Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Emilis Kazlauskas   |   ATGIMIMAS   |   2012-12-13

Vietoj stipraus ir sveiko – tik išmintingas

  
Vietoj stipraus ir sveiko – tik išmintingas

Pastarąjį mėnesį Rusijos prezidento Vladimiro Putino sveikata yra viena karščiausių temų Rusijoje. Tuo pačiu šalį ir, kas įdomiausia, artimiausius Kremliaus režimo ratus purto įspūdingai žiniasklaidoje nušviečiami korupcijos skandalai. Šių įvykių kontekste kyla daug minčių apie Rusijos autokrato krinkantį įvaizdį.

Viskas prasidėjo nuo to, kai kažkas suskaičiavo, jog nuo spalio 5 d. ponas Putinas nedalyvavo jokioje oficialioje darbo kelionėje. Nenuostabu, kad tai pasirodė įtartina, nes jis visada turi įtemptą vizitų ne tik į užsienį, tačiau ir po savo šalies regionus, darbotvarkę.

Mankštos traumelė ar rimta bėda?
Nuo tos dienos buvo atšaukti keli tokie vizitai, o taip pat – ir tradicinis, jau dešimt metų kiekvieną rudenį per televiziją rodomas tiesioginis klausimų-atsakymų šou, kuriame skambinantieji galėdavo užduoti klausimą pačiam prezidentui. Jau rugsėjo 9 d. V. Putinas buvo pastebėtas skausmo iškreiptu veidu ir šlubčiojantis APEC - Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominiame forumo viršūnių susitikime Vladivostoke, o vėliau akylesni žurnalistai teigė pastebėję Rusijos prezidentą su specialiu nugaros įtvaru susiveržusį stuburą. Iki pat neseniai įvykusio vizito Turkijoje (kuris prieš tai buvo irgi atšauktas) V. Putinas dažniausiai kameroms pozavo tik savo Maskvos užmiesčio viloje, ir tai – dažniausiai sėdėdamas, kaip, pvz., priimdamas Izraelio prezidentą Shimoną Peresą.
 
Visgi labiausiai įdomu ne pačios V. Putino sveikatos problemos, tačiau juokingi Kremliaus mėginimai tai paneigti. Štai, pvz., prieš savaitę buvo atšauktas Japonijos ministro pirmininko Yoshihiko Nodos vizitas į Rusiją, kur jis turėjo susitikti su Rusijos prezidentu. Žiniasklaida tuo tarpu remdamasi savais informacijos kanalais Japonijos vyriausybėje teigė, jog vizitas atšauktas dėl kažkokių pono Putino sveikatos problemų. Negana to, Japonijos žiniasklaida pasigavo dar mįslingesnius žodžius, kuriuos, cituodamas premjerą Nodą, ištarė vieno Japonijos miesto šiaurėje meras – „Prezidento V. Putino būklė bloga“.
 
Prezidento atstovas spaudai Dimitrijus Peskovas akimirksniu vėl įklimpo į išsisukinėjimų ir paneigimų liūną sakydamas, kad pastarasis vizitas ir taip neturėjo aiškiai sutartos datos. Jis, kaip ir visada, pridūrė, kad V. Putino sveikatos problemos yra labai nedidelės ir jos jam netrukdo nei efektyviai dirbti, nei grasina užkirsti kelią jo aktyviai sportinei veiklai. Anksčiau žurnalistų remiamam prie sienos ponui Peskovui netyčia prasprūdo, kad tai yra sena trauma, tačiau jis skubiai pasitaisė sakydamas, kad tai nėra sena, o paprasta trauma, prezidentą ištikusi mankštinantis.
 
Nors labiausiai tikėtina, kad tai yra įsisenėjusi nugaros trauma, kuri paūmėjo V. Putinui atliekant eilinę mačo stiliaus viešųjų ryšių akciją (skrydis motoriniu sklandytuvu), neseniai alyvos į židinį dar įpylė ir Baltarusijos autokratas Aliaksandras Lukašenka. Anot jo, V. Putino trauma gauta grumiantis ant tatamio (Rusijos prezidentas turi juodą dziudo diržą).
 
