, sava kalba, pažįstama aplinka. Tai yra didelis kaimas tikrąją to žodžio prasme“, – motyvus pasilikti Lietuvoje vardijo Rimas Valeikis.
 
Charizmatiškam menininkui, neretai matomam ir TV ekrane, yra tekę ragauti emigranto duonos – jis metus gyveno Švedijoje. Tiesa, nei geresniu atlygiu, nei gardesniu kąsniu svečia šalis lietuvio nesužavėjo. Galbūt todėl R. Valeikis palaiko emigrantus.
 
„O kodėl jie turėtų nevažiuoti? Jeigu turi protą, raumenis – kodėl gi ne. Tik gaila, kad jų nelieka čia, nelieka vidutinės klasės“, – kalbėjo jis.
 
R. Valeikio manymu, meilė tėvynei, patriotiškumas yra moralės jausmas nesitikint jokio atlygio. Deja, tai nėra madinga.
 
„Patriotizmas – tai aklas idėjos ar ko nors kito įsimylėjimas. Aš nesu fanatiškas, visa tai šūkiai, XIX amžiaus romantiškų nuotaikų istorija. Paauglystėje būčiau gulęs po tanku. Piešiau plakatus, verčiau jaudintis tėvus. Dabar taip nedaryčiau – po tanku negulčiau. Galbūt tai yra žmogaus lavinimo pasekmė“, – mintis dėstė R. Valeikis.
 
Pinigai tapo religija
Garsi Lietuvos žurnalistė, populiarių TV laidų vedėja Rūta Mikelkevičiūtė taip pat pritaria, kad šiandien Lietuvoje nėra madinga būti patriotu. Jeigu tokia mada išpopuliarėtų – žinoma, moteris labai džiaugtųsi.
 
„Man žodis „patriotas“ asocijuojasi su ištikimybe, meile savo tautai. Ir nereikia valdžios susieti su šiuo jausmu. Manau, būti patriotu pirmiausia skatina auklėjimas šeimoje, čia padedami pamatai“, – kalbėjo R. Mikelkevičiūtė.
 
Jos manymu, kad Lietuvoje būtų daugiau patriotų, greičiausiai turės užaugti dar viena karta.
 
„Čia kaip užburtas ratas. Aš manau, kad reikia dar vienos kartos, nes prieš dvidešimt metų užgimusi mūsų laisva karta užaugo be patriotizmo pamatų“, – svarstė ji.
 
Daugelis žmonių dar ir dabar puikiai pamena sovietinių laikų auklėjimą, kai savotiška gero elgesio norma buvo pervesti pagyvenusią močiutę per gatvę, segėti spaliuko ženkliuką ar dalyvauti pionieriaus kaklaryšio rišimo ceremonijoje.
 
„Dabar mano dukra lanko darželį. Kokia pas mus auklėjimo ideologija? Jokios. Nei religijos, nieko. Pinigai tapo pagrindine religija“, – auklėjimo pasigenda R. Mikelkevičiūtė.
 
Emigracija nevilioja
 
Žinoma moteris patikino, kad per daug myli savo šalį ir palikti jos tikrai neketina.

„Man sekasi, Dievas mane myli. Niekas man nieko nepadėjo, aš viską užsidirbau pati. Mano namai yra ten, kur mano šeima, kur mano draugai. Ten, kur mano senelių kapai. Kitoje šalyje tu jau esi kitas, svetimas, be artimųjų. Atimi iš kažko darbo vietą, vietą po saule“, – motyvus dėstė R. Mikelkevičiūtė.
 
Ji prasitarė, kad jeigu dabar būtų devyniolikos, norėtų išvykti pasimokyti užsienyje. Žinoma, po to grįžtų į Lietuvą. Ir savo dukrą leistų mokytis svečioje šalyje. Kodėl? Nes ten – daugiau galimybių saviraiškai, platesnis akiratis.
 
„Žmogus geriausiai jaučiasi savo krašte. Čia tas pats, kaip ir medis. Juk kad ir koks gražus medis augtų šiltuose kraštuose, jį išrovus ir pasodinus šaltuose kraštuose – jis niekada nebebus toks pats. Medis gal ir prigis, prisitaikys, bet niekada nebebus toks, kaip savame krašte“, – įsitikinusi R. Mikelkevičiūtė.
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Jūs su Jonu tokia laiminga pora, 40 metų kartu. Išduokite laimingo gyvenimo paslaptį!
– Nagi, Maryte, pati pagalvok: Jonas yra – aš gaminu valgyt, jis vilki drabužius – aš skalbiu, jis visur netvarkingai išmėto daiktus – aš surenku… Ir ką gi aš be jo daryčiau?...