Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2017-04-18

Gydymo Lietuvoje kompensavimas: dažniausiai užduodami klausimai

  
Gydymo Lietuvoje kompensavimas: dažniausiai užduodami klausimai
Kompensacija galima už paciento patirtas išlaidas, susijusias su gydytojų konsultacijoms, diagnostika ir gydymu (operacijomis) tiek privačiose, tiek valstybinėse gydymo įstaigose.

2013 m. įsigaliojus Europos Sąjungos direktyvai dėl pacientų teisių į tarpvalstybinę sveikatos apsaugą, Jungtinės Karalystės rezidentams atsirado galimybė gydytis kitose Europos ekonominės erdvės šalyse, įskaitant Lietuvą, o grįžus į JK gauti NHS kompensaciją.

Šiuo metu Anglijoje laukančiųjų gydymo ilgose NHS eilėse skaičiui pasiekus net 4 milijonus, vis dažniau atvykėliai iš Rytų Europos nusprendžia kreiptis pagalbos į gimtosios šalies medikus. Kalbos barjero nebuvimas, kokybiškas gydymas laiku ir galimybė gauti iki 100% gydymo išlaidų siekiančią NHS kompensaciją už planinį gydymą Lietuvoje, daugelį Anglijos lietuvių taip pat paskatino tapti medicinos turistais.
Gydymo Lietuvoje Kompensavimo Biuro atstovas Arūnas Žukauskas pateikia atsakymus į dažniausiai klientų užduodamus klausimus, susijusius su gydymo Lietuvoje kompensavimo tvarka, reikalavimais, apribojimais.
 
Už kokias paslaugas galima NHS kompensacija?
 
Kompensacija galima už paciento patirtas išlaidas, susijusias su gydytojų konsultacijoms, diagnostika ir gydymu (operacijomis) tiek privačiose, tiek valstybinėse gydymo įstaigose. Esminis kriterijus – analogiškas planinis gydymas turi būti, bent teoriškai, prieinamas pacientui NHS sistemoje Anglijoje (net jei jis ir nebuvo skirtas). Populiariausios kompensuojamos operacijos ir procedūros yra susijusios su ginekologinėmis, ortopedinėmis, nevaisingumo ligomis, išvaržomis, hemarojumi. NHS nekompensuoja tiesiogiai su gydymu nesusijusių paslaugų, tokių kaip vertimo, kelionės, draudimo išlaidos.
 
Aš turiu European Health Insurance Card (EHIC), išduotą JK. Ar galiu su ja gauti gydymą Lietuvoje?
 
EHIC yra skirta tik nenumatytiems, skubiems atvejams ir traumoms, kai būtina skubi nemokama pirmoji pagalba (galioja tik valstybinėse ES ligoninėse). Šios kortelės turėjimas nesuteikia teisės į planinį gydymą (tyrimus, operacijas). Jei pacientas nori gydytis konkrečią diagnozuotą ligą Lietuvoje (privačioje ar valstybinėje klinikoje) ir gauti NHS kompensaciją, jis turi susimokėti už gydymą savo lėšomis ir vėliau grįžus į JK tvarkytis dokumentus kompensacijai gauti.
 
Kaip nustatomas kompensacijos dydis?
Kompensacija gali siekti iki 100% faktinių gydymo išlaidų. Maksimali įmanoma kompensacijos suma negali viršyti vietinių NHS tarifų už analogišką operaciją. Pvz.: jei operacija Lietuvoje kainavo 2000 eurų, o NHS analogiška operacija kainuoja 1800 eurų, maksimali įmanoma kompensacija pacientui bus 1800 eurų. NHS įkainiai yra gana aukšti, todėl labai dažnai net privačių Lietuvos klinikų paslaugos yra visiškai padengiamos. Rekomenduotina tvarkytis dokumentus, jei bendra išlaidų suma (per pacientą per diagnozę) yra bent 200 eurų. Visas kompensavimo procesas gali užtrukti iki 3 mėn.
 
Ar yra termimas, per kurį būtina susitvarkyti dokumentus kompensacijai gauti? Ar būtina turėti nuolatinio rezidento kortelę?
 
Senaties termino nėra, todėl visos operacijos, darytos nuo 2014 metų gali būti kompensuojamos. Tokiais atvejais svarbu turėti dokumentus, įrodančius, kad pacientas operacijos metu Lietuvoje buvo nuolatinis rezidentas Anglijoje. Nuolatinio rezidento (permanent resident) kortelė nėra būtina. Pakanka pateikti JK banko išrašą, kur aiškiai matosi, kad pacientas prieš ir po gydymo gyveno JK ir vieną dokumentą tiesiogiai susijusį su gyvenamąją vieta: council tax, komunalinių paslaugų, HMRC sąskaitą ar nuomos sutarties kopiją. Britiškas vairuotojo pažymėjimas, mobilaus telefono sąskaita, algalapiai / raštai iš darbovietės įprastai nėra laikomi nuolatine rezidenciją įrodančiais dokumentais. Taip pat privalu būti užsiregistravus pas vietinį šeimos gydytoją (GP).
 