Prezidento stuburas – rodiklis investuotojams
 
Geriausiai situaciją reziumavo žurnalas „The Economist“ – šios temos plėtotė parodė, kokia sunkiai suvokiama šalis yra Rusija. Štai, pvz., normalioje vakarietiškoje Europos valstybėje visuomenei ir žiniasklaidai būtų pakakę oficialaus valdžios atsakymo, ir tema būtų uždaryta, tačiau tik ne Rusijoje, kurios visuomenė yra itin paveiki sąmokslo teorijoms, religinėms sektoms ar apsišaukėliams ekstrasensams. Štai portalas Bloomberg.com skelbia, kad į Google.com paieškos sistemą rusiškai įvedus žodžius „Putinas širdies smūgis“, gaunama 30 tūkst. rezultatų. Matydamos tokią keistą sumaištį, sureagavo netgi finansų rinkos – tas pats Bloomberg.com pranešė apie kylantį investuotojų nerimą.
Suprantama, kad autoritarinėje valstybėje caras negali nė akimirkos pasirodyti esantis silpnas. Tą puikiai supranta V. Putinas ir jo aplinka, stengdamiesi užkirsti kelią bet kokioms spekuliacijoms jo sveikatos tema. Visgi apgailėtini teisinimaisi ir prezidento sveikatos problemų paneiginėjimai pastaruoju metu pradėjo atrodyti kaip ištraukos iš komunistinės Rusijos laikų, kai vien per XX a. 9-ąjį dešimtmetį numirė net trys komunistų partijos generaliniai sekretoriai, nors valdžia atkakliai (kaip ir dabar) oficialiai neigė tikrąsias sekretorių sveikatos problemas. Tas uolumas nuolat įrodinėjant, kad V. Putinas jaučiasi puikiai, parodo tikrąjį jo silpnumą, nulemtą baimės dėl prastėjančios reputacijos.
 
Nepaisant to, kad po valdžios rokiruotės gegužę, galimai grąžinusios V. Putiną į prezidento postą net iki 2024 m., pastarajam baimintis tikrai yra ko. Anot vienos iš įtakingiausių sociologinių tyrimų įstaigų „Levada Center“ neseniai atliktos sociologinės apklausos, net 44 proc. rusų mano, kad valstybė juda neteisinga linkme, o priešingai mąstančių teliko tik 40 proc.
 
Kovotojo įvaizdis keisis
 
Jausdamas visuomenės spaudimą, paaitrintą spekuliacijų apie jo sveikatą, V. Putinas neseniai ėmėsi skambios kovos prieš korupciją akcijos. Kova įgavo tikrai didelį pagreitį ir užkabino netgi vienus iš artimiausių V. Putino bendražygių rato atstovus. Praėjusią savaitę „Atgimimas“ išsamiai aprašė į korupcinius ryšius įsipainiojusio gynybos ministro Anatolijaus Serdiukovo atleidimą lydėjusias peripetijas, tačiau tai buvo ne vienintelis skambus kovos su korupcija atvejis. Lapkričio 27 d. valstybės valdomame televizijos kanale buvo parodytas dokumentinis filmas apie buvusios žemės ūkio ministrės ryšius 1,2 mlrd. finansinėje machinacijoje, o prieš porą savaičių buvo atliktos kratos „Rostelekom“ generalinio direktoriaus ir artimo Putino sąjungininko Aleksandro Provotorovo namuose.
 
Anot „The Economist“, savo kovos su korupcija akcijomis V. Putinas ne tik siekia padidinti savo populiarumą – nuo 2005 iki 2012 m. visuomenės susirūpinimo sąraše korupcija pašoko iš dešimtos į trečią vietą – bet ir atima vieną iš pagrindinių opozicijos ginklų kovoje prieš Kremliaus režimą.
 
Be to, rusų laikraštis „Nezavisimaja gazeta“, remdamasis nutekėjusia ataskaita, skirta vienam iš šalies gubernatorių, praneša apie planus keisti V. Putino įvaizdį. Nuo šiol V. Putinas iš mačo turėtų virsti išmintingu politiku, taip išvengiant aktyvaus kišimosi į korupcinius skandalus, nukertančius vis daugiau režimo galvų.
 
Nežinia, ar sveikatos problemos paskatino šią įvaizdžio kaitą, nežinia, kiek rimtai ji bus įgyvendinama, tačiau būtų įdomu pažiūrėti, kaip V. Putinas mėgintų atlikti naują savo patarėjų sukurtą vaid­menį. Belieka tikėtis, kad parodomoji kova prieš korupciją net artimiausiuose V. Putino režimo sluoksniuose bent daliai Rusijos visuomenės atvers akis – sąlygas tokio masto nusikaltimams galėjo sudaryti tik paties V. Putino sukurta jam vienam pavaldi ir atsakinga „valdžios vertikalės“ sistema.
 
 
 
 
  

Žymos: Rusija, Užsienio politika

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Visos anytos mano, kad jų marčioms galvoje vien tik vakarėliai, baliai ir vyrai. Prisi-i-i-mena dar savo jaunystę!