Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Laura Kirvelytė   |   ATGIMIMAS   |   2013-04-25

Šaltasis „juodųjų sąrašų“ lošimas

  
Šaltasis „juodųjų sąrašų“ lošimas JAV ir Rusijos santykiuose madoje ir vėl juodieji sąrašai.

Šaltojo karo laikų ginklavimosi varžybas tarp JAV ir Rusijos keičia „juodųjų sąrašų“ lošimas – į Vašingtono sudarytą Magnickio sąrašą Maskva atsakė savu „juoduoju sąrašu“.

Balandžio 12 d. JAV iždo departamentas paskelbė ilgai lauktą vadinamąjį Magnickio sąrašą – sąrašą Rusijos pareigūnų, tiesiogiai susijusių su teisininko Sergejaus Magnickio mirtimi ir kitais grubiais žmogaus teisių pažeidimais. Aštuoniolikai į sąrašą įtrauktų Rusijos pareigūnų yra draudžiama vykti į JAV, taip pat įšaldomas jų JAV turimas turtas. Sąrašas sudarytas remiantis praėjusių metų pabaigoje priimtu vadinamuoju S.Magnickio aktu. Beje, paviešintas Magnickio sąrašas atskleidžia tik mažą dalį Rusijos pareigūnų, kuriems bus taikomos sankcijos – JAV įstatymų leidėjai administracijai yra pateikę sąrašą, kuriame sankcijas siūloma taikyti viso 280 Rusijos pareigūnų, daugumos jų pavardės saugumo sumetimais viešai skelbiamos nebus.
Maskva skolinga neliko – jau kitą dieną po Magnickio sąrašo paskelbimo (šeštadienį!) Rusijos užsienio reikalų ministerija paviešino savąjį „juodąjį sąrašą“, į kurį taip pat įtraukė aštuoniolika JAV pareigūnų, neva susijusių su žmogaus teisių pažeidimais. Šiems asmenims taikomos simetriškos sankcijos – vykimo į Rusiją draudimas ir Rusijoje esančio turto, jei tokio yra, įšaldymas. Užsienio reikalų ministerijos atstovo spaudai Aleksandro Lukaševičiaus teigimu, Maskva nenorėjo veltis į šį „sąrašų karą“, tačiau Vašingtonas esą nepaliko jai kitos galimybės.
 
S.Magnickio žūties byla
 
S.Magnickis – teisininkas, žinomas Rusijos mokesčių teisės specialistas, dirbęs Jungtinėje Karalystėje įsikūrusiai, Rusijoje veikusiai investicinei kompanijai „Hermitage Capital Management“. „Hermitage Capital Management“ aktyviai siekė atkreipti pasaulio dėmesį į investuotojų teisių pažeidimus Rusijoje ir dėl to užsitraukė Kremliaus režimo nemalonę. Kompanija pasikvietė S.Magnickį tirti mokesčių ir dividendų grobstymo bylą. Kai jis atskleidė schemą, pagal kurią Rusijos pareigūnai galimai išgrobstė per 230 mln. JAV dolerių mokesčių ir dividendų iš „Hermitage Capital Management“ dukterinių įmonių, pati kompanija buvo apkaltinta mokesčių slėpimu. 2008 m. spalį S.Magnickis buvo areštuotas ir apkaltintas nusikalstama veikla, bendradarbiaujant su „Hermitage Capital Management“. Dviejuose kalėjimuose S.Magnickis praleido beveik metus, o kaltinimai jam taip ir nebuvo pateikti. 2009 m. lapkritį, po kankinimų verčiant bendradarbiauti su pareigūnais ir pakeisti parodymus bei sąmoningai nesuteikus medicininės pagalbos, 37 metų dviejų mažamečių vaikų tėvas S.Magnickis kalėjime mirė.
 
