Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Edita Lankauskienė   |   2014-05-25

Reakcija po skiepo. Kada verta sunerimti?

  
Reakcija po skiepo. Kada verta sunerimti? Paraudimas po skiepijimo būdingas daugeliui žmonių.

Nepaisant vakcinų gamintojų pastangų sukurti kuo saugesnius preparatus, įskiepytos vakcinos kartais sukelia nepageidaujamų reakcijų.

Patinimas, paraudimas vakcinos suleidimo vietoje pasitaiko beveik pusei paskiepytųjų
Vietinės reakcijos pasireiškia po kelių valandų nuo vakcinos įskiepijimo ir praeina negydomos per 1–3 dienas. Vietinėms nepageidaujamoms reakcijoms priskiriami tik dūrio vietoje atsiradę pakitimai – skausmas, paraudimas, patinimas. Šios reakcijos pasitaiko beveik pusei paskiepytųjų.
Paraudimas ir patinimas ar audinių sustandėjimas, kurio skersmuo ne didesnis nei du centimetrai, vertinama kaip įprasta reakcija. Tokių sustandėjimų nereikia gydyti, šildyti ar dėti kompresų, jie išnyksta patys.
 
 
Tuberkuliozės vakcinos sukeltas vietinis pūlinys, dažniausiai lydimas ir limfmazgių uždegimo, gali būti vertinamas kaip vietinė nepageidaujama reakcija po skiepo, bet visais kitais atvejais, kai pūliniai susidaro įskiepijant vakciną, kurios sudėtyje nėra gyvų mikroorganizmų, galinčių sukelti pūlinius, tai vertinama kaip šiurkštus skiepijimo technikos pažeidimas.
 
 
Trumpalaikis nedidelis karščiavimas – normali paskiepytojo reakcija į vakciną
 
Bendrosios organizmo reakcijos dažniausiai pasireiškia trumpalaikiu vidutiniu karščiavimu, ne didesniu nei 38 oC. Toks temperatūros pakilimas laikomas normalia paskiepytojo reakcija į vakciną. Įskiepijus įvairias vakcinas gali pasireikšti ir bendras negalavimas, apetito sutrikimas, silpnumas, galvos skausmas. Dažniausiai šie požymiai nebūna sunkūs ir per 1–3 dienas išnyksta savaime. Įskiepijus negyvąsias vakcinas, bendrosios organizmo reakcijos dažniausios skiepijimo dieną ir kelias dienas po to. Įskiepijus gyvąsias vakcinas, sukeliamas infekcinis procesas, panašus į lengvą natūralią ligą. Tokiais atvejais bendrosios reakcijos išryškėja praėjus 7–14 dienų po skiepijimo, t. y. po ligai būdingo inkubacinio (slaptojo) periodo.
 
Sunkioms bendrosioms nepageidaujamoms reakcijoms į skiepą priskiriami traukuliai, kurių trukmė esti nuo kelių iki keliolikos minučių, su temperatūra arba be jos, bet tokios reakcijos labai retos.
 
 
Sunkios alerginės reakcijos po skiepo – retos
 
Alerginę reakciją dažniau sukelia sudėtinė vakcinos preparato dalis, pvz.: želatina, kiaušinio baltymas, lateksas ir kt., nei pats vakcinos antigenas. Sunkios alerginės reakcijos, kaip anafilaksija (anafilaksinis šokas), gali sukelti grėsmę gyvybei.
 
 
Anafilaksija gali prasidėti praėjus kelioms minutėms ar net valandoms po skiepijimo. Paskiepytasis suglemba, sutrinka jo sąmonė, išblykšta oda, atsiranda bėrimas. Paskiepytasis gali užkimti dėl gerklų ir antgerklio tinimo, atsiranda kvėpavimo sutrikimų, pulsas būna dažnas, silpnas, sumažėja kraujospūdis. Anafilaksinio šoko reakcijos – labai retos. Pvz., Jungtinėse Amerikos Valstijose iš 235 milijonų atliekamų skiepijimų tik viena dozė iš milijono sukelia anafilaksiją. Dauguma atvejų, suteikus pirmąją pagalbą, pasveikstama be liekamųjų reiškinių.
 
Visos galimos nepageidaujamos reakcijos į konkretų skiepą yra surašytos kiekvienos vakcinos pakuotėje. Visais atvejais, pastebėjus žymių sveikatos sutrikimų po skiepo, apie tai reikia pranešti skiepijusiam gydytojui.
 
  

Žymos: Sveikata, Medicina, Skiepai

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Muitininkas įeina į vagono kupė ir trumpai pažeria:
– Narkotikai, ginklai, spiritas, kontrabanda…
– Vienas keleivis, vos akis praplėšdamas, sako:
– Ačiū, nereikia – patys turime!
*****