Norėtume pabrėžti, kad Brexit deribų metu visos pacientų teisės į kompensaciją išlieka galioti.
 
Ar prieš vykstant į Lietuvą būtina gauti GP ar NHS sutikimą?
 
Iš esmės kreiptis į GP nėra būtina, kadangi Lietuvos gydytojų išvados yra pripažįstamos kompensavimui gauti. Jeigu NHS gydytojas patvirtina, kad pacientas neatitinka NHS kritejų reikalingai operacijai gauti, tokiais atvejais analogiškas gydymas Lietuvoje jam taip pat nebus kompensuotas. Tačiau pasitaiko atvejų, kai GP atsisako išduoti siuntimą tolimesniems tyrimams/gydymui ir pacientui išvykus gydytis į Lietuvą, jam kompensacija skiriama, nes po tyrimų Lietuvoje paaiškėja, kad reikalinga operacija buvo mediciniškai pagrįsta.
 
Jei numatoma operacija yra sudėtinga, labai brangi ar riboto medicininio efektyvumo (pvz. sąnario keitimas, katarakta, nosies pertvara, svorio mažinimas), tokiais atvejais gali reikėti suderinti gydymą su NHS dar prieš išvykstant gydytis (kitu atveju NHS gali atsisakyti kompensuoti gydymą), todėl visada pravartu susisiekti su Gydymo Kompensavimo Biuriu dar prieš planuojantis gydymą Lietuvoje.
 
Ar yra operacijų ar procedūrų, kurių NHS įprastai nekompensuoja?
 
NHS nekompensuoja tų operacijų ir procedūrų, kurios įprastai nėra teikiamos NHS England sistemoje, t.y. kosmetinių, grožio procedūrų, regėjimo korekcijos operacijų, venų varikozės ir adenoidų/anginos šalinimo operacijų (išskyrus itin sunkius atvejus), profilaktinių sveikatos patikrinimų ir kt. Dantų gydymas Lietuvoje daugeliui pacientų taip pat nekompensuojamas (daugiau informacijos apie tai galite rasti tinklalapyje www.gydymokompensavimas.co.uk)
 
Norėčiau iš anksto sužinoti, ar mano gydymas Lietuvoje bus kompensuotas, kaip tai padaryti?
 
Pacientas gali gauti išankstinį NHS autorizavimą gydymui Lietuvoje bei sužinoti, kokia maksimali kompensacija galima jo operacijos atveju. NHS autorizavimui gauti būtina pateikti gydytojo (iš Lietuvos ar JK) išvadas su diagnoze, reikalingu gydymu bei kitus dokumentus. Autorizacijos dokumentų tvarkymas ir NHS atsakymo gavimas gali užtrukti iki dviejų mėnesių. Įprastai ši paslauga pacientams yra nemokama.
 
Gyvenu Anglijoje, bet norėčiau gimdyti Lietuvoje. Ar galiu tikėtis NHS kompensacijos?
 
Anglijos lietuviai gali pasirinkti privatų gimdymą privačiuose gimdymo namuose Lietuvoje ir gauti £1755-£2582 medicinos išlaidų kompensaciją. Taip pat galima gimdyti valstybiniuose gimdymo namuose visiškai nemokamai (būtina suderinti procedūrą su NHS iš anksto).
 
Kokius dokumentus būtina gauti Lietuvoje?
 
Įprastai iš Lietuvos gydymo įstaigų būtina gauti detalius medicininius išrašus, įrodančius, kodėl konkretus gydymas buvo reikalingas, originalias detalizuotas sąskaitas ir čekius/kvitus, įrodančius, kad tos sąskaitos buvo apmokėtos. Jei buvo įsigyti medikamentai, būtina pateikti gydytojo recepto kopiją ir vaistinės kvitą. Taip pat reikia pateikti visų dokumentų profesionalų vertimą į anglų kalbą.
 
Kur galėčiau gauti daugiau informacijos ir kur kreiptis norint gauti kompensaciją ?
 
Lietuviai, gyvenantys Anglijoje gali kreiptis į Gydymo Lietuvoje kompensavimo biurą – vienintelę britišką organizaciją, tiesiogiai dirbančią su NHS England ir gydytojais Europoje bei užtikrinačią, kad pacientai gautų išsamią informaciją apie savo teises į sveikatos apsaugą kitose EEE šalyse, kokybišką gydymą laiku, taip pat pasirūpina, kad visos leistinos išlaidos būtų kompensuotos per trumpiausią laiką, o reikalingi proceso dokumentai atitiktų visus NHS reikalavimus.
 
Daugiau informacijos anglų ir lietuvių kalba:
NHS tinklalapyje: www.nhs.uk
Informacija telefonu +44 (0) 75 3443 7778 (lietuviškai); +44 (0) 20 7617 7301 (angliškai)
El.paštas: [email protected]
 
 
  

Žymos: Sveikata, Kompensacija, NHS, Gydymas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Vienintelis kartas, kai Chuckas Norrisas suklydo, buvo tada, kai jis manė, kad padarė klaidą.