Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2018-06-07

Gydymo Lietuvoje išlaidų susigrąžinimas per NHS. Ką reikia žinoti? 

  
Gydymo Lietuvoje išlaidų susigrąžinimas per NHS. Ką reikia žinoti?

Apie Jungtinės Karalystės (JK) sveikatos priežiūros sistemą kamuojančią krizę kalbant vis garsiau, o norinčių apsilankyti pas gydytoją eilėms ilgėjant, Anglijos lietuviai turi ir kitą alternatyvą – planuotą kokybišką gydymą Lietuvoje. Tik nedaugelis žino, kad už Lietuvoje suteiktas sveikatos paslaugas Anglijoje galima atgauti pinigus iš NHS.

„Tol, kol neįvyko „Brexit“, kompensacijos už gydymo paslaugas yra teikiamos įprasta tvarka. Šiuo metu kompensacijų už užsienyje gautas medicinines paslaugas procesas yra nepakitęs“, – sakė Londone įsikūrusio „Baltic Medical Centre“ vadovė Vaiva Jakelytė.
Pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2011/24/ES dėl pacientų teisių į tarpvalstybines sveikatos priežiūros paslaugas, yra galimybė užtikrinti savalaikį gydymą Lietuvoje (ar kitoje ES šalyje), kompensuojant pacientui, gyvenančiam JK, už gydymą patirtas išlaidas.
 
„Viskas, ko reikia siekiant susigrąžinti pinigus už Lietuvoje gautas gydymo paslaugas, – būti Jungtinės Karalystės gyventoju ir turėti galiojantį NHS numerį“, – aiškino V. Jakelytė ir pabrėžė, kad pacientų patogumui dokumentacijos užpildymu ir pateikimu NHS gali pasirūpinti „Baltic Medical Centre“ darbuotojai.
 
Kreipiasi daug Anglijos lietuvių
 
Natūralu, kad galimybė gauti planinį gydymą Lietuvoje, kurį apmoka NHS, domina daug Anglijoje įsikūrusių lietuvių. V. Jakelytės manymu, priežastys, kodėl „Baltic Medical Centre“ turi daug ištikimų klientų, – tai paslaugų kokybė, pasirinkimas, patogumas, greitis. Gydymo įstaiga Londone priklauso „Northway“ įmonių grupei. Šiai grupei taip pat priklauso trys „Northway“ medicinos ir chirurgijos centrai Lietuvoje – Vilniuje, Klaipėdoje ir Kretingoje.
 
„Iš principo esame viena ir ta pati gydymo įstaiga, viena komanda, – aiškino klinikos vadovė. – Pacientams, kurie kreipiasi pagalbos į mus Londone, itin patogu, kad mes savo paslaugas galime pasiūlyti ir Lietuvoje. Tiesiai iš būstinės Londone galime užregistruoti pacientą vizitams pas gydytoją Lietuvoje, suplanuoti operacijas, o pačiam pacientui net nereikia skambinti į Lietuvą.“
 
Patogu ir tai, kad kompensaciją už gydymą Lietuvoje norintiems gauti pacientams patiems nereikia rinkti jokių medicinos išrašų, jų versti į anglų kalbą. Paciento sutikimu visa informacija perduodama tarp grupės įstaigų, o klinikos Londone darbuotojai už klientus sutvarko ir NHS pateikia visus reikiamus dokumentus kompensacijai už gydymą gauti. Gydytojai Londone taip pat gali paruošti medicininius dokumentus kompensacijos autorizacijai gauti.
„Norint apsilankyti pas specialistą Anglijoje, dažnai tenka laukti labai ilgai, kartais net pusmetį ir ilgiau. Mes galime paslaugas suteikti greitai ir kokybiškai. Pacientams nereikia laukti, ir jie tai vertina“, – pasakojo V. Jakelytė.
 
„Baltic Medical Centre“ vadovė atskleidė, kad lietuviams labai svarbi galimybė patiems pasirinkti gydytoją, iš anksto su juo susipažinti. O gydantis NHS tokios galimybės nėra.
 
