Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Mantas Petruškevičius   |   2016-09-21

Monetos piniginėje, vertos šimtų svarų sterlingų

  
Monetos piniginėje, vertos šimtų svarų sterlingų 2012 metais buvo pagaminta dešimtys tūkstančių proginių 50 pensų nominalo monetų.
Jeigu nusišypsos sėkmė ir piniginėje netikėtai suspindės viena iš Olimpinę plaukimo rungtį simbolizuojančių 50 pensų monetų, už ją jokiu būdu nepirkite pieno ar bananų.

Ar esate kada nors pagalvoję, kad piniginėje gali slėptis lobis? Ten, kur mažiausiai to tikitės, tarp kitų smulkiųjų, galima aptikti dešimčių ar net šimtų svarų vertės retų, kolekcininkų aktyviai medžiojamų monetų. Tereikia atverti pinigines ir leistis į vertingų apyvartoje besisukančių pinigų paieškas.

Jeigu pasiseks, netrukus galite būti apdovanoti dešimčių ar šimtų svarų vertės atlygiu. Tad pažvelkime iš arčiau, kokių aitvarų galima tikėtis sulaukti smulkiųjų pinigų pasaulyje.
Proginė moneta iš Londono olimpiados
 
Siekiant įamžinti prieš ketverius metus Londone vykusias Olimpines žaidynes, 2012 metais buvo pagaminta dešimtys tūkstančių proginių 50 pensų nominalo monetų. O štai vieno pavyzdžio simboliniai Londono olimpiadai sukurti pinigai yra laikomi ypač retais bei vertingais dėl to, kad jų dizainas keitėsi greičiau, nei spėjo įsibėgėti jų masinė gamyba.
 
Tas „retas paukštis“ yra 50 pensų moneta, kuria buvo išreikšta pagarba plaukimo rungtyje dalyvavusiems sportininkams. Pagal pirminį dizainą, kitoje monetos pusėje buvo galima išvysti plaukiką, besigrumiantį su bangomis, per kurias nesimatė sportininko veido. Laikinai pristabdžius monetos gamybą buvo nuspręsta ją patobulinti ir skirti daugiau dėmesio plaukiko veido bruožams išryškinti, taigi netrukus pasirodė atnaujintas piešinys. Vis dėlto autentiškas pradinis dizainas neliko nepastebėtas kolekcininkų, ir jie iki šiol varžosi dėl vienos iš rečiausių monetų šiandieninėje apyvartoje.
 
Jeigu nusišypsos sėkmė ir piniginėje netikėtai suspindės viena iš Olimpinę plaukimo rungtį simbolizuojančių 50 pensų monetų, už ją jokiu būdu nepirkite pieno ar bananų. Rinkoje jos tikroji vertė siekia iki 850 svarų sterlingų.
„New Pence“
 
Kita smulkaus nominalo, tačiau viena iš vertingiausių dar nedingusių iš apyvartos monetų – tai 1983-iaisiais nukaldinti du pensai. Kai 1971 m. šio nominalo moneta buvo išleista į apyvartą pirmą kartą, kitoje jos pusėje buvo išgraviruotas užrašas „New Pence“, reiškiantis „Naujasis pensas“.
 
Po beveik dešimtmečio užrašą pagaliau buvo nuspręsta pakeisti į visiems šiais laikais įprastą „Two Pence“ („Du pensai). Tačiau 1983 m. vienas monetų kalyklos darbuotojas per klaidą prisidėjo prie senojo „Naujojo penso“ sugrįžimo į apyvartą.
Vienos 1983 m. nukaldintos „New Pense“ monetos vertė šiandien siekia iki 650 svarų. Vienos 1983 m. nukaldintos „New Pense“ monetos vertė šiandien siekia iki 650 svarų.
 
Per keletą valandų, kol buvo pastebėta klaida, į apyvartą patekusi monetų partija akimirksniu tapo trokštamiausiu kolekcininkų jauku. Vienos 1983 m. nukaldintos „New Pense“ monetos vertė šiandien siekia iki 650 svarų.
 
20 pensų be datos
 
Dar viena „brangi klaida“ monetų kalykloje įvyko 2008 m. lapkritį, kai prieš kaldinant naujo tiražo 20 pensų monetas buvo nutarta gamybos datą perkelti į kitą pusę – iš „herbo“ pusės į „skaičiaus“. Dėl neteisingo spausdinimo prietaisų nustatymo viena monetos dalis buvo nukaldinta pagal naująjį dizainą, o kitoje liko senasis raštas. Per klaidą ant 2008 m. rudens 20 pensų nominalo monetos pagaminimo data galiausiai iš viso nebuvo išgraviruota.
Per klaidą ant 2008 m. rudens 20 pensų nominalo monetos pagaminimo data galiausiai iš viso nebuvo išgraviruota. Per klaidą ant 2008 m. rudens 20 pensų nominalo monetos pagaminimo data galiausiai iš viso nebuvo išgraviruota.
 