Byla dėl S.Magnickio mirties Rusijoje buvo sąmoningai vilkinama, o šiais metais – nutraukta, esą kaltųjų dėl teisininko mirties sulaikymo įstaigoje nerasta. Tačiau ši byla sulaukė didelio tarptautinio atgarsio. Pernai gruodį JAV priėmė „dvigubą“ įstatymą, kuris, viena vertus, panaikino Šaltojo karo laikų prekybos su Rusija apribojimus, kita vertus, įvedė keliavimo apribojimus ir turto įšaldymus Rusijos pareigūnams, susijusiems su žmogaus teisių pažeidinėjimais šalyje, o visų pirma – su rezonansine S.Magnickio mirtimi. Į Magnickio akto priėmimą Rusija sureagavo ypač audringai: Užsienio reikalų ministerija šio įstatymo priėmimą pavadino „absurdo teatru“, o užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad tokie JAV veiksmai įneša konfrontacijos į pasaulinę politiką. Neilgai trukus Rusija kaip atsaką priėmė vadinamąjį Dimos Jakovlevo aktą, numatantį draudimą JAV piliečiams įsivaikinti vaikus iš Rusijos dėl kelių žiauraus elgesio su įvaikintais vaikais atvejų.
 
Teisingumo S.Magnickio byloje reikalauja ir ES – pernai spalį Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, raginančią Tarybą suformuoti su S.Magnickio byla susijusių Rusijos pareigūnų „juoduosius sąrašus“. Vis dėlto ES spaudžia Rusiją dėl S.Magnickio bylos kur kas švelniau nei JAV.
 
Du „juodieji sąrašai“: tarp sankcijų ir diplomatijos
Vašingtono paskelbtas Magnickio sąrašas ir greita (tiksliau – skubota) Maskvos atsakomoji reakcija leidžia palyginti dviejų (vis dar) skirtingose barikadų pusėse esančių valstybių požiūrį į teisingumą ir žmogaus teises.
Visų pirma, JAV sudarytame Magnickio sąraše figūruoja Rusijos pareigūnai ar asmenys, atsakingi už konkretų pažeidimą ar nusikalstamą veiką. Tuo tarpu Rusijos pusės parengtame JAV pareigūnų „juodajame sąraše“ puikuojasi pavardės asmenų, dirbusių su atitinkamomis bylomis, tačiau nei konkretus jų indėlis į tariamą pažeidimą, nei paties pažeidimo sudėtis nėra aiški. Dar daugiau – Maskva, siekdama pariteto, į „juodąjį sąrašą“ įtraukė ir su Gvantanamo kalėjimo skandalu tariamai susijusius pareigūnus, kurie niekaip nėra susiję su Rusijos ar Amerikos piliečių tariamu teisių pažeidinėjimu. Ir galiausiai, Maskvos sąraše nėra nė vienos pavardės JAV pareigūno, susijusio su tariamu iš Rusijos įvaikintų vaikų teisių pažeidinėjimo toleravimu, apie ką Kremlius garsiai kalbėjo ir kuo grasino Vašingtonui nuo pat Magnickio akto svarstymo JAV pradžios.
 
Reikia pripažinti, kad ir Vašingtonas, ir Maskva spaudžia partnerius ir taiko sankcijas pakankamai diplomatiškai. Abiejų šalių „juoduosiuose sąrašuose“ nėra nė vieno aukšto pareigūno ar įtakingo politiko. Taip, anot ekspertų, abi pusės siekia kaip įmanoma sumažinti galimą politinę žalą. Beje, pats Vašingtonas pirmasis atliko diplomatinį gestą – balandžio 15 d. Maskvoje lankėsi Baracko Obamos patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Tomas Donilonas ir perdavė Rusijos vadovui Vladimirui Putinui JAV prezidento laišką. Pasak V.Putino patarėjo Jurijaus Ušakovo, šiame laiške B.Obama siūlo konstruktyviai bendradarbiauti branduolinės ginkluotės mažinimo, antiraketinės gynybos bei dvišalės prekybos srityse.
 
Nors Magnickio sąrašo sudarymas ir paviešinimas – stiprus simbolinis JAV veiksmas, jo poveikis gali būti realus. Jei Vašingtonui užteks politinės valios ne tik ginti savo moralią užsienio politiką, bet ir iš tikrųjų versti Kremlių nustoti persekioti tuos, kurie jam nepaklūsta.
 
 
  

Žymos: Politika, Rusija

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Vaikinas sako merginai:
– Brangioji, aš dėl tavęs bet ką padaryčiau: perplaukčiau vandenynus, perkopčiau kalnus!
Mergina:
– Rytoj ateisi?
Vaikinas:
– Gal... Jei nelis...