V. Jakelytė pastebi, kad tautiečiai vertina galimybę su juos prižiūrinčiais medikais kalbėtis gimtąja kalba. Nors NHS teikia vertėjo paslaugas, prilygti bendravimui gimtąja kalba tai negali.
Žingsniai siekiant gauti kompensaciją
 
Gauti kompensaciją už Lietuvoje suteiktas gydymo paslaugas yra du keliai. Pinigų už gydymą patvirtinimo galima prašyti iš anksto arba jau po atliktos operacijos ar kitos procedūros. Paprastai pasirinktas kelias priklauso nuo asmeninės žmogaus situacijos.
 
„Savo pacientams rekomenduojame į NHS dėl kompensacijų patvirtinimo kreiptis iš anksto, tačiau tikrai būna tokių situacijų, kai pacientas nenori arba negali laukti atsakymo, o operacija jam yra būtina bet kokiu atveju. Esant panašiai situacijai, klientai pasirenka pirma gauti gydymą, o po to prašyti kompensacijos. Toks kelias yra galimas. Bet dažnesnis ir patikimesnis kelias – iš anksto su NHS suderinti planuojamą procedūrą ir gauti patvirtinimą iš anksto“, – aiškino V. Jakelytė.
 
Išankstinė autorizacija rekomenduojama ir tokiu atveju, kai gydymas yra labai brangus. V. Jakelytė teigė, kad „Baltic Medical Centre“ pacientams visada pasakoma reali situacija: „Klientų neklaidiname ir negaišiname jų laiko žadėdami, kad jie atgaus pinigus už procedūras, už kurias pinigai iš tiesų nėra grąžinami.“
 
NHS kompensuoja šias gydymo procedūras:
 
• Pagalbinį apvaisinimą (pagal tam tikrus griežtus kriterijus);
• Ginekologines operacijas;
• Ortopedines operacijas;
• Pilvo chirurgiją;
• Kai kurias kitas operacijas ar procedūras.
 
Svarbu žinoti, kad NHS nekompensuoja plastinių operacijų, net jei jos atliekamos sveikatos tikslais, taip pat grožio paslaugų. Nekompensuojamos ir venų chirurgijos (išskyrus labai komplikuotus atvejus), regėjimo korekcijos operacijos, profilaktiniai tyrimai. Griežti kriterijai taikomi ir odontologinėms bei ausų, nosies ir gerklės procedūroms. Pacientai savo lėšomis turi susimokėti už apgyvendinimo ir kelionės į Lietuvą išlaidas – jų NHS taip pat nekompensuoja.
 
Nekompensuojamos ir tokios paslaugos, kurių NHS nerekomenduotų atlikti.
 
„Norint tam tikras planines medicinines procedūras atlikti Lietuvoje, pacientui nebūtina gauti savo šeimos gydytojo (GP) siuntimo. Jis gali kreiptis tiesiai į „Baltic Medical centre“ kliniką Canary Wharf rajone, Londone. Pagal gydytojo diagnozę NHS ekspertai vertina procedūros būtinumą ir atsižvelgia į tai, ar tokia operacija būtų paskirta atlikti JK. Kiekvieną paraišką individualiai vertina NHS komisija. Pagal tai, kokia suma tokia procedūra įvertinta Anglijoje, tokia pinigų suma skiriama ir gydymui Lietuvoje“, – procesą aiškino V. Jakelytė.
 
Pasak lietuvių klinikos Londone vadovės, dažniausiai kompensuojama 100 proc. gydymo išlaidų, tačiau kartais ir mažiau: „Nuo šių metų pastebėjome, kad kai kuriais atvejais kompensacijos šiek tiek mažesnės nei ankstesniais metais, tačiau kiekvienas atvejis yra vertinamas individualiai, todėl kiekvieną kompensacijos dydį iš anksto numatyti sunku.“
 
Paprastai pateikiant dokumentus susigrąžinti pinigus už Lietuvoje gautą gydymą atsakymo sulaukiama per du–tris mėnesius, tačiau pasitaiko ir sudėtingesnių atvejų, kai sprendimo laukiama ilgiau.
 
Jei turite daugiau klausimų apie gydymo Lietuvoje kompensavimą per NHS, skambinkite tel.:. 020 7515 2714, 075 8733 4750 arba rašykite e. paštu: [email protected].
 
  

Žymos: Kompensacija, NHS, Baltic Medical Centre, gydymo išlaidos

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Policininkas išprievartavo merginą. Pasodino abudu. Policininką už išprievartavimą, merginą – už pasipriešinimą pareigūnui.