Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

2013-08-11

Knarkimas – kūno garsų simfonija

  
Knarkimas – kūno garsų simfonija

Dieną mes stengiamės kontroliuoti garsus, leidžiamus iš įvairiausių savo kūno ertmių. Tačiau naktimis mes tampame bejėgiai.

Garsai, kuriuos skleidžia miegantis žmogus – kaulų traškėjimas, čepsėjimas ir murmėjimas, šūksniai, dujinis crescendo ir knarkimas atskleidžia ne tik mūsų slapčiausias svajones, bet ir elgesio, higienos ar mitybos įpročius. Kai kurie Vakarų kompozitoriai naktinius žmogaus garsus yra panaudoję net savo kūriniuose. Kitiems, ne tokie kūrybingiems, bet esantiems šalia, miegančiojo leidžiami garsai tampa tikra kankyne, griaunančia visą vakare sukurtą romantiką…
 
Kodėl žmogus knarkia?
Ar įmanoma pačiam kontroliuoti savo naktimis skleidžiamus garsus? Iš principo, taip.
Besiaiškindami, kodėl žmogus knarkia, suprasime, kad priežastis išties paprasta. Mūsų nosies ir gerklės ertmės yra atskirtos horizontaliu raumenų audiniu, vadinamu gomuriu. Arčiau gerklės esanti gomurio dalis yra minkštesnė ir ji užsibaigia karančiu lašo formos liežuvėliu, kuris ir yra didžiausias knarkimo kaltininkas. Miegant minkštoji gomurio dalis, kaip ir dauguma burnos ar žandikaulio raumenų, atsipalaiduoja, todėl minėtasis liežuvėlis nukąra į gerklę. Jei tas „nukarimas“ yra didelis, liežuvėlis gali užtverti visą gerklę ir kartu apsunkinti, o kartais ir apskritai kuriam laikui (kelioms sekundėms) sustabdyti kvėpavimą (per naktį tai gali įvykti nuo 30 iki 300 kartų). Žmogui kvėpuojant visa „konstrukcija“ dreba kaip kratoma šaltiena, liežuvėlis blokuoja kvėpavimo takus, ir organizmo traukiamas oras sukelia garsą, primenantį durų girgždėjimą – tai ir yra knarkimas.
 
Alkoholis – knarkimo „draugas“
Įdomu tai, kad viso apatinio žandikaulio konstrukcijos skverbimasis gilyn gerklės link miegant yra būdingesnis apskrito veido žmonėms, nei pailgo. Tačiau viena aišku – kuo kaklas riebesnis, tuo daugiau priežasčių surengti aplinkiniams naktinį koncertą.
Todėl pirmas patarimas, kaip pačiam išvengti knarkimo – meskite svorį. Be to, nevalgykite sunkaus maisto prieš naktį, nes, šiaip ar taip, jis yra vienas pagrindinių antsvorio „kaltininkų“. Venkite ir alkoholio prieš naktį – pastarasis atpalaiduoja liežuvio ir gomurio raumenis, todėl kvėpavimo blokavimas – garantuotas.
Bene efektyviausias būdas atsikratyti knarkimo – keisti miegojimo įpročius. Stenkitės gulėti ant šono, o ne ant nugaros. Išbandykite aukštesnę arba standesnę pagalvę – laikydami galvą kuo aukščiau kartu ištempsite apatinį žandikaulį į priekį.
 
 
Priemonės nuo knarkimo
Žinoma, jei esate pabuvojęs Amerikoje, neišvengiamai matėte, kiek yra prikurta priemonių, turinčių padėti kovoti su knarkimu – nuo kapų ant dantų, ištempiančių žandikaulį ir liežuvio raumenis, iki klijuojamų ant nosies juostelių, kurias nešioja ir sportininkai – kad lengviau kvėpuotų. Tačiau, kaip tvirtina viską išmanantieji, vaistai ir priemonės nuo knarkimo veikia tik todėl, kad trukdo žmoguiužmigti ir kaip reikiant išsimiegoti.
 
Paviršutiniškas miegas su papildomomis priemonėmis, prilipintomis prie įvairių kūno vietų – ne visada geriausia išeitis. Kartais vietoj jų užtenka tiesiog pašalinti iš kambario alergiją sukeliančius objektus (naminius gyvūnėlius) ar pūkines pagalves. Kartais tiesiog reikia nepersišaldyti. Kartais – susiremontuoti pažeistą nosies pertvarą.
Tačiau iš tiesų knarkimas kelia daugiausiai problemų ne pačiam „knarkikui“, bet aplinkiniams, be abejo, ir tam mylimam asmeniui, su kuriuo kilniai dalijatės savo lova.
Žmonija per savo istoriją yra išbandžiusi daug būdų, kaip nuslopinti šalia miegančio žmogaus knarkimą – nuo balandžio išmatų, užtepamų knarkiančiojo panosėje, iki pratiso švilpimo ir kitokių gudrybių. Tačiau efektyviausias išlieka nepatobulintas – tai geras niuksas į šoną, kuris pažadina šalia miegančiojo refleksą – įtempti žandikaulio ir gerklės raumenis.
 
JEI KNARKIA ŠALIA JŪSŲ MIEGANTI MERGINA
10 paprastų patarimų, kaip su tuo kovoti
 
1. Pakiškite jai po galva dar vieną pagalvę.
2. Jei įmanoma, pakiškite jai po galva kietesnę pagalvę.
3. Kai pabus, priverskite ją numesti svorio.
4. Kitą naktį eikite gulti 30 minučių anksčiau, nei ji, kad prasidėjus jos naktiniam koncertui jau būtumėte įmigęs.
5. Kitą naktį pritvirtinkite prie jos naktinių marškinių nugaros teniso kamuoliuką, kad ji galėtų miegoti tik ant šono.
6. Duokite jai prieš miegą šiek tiek medaus (bet ne pieno!).
7. Kitą kartą neleiskite jai prieš miegą gerti alkoholinių gėrimų.
8. Neleiskite jai prieš miegą daug prisivalgyti, ypač sotaus maisto – pyragų, picų ar šokolado.
9. Užsikimškite ausis.
10. Išeikite į kitą kambarį.
 
 
  

Žymos: Sveikata, Santykiai

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Kostas mokykloje stipriai pagadino orą. Mokytoja supyko ir išvarė jį iš klasės. Kostas stovi koridoriuje, pro šalį eina mokyklos direktorius. Jis klausia Kosto:
– Kodėl taip smarkiai juokiesi?
Kostas atsako:
– Nes mūsų mokytoja tokia kvaila: ji išsiuntė mane į gryną orą, o pati liko smarvėje.