Iš viso tokių, be pagaminimo metų ir mėnesio, apyvartoje pasirodžiusių monetų šiuo metu yra apie 250 tūkstančių. Dalis jų jau papildė entuziastų kolekcijas ir albumus, o likusiųjų apyvartoje vertė interneto aukcionuose svyruoja nuo keliasdešimties iki 100 svarų už vienetą.
 
Kew sodai – 50 pensų
 
Ko gero, pati žinomiausia, tačiau pigiausia iš visų masinėje rinkoje aptinkamų proginių monetų – 2009 m. išleista Kew sodus (angl. Kew Gardens) vaizduojanti 50 pensų nominalo moneta. Jų buvo pagaminta per 210 tūkst. vienetų. Palyginti nedidelis šių piniginių vienetų skaičius ir auganti kolekcininkų sukurta paklausa nulėmė, kad netrukus po pagaminimo „Ebay“ aukcione jų kaina buvo viršijusi nominalią vertę net 240 kartų. Šiandien dėl išaugusio dėmesio bei lengviau pastebimos formos monetos su Kew sodo simbolio – pogodos – piešiniu vertė aukcione nukrito nuo 120 iki 25 svarų sterlingų. Vis dėlto, net ir gerokai nuvertėjusi, ji lieka vienu iš trokštamiausių monetų medžiotojų laimikių.
2009 m. išleista Kew sodus (angl. Kew Gardens) vaizduojanti 50 pensų nominalo moneta. 2009 m. išleista Kew sodus (angl. Kew Gardens) vaizduojanti 50 pensų nominalo moneta.
 
Sandraugos taurės simbolis – 2 svarai
 
Prieš keturiolika metų buvo nukaldintos keturių rūšių monetos, žyminčios Sandraugos taurės žaidynes Mančesteryje. Nuo savo pirmtakų jos skyrėsi neįprastu proginiams pinigams nominalo parinkimu – žaidynėms įamžinti buvo pasirinkti du svarai.
 
Kiekviena moneta žymėjo vienos iš keturių Jungtinės Karalystės šalių vėliavų atributus: Anglijos, Velso, Škotijos ir Šiaurės Airijos. Pastaroji moneta yra pati rečiausia iš visų keturių bei viena iš rečiausiai apyvartoje aptinkamų retų monetų apskritai, bet šis faktas ypatingo kolekcininkų dėmesio kol kas nesusilaukė: kiekvienos iš 486 tūkst. nukaldintų monetų kaina siekia 20 svarų. Kitų trijų šalių simbolius vaizduojantys pinigai verti nuo 7 iki 10 svarų už vienetą.
Pastaroji moneta yra pati rečiausia iš visų keturių bei viena iš rečiausiai apyvartoje aptinkamų retų monetų apskritai. Pastaroji moneta yra pati rečiausia iš visų keturių bei viena iš rečiausiai apyvartoje aptinkamų retų monetų apskritai.
 
Be visų šių monetų, rinkoje yra ir daugiau retai pasitaikančių ir vertingesnių už įprasto dizaino monetas. Jos interneto aukcionuose kasdien perkamos ir parduodamos gerokai brangiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Tarp jų yra ir kitų proginių monetų, nukaldintų 2012-ųjų metų Olimpinėms žaidynėms paminėti. Manoma, jog daugiau nei pusės iš jų jau nebėra apyvartoje – jos puikuojasi kolekcininkų albumuose.
 
Taigi, jeigu buvo kilusi mintis užeiti į banką ir išsikeisti kiaulėje-taupyklėje susikaupusias smulkias monetas į stambesnes kupiūras, prieš tai įdėmiai patikrinkite, ar giliai piniginėje nesislepia vertingas radinys.
 
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, pinigai

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Moteris sėdi restorane ir sako padavėjui:
– Atnešk man tai, ką valgo šalia esantis ponas.
Padavėjas atsako:
– Gerai, ponia.
Truputį vėliau padavėjas prieina prie jos staliuko ir sako:
– Ponia, man labai gaila, bet tas ponas nesutinka atiduoti savo porcijos.