Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2019-07-25

Su lazeriu į kovą prieš parodontozę

  
Su lazeriu į kovą prieš parodontozę
© Asmeninio albumo nuotr.
Aistė Volkytė

Šiandien portalas tiesa.com kalbina gydytoją odontologę Aistę Volkytę. Odontologijos magistro laipsnį ir gydytojos odontologės kvalifikaciją ji įgijo Lietuvos Sveikatos Mokslų Universitete prieš penkerius metus. Šiuo metu gydytoja dirba privačioje lietuviškoje odontologijos klinikoje Londone „North Woolwich Dental Practice“ ir studijuoja periodontologijos magistrą Birmingeme – „College of Medicine & Dentistry“. Gydytoja yra Britanijos Periodontologų Draugijos narė, nuolatos atnaujina ir papildo žinias dalyvaudama konferencijose ir seminaruose. Gydytoja yra sertifikuota dirbti su minkštųjų audinių lazeriu, kurį naudoja periodontito gydymui bei kitoms kasdienėms odontologijos procedūroms.


– Manau visiem kyla klausimas – kas ta periodontologija?
– Periodontologija tai mokslas apie viską burnoje, kas nėra dantys, – juokiasi gydytoja. – Iš tiesų tai yra dantenų, dantį palaikančio kaulo, burnos gleivinės ligos. Pagrindinė liga, kurios gydymu užsiima periodontologai – periodontitas (anksčiau buvo žinomas kaip parodontozė). Tai yra dantį laikančio kaulo uždegimas, kurio metu tirpsta kaulas. Negydant šios ligos dantys pradeda klibėti ir kristi, nesvarbu kokie gražūs ir sveiki jie būtų.
 
– Kaip susergama periodontitu?
 
– Pagrindinis periodontito sukelėjas – bakterijos, gyvenančios dantų apnaše ir akmenyse. Tam tikros aplinkybės, kaip prastas dantų valymas, rūkymas, diabetas, stresas, vitaminų trūkumas, gali paskatinti greitesnį ligos progresavimą.
 
– Bet tai tik senų žmonių liga?
 
– Nors dauguma sieja dantų klibėjimą ir praradimą su senyvu amžiumi, tačiau ši liga gali prasidėti jau jaunesniame amžiuje. Yra žinoma retų atvejų, kai periodontitas pasireiškia ankstyvoje paauglystėje. Senstant dantis laikančio kaulo tirpimas yra normalus reiškinys, tačiau jei kaulas tirpsta per greitai – tai jau liga. Kaulas neištirpsta per naktį, liga paprastai pamažu progresuoja. Turiu pacientų, kuriems yra 25-30 metų. Jaunų pacientų periodontitas paprastai būna ankstyvose stadijose ir jį suvaldyti lengviau. Kai kreipiasi vyresni žmonės, pastebėję, kad sveiki dantys kliba ir krenta, gydymas daug sudėtingesnis ir prognozė prastesnė.
 
Aistė Volkytė Aistė Volkytė
– Tai periodontitas pagydomas?
 
– Periodontitą mėgstu lyginti su diabetu – jis nėra pagydomas, tačiau laiku jį nustačius ir pradėjus taikyti gydymą, galima  išvengti ankstyvo dantų praradimo. Prarastą kaulą priauginti galima labai retais atvejas, gydymo tikslas paprastai yra stabilizuoti turimą situaciją ir sulėtinti ligos progresavimą. Gydymas gali būti chirurginis arba terapinis. Terapinio gydymo metu yra išvalomos susiformavusios kišenės. Taip pat North Woolwich Dental Practice naudoju minkštųjų audinių lazerį, kurio pagalba yra pašalinami uždegiminiai audiniai bei atliekama biostimuliacija, skatinanti gijimą. Jei terapinis gydymas nepadeda, yra kalbama apie chirurginį. Vis dėlto svarbiausia gydymo dalis – išmokyti pacientą taisyklingai valyti dantis. Jei burna nebus idealiai švari, periodontitas progresuos toliau.
 
– Girdėjau kad periodontitas gali turėti įtakos širdies ligoms?
 
– Turbūt įdomiausias periodontito aspektas yra šios ligos ryšys su bendrąja sveikata. Juk burna yra mūsų kūno dalis, jei joje vyksta uždegimas, visos bakterijos ir uždegiminės ląstelės sklinda po visą kūną. Naujausi tyrimai rodo, kad negydytas periodontitas kelia riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, reumatoidiniu artritu, demencija, Alzheimerio liga, prastina diabeto kontrolę. Periodontitu sergančios nėščiosios rizikuoja pagimdyti anksčiau laiko ir mažesnio svorio naujagimius, palyginti su sveikomis moterimis.
 
Aistė ir Rūta Aistė ir Rūta
 
– Kaip nustatomas periodontitas? Kaip sužinoti ar aš turiu periodontitą?
 
– Didelė problema su periodontitu yra ta, kad jo neskauda. Pats žmogus pajunta, kad kažkas negerai tik kai pastebi patinusias, kraujuojančias dantenas, klibančius dantis, tačiau tada periodontitas jau būna stipriai pažengęs. Ankstyvąsias stadijas gali diagnozuoti ir bendrosios praktikos gydytojas odontologas, išmatavęs aplink dantis esančias kišenes, arba atlikęs rentgeno nuotrauką ir įvertinęs dantį laikančio kaulo lygį. Mūsų klinikų – „North Woolwich Dental Practice“ ir „Poplar Dental and Medical Practice“ gydytojai yra apmokyti nustatyti periodontito požymius, jie visuomet pabrėžia ne vien sveikų dantų, bet ir sveikų dantenų svarbą.
 
O kada jūsų odontologas paskutinį kartą tikrino jūsų dantenų ir dantų kaulo būklę?
 
Registruokitės konsultacijai:
 
North Woolwich Dental Practice
145A Albert Road
North Woolwich
London, E16 2JD
 
Tel: 020 7474 6987
Mob: 078 8389 5355
  
Kitą mūsų padalinį rasite:
 
Poplar Dental & Medical Clinic
21 Morris road,
Poplar
London, E14 6FF
 
Tel: 020 7515 0344
Mob: 075 7872 8787
 

  

Žymos: Sveikata, Medicina, Dantys, periodontitas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Atsikeli ryte ir matai užrašą: „nuo rytojaus pradedu sportuoti“. Ir galvoji „kaip gerai, kad

rytoj, o ne šiandien“.