Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Anatolijus Kostiukevičius   |   2017-06-22

Įteisinti slapti pirkėjai – paskutinė vinis į Lietuvos farmacijos karstą

  
Įteisinti slapti pirkėjai – paskutinė vinis į Lietuvos farmacijos karstą
© Asmeninio archyvo nuotr.
Anatolijus Kostiukevičius
Farmacijos departamentas ir jį kuruojanti „sistema“ šiandien yra didžiausias pūlinys visuomenėje.

Jau daugiau kaip 30 metų dirbu pagal vaistininko specialybę – iš jų 12 metų Londone, Anglijoje. Visą tą laiką su dideliu skausmu stebiu, kaip nyksta Lietuvos farmacija, kaip ji transformuojasi į primityviausią prekybą vaistais.

1991 metais Lietuvai atgavus nepriklausomybe, visa tuometė vaistininkų visuomenė šventai tikėjosi stipresnių mokslo, švietimo, technologijų investicijų į farmacijos sritį. Visi buvome pasiryžę toliau puoselėti mūsų Alma mater įskiepytas farmacijos tradicijas, jas gerbti ir tęsti. Juk anais laikais Lietuvoje veikianti farmacijos sistema buvo pavyzdys visai per 300 mln. žmonių turinčiai šaliai. Visi važiuodavo pasimokyti iš mūsų vadovų, – kaip turėtų būti tvarkomasi.
Negaliu nepacituoti ilgametės vyriausiosios farmacijos valdybos viršininko pavaduotojos prekybai, garbaus amžiaus sulaukusios Reginos Žukienės žodžių: „Anais laikais Lietuvos farmacija buvo pavyzdinė ne tik Sovietų Sąjungoje, bet stebino ir užsienio turistus. Dabar siekdami pelno farmaciją į savo rankas sugriebė godūs verslininkai, ne specialistai, kuriems svarbu tik pinigai, o sąžiningi, dori farmacininkai liko už borto – tapo tikrais baudžiauninkais.“ Deja, tai tikra tiesa. Su Lietuvos nepriklausomybe atėjo ir „naujųjų vaistininkų“ laikotarpis, vyravo viską išmanančių gydytojų, gariūninių verslininkų ir įvairiomis sporto šakomis besidominčių sportininkų supratimas apie farmaciją. Vos per metus buvo sugriauta visa tai, kas buvo kurta nuo II pasaulinio karo pabaigos, – paminta vaistininko profesija, tradicijos, garbė, profesionalumas.
 
Lyg dabar atsimenu paskutinio Lietuvos farmacijos vadovo, amžiną atilsį gerb. V. Sakalausko žodžius: „Galvą nukirst galima greitai, bet ar užsiauginsite taip greit naują?“
 
Farmacija pavirto politinių partijų kovų arena. Per 26 nepriklausomybes metus pasikeitė 25 sveikatos ministrai, 12 Farmacijos departamento direktorių! Visi jie uoliai vykdė „naujųjų vaistininkų“ pageidavimus, įnorius, užsakymus. Buvo be jokių skrupulų keičiami neįtikusieji Farmacijos departamento vadovai, vėl skiriami ir vėl keičiami. Farmacijoje įsišaknijo korupcija, lojalumas „naujiesiems vaistininkams“ pakeitė profesionalumą, pseudoambicijos užgožė sveiką protą, reikalingi žmonės neatsižvelgiant į jų profesijas, išsilavinimą buvo susodinti į reikiamus postus išstumiant ilgus metus dirbančius profesionalus. Taip Lietuvos farmacija neteko savo veido, išsigimė, nusirito iki gariūninio prekybos vaistais supratimo.
 
Dirbdamas Londone jau ne vienerius metus matai, kaip turi būti tvarkomas visas farmacijos ūkis, kaip atsakingai vaistininkai reaguoja į visuomenės poreikius ir kaip visuomenė atsidėkodama jiems už tai gerbia juos, jų profesiją. Tai, ką mes matome šiandien Lietuvoje, – „naujųjų vaistininkų“ sukurta vaistų prekybos sistema, pagal kurią jau 25 metus yra melžiamas Lietuvos valstybės biudžetas, apgaudinėjami, mulkinami ir stekenami Lietuvos gyventojai. Ši sistema visiškai nieko bendra neturi su farmacija. Taigi pažvelkime, kuo gi ypatinga vaistų prekyba Lietuvoje.
 
