Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Mantas Petruškevičius   |   2016-07-06

Mitai apie imigrantus iš ES sklaidosi

  
Mitai apie imigrantus iš ES sklaidosi Referendumas atsisuko prieš britus.
Britų visuomenė įsivaizduoja, jog imigrantų šalyje yra daugiau. Apklausoje pateikę savo spėjimus apie tai, kokią visuomenės dalį, jų manymu, sudaro atvykėliai iš kitų šalių, jie apsiriko beveik du kartus.

Dar savaitę prieš referendumą kas antras „Brexit“ šalininkas apklausoje imigraciją iš Europos Sąjungos šalių įvardijo kaip pagrindinę savo būsimo balso priežastį. Vėliau nemažai iš jų savo sprendimo pasigailėjo – vieni vietinėje aludėje su kaimynu tylomis aptarinėjo į visas puses lekiančias aukštų politikų galvas, kiti atgailavo socialiniuose tinkluose.

Kad ir kaip situacija klostytųsi toliau, dabar jau galime aiškiai pasakyti, kad vos trečiojo per Jungtinės Karalystės istoriją referendumo rezultatą lėmė mitais apie imigrantus pagrįsta kampanija. Kad ji suveiks, matyt, nesitikėjo net patys aršiausi Europos Sąjungos priešininkai, per šį balsavimą sprendę savus reikalus. Kiti naiviai tikėjosi daugiau nuolaidų iš Europos.
Dabar jau aišku, kad šis žaidimas su tautos atsiklausimu atsisuko prieš juos pačius, o nenusisekusių politinių karjerų kapinaitės pasipildė naujais istorijos paraštėse atsidūrusiais veikėjais. Visi jie iš pirmųjų britų spaudos puslapių netrukus trauksis tolyn į storų laikraščių gilumą, kai kurie dar kurį laiką pašmėžuos kažkur tarp orų prognozės ir horoskopų skilčių – su visa pagarba orų prognozei ir horoskopams.
 
Nepaisant akivaizdžios „Brexit“ žalos svaro kursui, ekonomikai, indėliams ir susiskaldymo Europoje laukiančioms grėsmėms iš rytų, šaltas dušas privertė atidžiau pradėti vertinti aplink girdimą informaciją. Jūsų dėmesiui – dažniausiai apie emigrantus girdimi mitai, kuriuos, lyg lietaus debesis virš Kremliaus per Pergalės dieną, pradedama sklaidyti tiesos naikintuvais.
 
Ar viskas tik dėl pašalpų?
 
Tyrimai parodė, kad ES migrantai prie Jungtinės Karalystės ekonominės gerovės prisideda daugiau, nei imigrantai iš ES nepriklausančių šalių. UCL universiteto duomenimis, pagal supaprastintą modelį, kiekvienas imigrantas, atvykęs iš ES po 2000-ųjų metų, iš šalies ekonomikos pasiima po 1 svarą ir prisideda prie jos 1,34 svarų sterlingų.
 
Pagal Oksfordo migracijos stebėjimo rezultatus, iš trijų milijonų į šalį atvykusių europiečių 1,9 mln. turi nuolatinį darbą, tai yra, 63 proc. iš jų yra dirbantys, ir pagal šį rodiklį atvykėliai iš ES šalių lenkia pačius britus (56,2 proc.). Likusių imigrantų dalis – tai vaikai, senjorai neįgalieji bei nedidelė dalis gyvenančiųjų iš pašalpų – jų akivaizdi mažuma. Į eilę socialiniam būstui gauti stoja vienas iš dešimties imigrantų, be to, iš visų dėl pašalpų pernai paraiškas padavusių asmenų 93 procentus sudarė britai.
Kiekvienas imigrantas, atvykęs iš ES po 2000-ųjų metų, iš šalies ekonomikos pasiima po 1 svarą ir prisideda prie jos 1,34 svarų sterlingų. Kiekvienas imigrantas, atvykęs iš ES po 2000-ųjų metų, iš šalies ekonomikos pasiima po 1 svarą ir prisideda prie jos 1,34 svarų sterlingų.
 
Aplink – vien tik imigrantai?
Britų visuomenė įsivaizduoja, jog imigrantų šalyje yra daugiau. Apklausoje pateikę savo spėjimus apie tai, kokią visuomenės dalį, jų manymu, sudaro atvykėliai iš kitų šalių, jie apsiriko beveik du kartus. Pagal Jungtinės Karalystės nacionalinio statistikos biuro duomenis, tikrasis imigrantų skaičius – apie 13 proc. visų gyventojų. Pagal šį skaičių šią šalį lenkia dauguma kitų didžiųjų pasaulio valstybių, tokių kaip JAV ar Australija.
 
Žinoma, nereikėtų būti visai naiviems ir užmiršti apie nelegaliai šalyje gyvenančius asmenis. Tačiau net ir pridėjus kelis papildomus procentus akivaizdu, jog daugelio britų įsivaizdavimas apie imigrantų skaičių šalyje prasilenkia su faktais.
 
Beje, didžiausia priešiškai imigrantams nusiteikusių rinkėjų dalis buvo iš tų miestų, kuriuose gyventojų mažiausiai. Sąjungą su Europa labiausiai palaikančiame Londone gyventojų tankis sudaro 5 tūkst. žmonių viename kvadratiniame kilometre; šalies šiaurės rytuose – 300, tai yra apie 17 kartų mažiau.
 
Dauguma atvykėlių – ne iš ES
 
Nepaisant viešai skelbiamų „Brexit“ rinkiminės kampanijos lozungų apie šalį užplūdusią nevaldomą „lenkų santechnikų“ bangą bei „savų sienų kontrolę“, netrukus po balsų skaičiavimo nakties tapo akivaizdu, jog būtent imigracijos korta sužaidė pagrindinį vaidmenį šiame blefo žaidime.
 
Kiek vėliau buvo prisiminta ir tai, kad didžioji dalis britų neva engiamų imigrantų į šalį atvyksta ne iš Lenkijos, Rumunijos ar Bulgarijos, o iš Azijos šalių bei likusio pasaulio. Po to, kai vienas po kito iš užimamų pareigų pradėjo trauktis pagrindiniai išstojimo iš ES kampanijos vėliavnešiai, paaiškėjo, jog Nigelas Farage’as bus ta paskutinė žiurkė, kuri sprunka iš skęstančio „Brexit“ laivo.
 
Akivaizdu, jog populizmo propaganda surado kelią į „Brexit“ palaikiusių rinkėjų sąmonę. Idėją apie mistinę „nepriklausomą Britaniją“ ir sienų kontrolę kai kurie suprato kaip naują geresnio gyvenimo galimybę. Tačiau to geresnio gyvenimo prie socialinio būsto durų šalia rytinio pieno jiems niekas nepadės. Jį ant savo pečių reikės nelengvai parsitempti patiems – taip, kaip jau daugiau nei dvylika metų tą sėkmingai daro imigrantai iš ES.
 
 
  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Referendumas, Imigrantai, brexit

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Mama klausia dukters:
- Dukrele, o kur visos bandelės?
- Nežinau, bet daugiau taip nedarysiu...