Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2015-03-07

Neskaldykime proto!

  
Neskaldykime proto! Kartais išsiblaškymas gali reikšti polinkį į šizofreniją.

Ar pažįstate žmonių, kurie nori vieno, galvoja apie kita, sako trečia, o daro ketvirta? Veikiausiai, taip. O gal ir jums taip būna? Tokiu atveju verta susirūpinti, nes, pasak psichologų, tokiems žmonėms gali išsivystyti dėmesio, o galbūt net ir proto susiskaldymas, kurį specialistai įvardija grėsmingu terminu: šizofrenija.

Šizofrenija išvertus į lietuvių kalbą reiškia „proto skilimas“. Sergančiojo šizofrenija dėmesys išskaidytas į supančios aplinkos detales, jis negali apimti visumos, klimpsta detalėse, savaip jas interpretuoja ir praranda gyvenimo vientisumą. O jau paskui prasideda ir kiti psichikos sutrikimai, turintys sunkių pasekmių. Tai gali būti ir haliucinacijos, ir depresijos, ir vadinamasis emocinis bukumas, kai visi jausmai dingsta ir gyvenimas tampa nuobodus, gyventi apskritai nesinori, ir daugelis ima galvoti apie savižudybę…
Mūsų organizmas visada stengiasi įvykdyti mintyse duotas komandas, o kadangi pradžioje minėtuoju atveju komandos yra mažiausiai keturios, štai ir tenka susiskaldyti. Bet vidinių išteklių visaverčiam gyvenimui keturiose dimensijose vienu metu neužtenka, vadinasi, vystosi liga. Ta liga gali būti ir lengvos formos – ir vaikšto tarp mūsų tokie tylūs žmogučiai su suskaldyta sąmone, ir kenčia niekam apie tai neprasitardami.
 
Pasak specialistų, dažnai taip nutinka vaikams, kai šeimoje jiems sakoma viena, o daroma kita. Tėtis ir mama gyvena tarsi kartu, o iš tikrųjų kiekvienas iš jų taikosi būti neištikimas, kaip sakoma, „nueiti į kairę“. Vaikas to nemato, bet jaučia – juk vaikai jaučia daug geriau už suaugusiuosius. Kyla konfliktas, mažas žmogutis pradeda gyventi dviejose realybėse, ir tai jau tiesus takas į ligą...
 
Kodėl nuolat pabrėžiama, kaip svarbu gyventi ne praeitimi ar ateitimi, o būtent dabartimi? Pasak psichologų, žmogus, nesugebantis gyvenanti dabarties akimirka, taip pat pamažu juda į tą proto skilimą. Štai, pavyzdžiui, geria rytinę kavą savo šiltuose ir jaukiuose namuose, o jo mintys jau toli, jis jau repetuoja būsimą telefoninį pokalbį su klientu ir išgyvena jį su visa emocinių reakcijų jėga. Ir štai, kavos puodelis jo rankoje virsta telefonu, o vietoj mylinčios žmonos prie stalo priešais iškyla to kliento paveikslas – gal ir neblogo žmogaus, bet juk prie stalo namuose dabar visai netinkamo! Štai taip ir prasideda skilimas. Iš pradžių žmogus šį procesą suvokia, gali papurtyti galvą ir nuvyti vaizdinius, bet palaipsniui tas „susidvigubinęs“ ar „susitrigubinęs“ gyvenimas tampa kasdienybe – ir jo rezultatus jau turi gydyti psichiatrai. Kad taip nenutiktų, „stabdykime“ dabarties akimirkas ir džiaukimės jomis.
 
 
  

Žymos: Sveikata, Psichologija

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Kambarį nuomojanti šeimininkė klausia jaunos nuomininkės:
– O kodėl tavo brolis nebeužeina?
– Tas bjaurybė susirado kitą seserį.