Pirma. Registruotų tų pačių gamintojų generinių vaistų kainos Lietuvoje 5–10 kartų didesnės nei Anglijoje! Priedas Nr.1. Iki šiol nė vienas iš Sveikatos apsaugos ministerijos ir Farmacijos departamento vadovų negali paaiškinti, kodėl taip yra, o spaudoje pasirodantys jų pareiškimai yra ne kas kita kaip pigi demagogija patikliai tautai.
Anatolijus Kostiukevičius Anatolijus Kostiukevičius
 
Antra. Vaistų kompensacijos sistema Lietuvoje unikali. Žmogui kompensuojamas vaistas 100 proc. ir jam vis tiek reikia dar primokėti? Priedas Nr.2. Vienas pavyzdys, –
Caps. Omeprazolum 20mg N28 – Lietuvoje deklaruota kaina – 3,99 Eur.
Caps.Omeprazolum 20mg N28 – Jungtinėje Karalystėje – 0,56.
Mažmeninė šio vaisto kaina yra 4,32 euro. Taigi už šį kompensuojamąjį vaistą, esant 100 proc. kompensacijai, valstybė šią kainą deklaravusiam uabui sumoka 2,74 euro, o pacientas jam primoka dar 1,58 euro! Žmogus, turintis šiam vaistui 100 proc. kompensaciją, savo priemoka sumoka trigubai daugiau, nei yra gamyklinė kaina!!! Maža to, dar ir VALSTYBĖ uabui prideda 2,74 euro! Metinis šio vaisto poreikis Lietuvoje yra 50 000 pakuočių, t. y. Lietuvos piliečiai, turintys 100 proc. valstybės kompensaciją, moka uabui 79 000 eurų per metus ir valstybė iš biudžeto dar atseikėja 137 000 eurų. Iš viso šis vaistas Lietuvos piliečiams atsieina 216 000 eurų per metus. Anglijoje 50 000 vnt.
 
kompensuojamojo omeprazolio pakuočių valstybei kainuoja 45 500 svarų ir be jokių paciento priemokų. Per metus susidaro nei mažas nei didelis 170 500 eurų skirtumas. Dabar padauginkime šią sumą iš 25 metų, – gautume 4 262 500 eurų. Tiek yra permokėta tik už vieną vaistą!!! Toliau padauginkime šią sumą, pavyzdžiui, iš 1000 vaistų, kurie Lietuvoje yra registruoti kaip generiniai, –išeitų gana apvali suma, kuri yra permokėta Lietuvos gyventojų ir Lietuvos biudžeto per paskutinius 25-erius metus.
 
Tai Lietuvos vaistų prekybos fenomenas, kuri pakartoti bet kurioje kitoje šalyje paprasčiausiai neįmanoma. Vargšas Lietuvos kaimo pensininkas, įdomu, ką jis darytų, jei žinotų, kad už šį vaistą, kurį valstybė jam kompensuoja 100 proc., mokėdamas 1,58 euro kaip priemoką jis apmoka ir savo gydytojo kelionę į Kanarų salas? Protėviai kapuose apsiverstų sužinoję, kokios Lietuvos šiandien jų vaikai yra sulaukę. Iš tribūnų garsiai šaukiama, jog vaistų gamyklos apmoka lietuvių gydytojų keliones į „konferencijas“ – ir kas čia tokio? Grynas melas. Iš tikrųjų būtų nieko tokio, jei gamykla tikrai apmokėtų Lietuvos gydytojų keliones iš savo kišenės, bet taip nėra. Gamykla bet kokiu atveju pasiima savo vaisto kainą 0,56 euro už pakuotę, o toliau valstybė ir jos pensininkai aplinkiniais keliais per uabus dar apmoka ir savo gydytojų ir vaistų prekybos verslo pilkųjų kardinolų gerovę. Kiekviena UAB deklaruodama vaisto kainą Lietuvai iš karto į tą kainą įtraukia ir reikalingų vaistų prekybai plėtoti išlaidų sąnaudas.
 
