Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Mantas Petruškevičius, ekonomistas   |   2012-04-17

Mažesnių sąskaitų kaina

  
Mažesnių sąskaitų kaina

Per pastaruosius keletą metų visų be išimties pagrindinių komunalinių paslaugų kainų kreivės Didžiojoje Britanijoje nepaliaujamai kopė į viršų. Artimiausiu metu elektros, dujų, vandens bei kitų komunalinių paslaugų kainų augimo pagreitis nemažins tempų. Sudėjus visas racionalias pastangas sutaupyti ten, kur labiausiai verta tai padaryti, metų pabaigoje jūsų šeimos biudžetas gali papilnėti ne vienu ir ne keliais šimtais svarų.

Ką vertėtų žinoti apie geriamojo vandens suvartojimą ir kokių paprastų priemonių kiekvienas galime imtis, kad neleistume vandens veltui?
Vanduo brangsta
 
Už geriamojo vandens tarifų nustatymą Anglijoje ir Velse yra atsakinga vandens ir kanalizacijos priežiūros reguliavimo tarnyba „Ofwat“, kas penkerius metus peržiūrinti teikiamų paslaugų kainas. Nenustebkite – jau nuo ateinančio mėnesio, išvydus naujausią sąskaitą už suvartotą vandenį, savo pinigines teks patuštinti vidutiniškai 5,7 proc. didesne suma.
 
Londone numatytas kiek didesnis augimas nei Anglijos vidurkis: jau aišku, kad „Thames Water“ klientams kaina išaugs 6,7 proc., „Southern Water“ – 8,2 proc. Būtent tiek vandens tiekimo ir kanalizacijos surinkimo paslaugos brangs jau nuo balandžio, o per metus kaina turėtų išaugti kiek daugiau nei dešimtadaliu. Iš viso „Sutton“ ir „East Surrey“ kompanijų vandens tiekimo paslaugomis besinaudojantiems gyventojams per ateinančius metus šioms išlaidoms vertėtų planuoti skirti vidutiniškai 511 £. Iki šiol ši suma buvo 462 £.
 
Skirtingai nei elektros ar dujų, vandens tiekėjų pasirinkti negalime, tad yra tik du pagrindiniai būdai sutaupyti apčiuopiamą pinigų sumą per metus: turėtumėte kraustytis į mažesnį būstą su mažiau miegamųjų kambarių, nes nuo jų skaičiaus tiesiogiai priklauso įmokos už vandenį dydis, arba įsirengti vandens skaitiklį, jeigu jo dar neturite.
Išeitis – vandens skaitikliai
 
Vienas asmuo per metus gali sutaupyti iki 100 svarų sterlingų, jeigu namuose yra įrengtas vandens skaitiklis. Dviejų asmenų šeima vidutiniškai per metus Anglijoje ir Velse sunaudoja 110 kubinių metrų vandens (tai yra 110 tūkst. litrų), iš kurių kiekvieni dešimt litrų kainuoja apie vieną pensą. Per dieną už vandens tiekimą ir kanalizacijos surinkimą dviem žmonėms vidutiniškai tenka 1,17 £, iš kurių 94 pensus kainuoja geriamojo vandens tiekimas ir 23 pensus – kanalizacijos surinkimo išlaidos. Vienos maudynės vonioje atsieina apie 18 pensų, prausimasis po dušu kainuoja dvigubai mažiau – 9 pensus.
 
Norėdami savo namuose įsirengti vandens skaitiklį, turėtumėte kreiptis į jūsų namus aptarnaujančią vandens tiekimo kompaniją. Naudinga žinoti, jog tiek pats prietaisas, tiek jo montavimo darbai yra nemokami. Nusprendę jį įsigyti neretai galite dar tikėtis sulaukti specialių dovanų-pasiūlymų, tokių kaip vandenį taupantis dušas ir kitų. Daugelis vandens tiekimo paslaugas teikiančių įmonių siūlosi nemokamai išmontuoti skaitiklius, jeigu po metų sąskaita už vandenį vis dėlto nesumažėtų.
 
Šiandien Anglijoje ir Velse vandens skaitiklius naudoja vienas iš trijų namų ūkių. Šių prietaisų, padedančių tiksliai įsivertinti, kiek vandens sunaudojate, poveikis yra dvejopas. Skaitiklius įsirengę vartotojai sąskaitoms už vandenį apmokėti išleidžia ne tik apčiuopiamai mažesnę dalį savo pajamų per metus, tačiau dažnai dar ir sutaupo naudodamiesi kitomis komunalinėmis paslaugomis dėl veikiančio psichologinio aspekto, kuris nejučia priverčia žmones sekti ne tik vandens, tačiau ir kitų būtinųjų paslaugų (elektros, gamtinių dujų ir pan.) suvartojamą kiekį.
 
7 faktai apie tai, kiek vandens sunaudojama jūsų namuose:
 
  • Vienas dantų valymasis prie atsukto čiaupo kainuoja apie 1,5 penso.
  • Įrengus vandens skaitiklį, vandens vidutiniškai sunaudojama 18–25 proc. mažiau nei įprastai.
  • Skalbimo mašina vienam skalbimui sunaudoja apie 70 litrų vandens.
  • Indaplovė vienam indų plovimui sunaudoja apie 30 litrų vandens.
  • 5 minutes prausiantis po dušu sunaudojama tris kartus mažiau vandens nei maudantis vonioje.
  • Laistant gėles kieme per valandą sunaudojama iki 1 kubinio metro vandens.
  • Iš įprasto vandens čiaupo vidutine srove per minutę pribėga 10 litrų vandens.
 
 

  

Žymos: Mantas Petruškevičius, Mokesčiai, Vanduo

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Žmogelis užeina į kažkokį pusiau legalų naktinį klubą. Žodžiu, tokį, kur kazino ir panašios pramogos. Mato, prie vieno stalo sėdi pora vyrukų ir žaidžia pokerį su šunimi. O šuo taip visai guviai kortas mėto, tarpais muša ir pan. Žmogelis prieina prie to stalo ir klausia:
– O, tai matyt labai protingas šuo?
– Ne, – tarė vienas iš žaidėjų, – kai jis gauna gerą kortą, ima vizginti uodega.