Trečia. Stebina vaistinėse esanti maisto papildų reklama su savo nuolaidomis, taip pat pačių maisto papildų kainos. Ar vaistinė yra ta vieta, kur galima reklama? Užėjęs į ją tarp reklaminių skydų su nuolaidomis sunkiai atsirenki, kokia gi iš tikrųjų maisto papildų kaina? Priedas Nr.3. Taigi maisto papildo kaps. „Liuberin“ gamyklinė kaina yra 1,07 euro, vaistinėje jis kainuoja 12,99 euro!!! Po to šiam produktui suteikiama 40 proc. nuolaida ir gyventojas turi sumokėti 7,79 euro su prierašu, kad pirkdami sutaupote 5,20 euro! Nesuprantu, kur pirkėjas čia sutaupo? Nuo pačių susigalvotos kainos? Valstybinės vaistų kontrolės vadovui, matyt, neleista matyti šios akivaizdžiai įžūlios apgaulės vidury baltos dienos. Iš kitos pusės, nieko nuostabaus, – juk vadovas yra ne vaistininkas, o „sistemoje“ dirbantis gydytojas. Įdomu pačiam darosi, kokiu būdu Anglijoje valstybinės vaistų kontrolės vadovo postą galėtų užimti gydytojas?
Ketvirta. Negaliu patikėti tuo, kad valstybė darbui su vaistininkais įteisino slaptuosius pirkėjus! Jeigu valstybėje vyrauja nuomonė, kad visi vaistininkai pažeidėjai arba būsimi pažeidėjai, kyla klausimas, kam šitai valstybei reikalingi vaistininkai ir farmacija? Išeina taip, kad šiandien mokslo įstaigos rengia potencialius pažeidėjus. Tai spjūvis į veidą visiems dirbantiems vaistininkams ir tai yra paskutinė vinis į Lietuvos farmacijos karstą. Valstybė, užuot įjungusi visus savo svertus tvarkai farmacijoje įvesti, rado atpirkimo ožį – vaistininką, stovintį prie kasos aparato, o „naujųjų vaistininkų sistema“ trimis skatikais pakoreguota gyvuoja toliau. O gal pati valstybė yra taip išsigimusi, kad jai pačiai reikalingas šis žaidimas?
Penkta. Gydytojų tiesioginis kišimasis į farmacijos sritį. Tokių pavyzdžių pilna, – ten, kur turėtų dirbti vaistininkas profesionalas, tas pareigas užima lojalus „sistemai“ gydytojas, kurio užimamomis pareigomis naudojasi visa „naujųjų vaistininkų sistema“. Prieš porą metų yra nuskambėjęs VALENTIS gamyklos vadybininkų susitarimas su per 100 Lietuvoje dirbančių gydytojų. Šios lietuviškos gamyklos vadybininkai vaistais prekiavo su gydytojais tiekdami jiems vaistus tiesiai į kabinetus, t. y. vyko prekyba vaistais apeinant vaistines. Tai didelis šimtmečiais nusistovėjusios farmacijos tvarkos pažeidimas. Gydytojų nesiskaitymas su farmacija, jos niekinimas ir jų nebaudžiamumas svariai prisidėjo prie dabartinio chaoso farmacijoje.
 
Žiūrint į šią sukurtą „naujųjų vaistininkų sistemą“ sveiko proto žmogų būtų sunku įtikinti, kad ją sukūrė vaistininkai. Šiandien mes visi matome šios sistemos rezultatus ir visi valgome jos vaisius.
Visame civilizuotame pasaulyje Farmacijos departamentas turi tarnauti valstybei ir žmogui. Lietuvoje atvirkščiai, – visokiomis priemonėmis stengiamasi pateisinti „sistemai“ turtus kraunančių uabų savivalę ir nebaudžiamumą. Pataikūniško, lojalaus „sistemai“ Farmacijos departamento rankomis šiandien farmacija yra galutinai sužlugdyta. O jo vykdoma politika prilygsta lėtiniam tautos genocidui. Ir svarbiausia – jokios atsakomybės! Man tikrai sunkiai suvokiama, kodėl taip yra? Visi socialiniai tinklai lūžta nuo negatyvaus požiūrio į farmacijoje susiklosčiusią padėtį. Pagaliau kam gi atstovauja Sveikatos apsaugos ministerija, Farmacijos departamentas? Valstybė yra patikėjusi jiems savo žmonių sveikatą ir jie turi prisiimti atsakomybę už tai, kas dabar vyksta vaistinėse. Farmacijos departamentas ir jį kuruojanti „sistema“ šiandien yra didžiausias pūlinys visuomenėje.
 
Blogiausia, kad taip yra iškreipiama tikroji Lietuvos vaistininkystė su senomis savo tradicijomis. Šiandien visuomenė yra supriešinta su tikrąja vaistininkyste, vaistininku, kuris iš tikrųjų nori sąžiningai dirbti pagal savo specialybę ir už tai gauti savo kompetenciją atitinkantį atlygį. Neįsivaizduoju, kaip savo profesijos kolegoms Anglijoje reikėtų pasakyti, kad Lietuva atgavusi nepriklausomybę ne priešų, o savo pačių rankomis, Lietuvos farmacijos muziejaus 2016 metu spalio 1 dienos duomenimis, sunaikino 176-ias šimtametes tradicijas turinčias vaistines! Visai neseniai teko pamatyti dokumentinę juostą apie Lietuvos farmacijos pramonę –http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/163698/stop_juosta.
 
Pirmas klausimas, kuris kilo peržiūrėjus šią juostą, kas gi tie barbarai ir kaip jie atsirado farmacijoje? Jų atėjimą į farmaciją Lietuvai atgavus nepriklausomybę lyginu su barbarizmu, kuris sunaikino visa tai, ką pažangaus žmonija iki to laikotarpio buvo sukūrusi farmacijoje.
 
Lietuvoje kiekvienais metais lieka vis mažiau žmonių, kurie žino, kas yra pagarba specialybei, specialistui, pacientui, klientui, paprastam žmogui. Į kiekvieną farmacijos specialistą jūs žvelgiate ne kaip į kuriantį žmogų, o potencialų pažeidėją. Gerbiami „naujieji vaistininkai“, kaip jūs negalite suvokti, kad jūsų paviršutiniškas, mėgėjiškas aktualių vaistininkystės klausimų sprendimas, kompetencijos stoka sunaikino tai, kas buvo kurta dešimtmečiais, jūs sumindėte šimtametes tradicijas turinčią vaistininkystę! Praėjo dvidešimt penkeri nepriklausomybės metai, buvo pakankamai laiko įrodyti savo kompetenciją ir profesionalumą, deja, to neįvyko... Rezultatas apgailėtinai liūdnas. Šiandien jūs savo nekompetentingo darbo rezultatus bandote pridengti sprendimais, kurie yra civilizuotai visuomenei nesuprantami. Dabar dar yra galimybė susigrąžinti tuos, kurie išmano šį darbą ir žino, ką reikia daryti šiandien. Bet kiekvieną dieną tos galimybės nyksta...
 
Pagarbiai,
Anatolijus Kostiukevičius
Lietuvos iš Jungtinės Karalystės vaistininkas
Jungtinės Karalystės Karališkosios vaistininkų draugijos narys
MŪSŲ VAISTINĖ IR MŪSŲ VAISTININKAS VISADA JUMS PADĖS.
 
 
  

Žymos: Vaistai, Verslas, Medicina, Anatolijus Kostiukevičius

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

– Kodėl policininko žmona miegamajame vaikšto lėčiau nei kituose kambariuose?
– Todėl. Kad miegamajame yra gulintis policininkas.