Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com, bns.lt   |   2018-03-02

Artėja „kietasis“ pasitraukimo iš ES scenarijus

  
Artėja „kietasis“ pasitraukimo iš ES scenarijus
© Pexels.com
Th. May kelia vis daugiau klausimų.

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May ketvirtadienį Londone priėmė Europos Vadovų Tarybos pirmininką Donaldą Tuską.

Šis susitikimas įvyko svarbios britų premjerės kalbos dėl „Brexit“ išvakarėse.
Jųdviejų susitikimas Dauningo gatvėje vyko ES tebesiruošiant pristatyti savo derybinę poziciją dėl būsimų santykių su Britanija, kai ši šalis paliks Bendriją.
 
Th. May savo viziją išdėstys penktadienį ilgai lauktoje kalboje jos užmiesčio rezidencijoje Čekerse. Premjerės atstovas sakė, jog ji „viliasi, kad Europos lyderiai konstruktyviai atsižvelgs į jos mintis“.
 
D. Tuskas ir Th. May aptarė pereinamąjį laikotarpį po „Brexit“ ir Šiaurės Airijos klausimą.
 
Didžiosios Britanijos premjerė ankstesnę dieną piktai atmetė ES pristatytą „Brexit“ sutarties projektą. Ji pažymėjo, kad niekada neleis blokui kėsintis į šalies „konstitucinį vientisumą“.
Premjerę labiausiai papiktino siūlymas leisti britų valdomai Šiaurės Airijai likti ES muitų sąjungoje, jei nebus rasta geresnio sprendinio, kaip išvengti realios sienos su Bendrijai priklausančia Airija.
 
Airija ir ES pasisako už „Brexit“ susitarimą, kuris leistų išvengti vadinamosios kietos sienos, įskaitant muitinės patikrą, kad nekiltų pavojus 1998 metų Didžiojo penktadienio sutarčiai, užbaigusiai tris dešimtmečius trukusį konfliktą Šiaurės Airijoje.
 
ES vyriausiasis derybininkas „Brexit“ klausimais Michelis Barnier tvirtino, kad idėja palikti Šiaurės Airiją muitų sąjungoje tėra „atsarginis planas“ tam atvejui, jei liktų neįgyvendinti du Britanijos pageidaujami variantai: vienas jų numato technologiškai pažangią sienos kontrolę, netrikdančią prekybos, o pagal kitą sprendinys priklausytų nuo būsimo ES ir Jungtinės karalystės prekybos susitarimo.
 
Anksčiau ketvirtadienį D. Tuskas sakė, kad jei Th. May nepatinka šis pasiūlymas, ji gali pateikti alternatyvų planą.
 
„Kol kas niekas nepateikė nieko protingesnio“, – pažymėjo jis.
 
Be to, D. Tuskas sakė esąs „nepatenkintas“ Britanijos „raudonomis linijomis“ derybose dėl „Brexit“.
 
Jis įspėjo, kad dėl Britanijos sau iškeltų išstojimo iš Europos Sąjungos sąlygų – privalomo pasitraukimo iš muitų sąjungos ir bendrosios rinkos – „netrikdoma prekyba“ bus neįmanoma.
 
„Visi privalo suprasti, kad Jungtinės Karalystės nubrėžtos raudonos linijos taip pat apibrėš mūsų būsimus santykius“, – sakė buvęs Lenkijos premjeras.
 
„Noriu aiškiai pabrėžti vieną dalyką. Už muitų sąjungos ir bendrosios rinkos ribų negali būti netrikdomos prekybos. Tai yra neišvengiamas šalutinis „Brexit“ poveikis“, – pažymėjo jis.
 
Th. May atstovas savo ruožtu sakė, kad jos tikslas yra susitarti dėl „išsamios ir naujos ekonominės partnerystės su ES, kur galėtume prekiauti be muitų ir kaip įmanoma glaudžiau“.
 
Pasak premjerės atstovo, Th. May ir jos kabineto nariai ketvirtadienį dvi valandas „išsamioje ir pozityvioje diskusijoje“ aptarinėjo jos rytojaus kalbą.
 
Trečiadienį pristatytame 120 puslapių Susitarimo dėl išstojimo pagal 50 straipsnį projekte teisiškai suformuluota tai, kas buvo išdėstyta pernai gruodį Th. May ir Europos Komisijos vadovo Jeano-Claude'o Junckerio sudarytame preliminariame susitarime. Tame preliminariame dokumente buvo faktiškai apeitas Šiaurės Airijos klausimas.
 
Susitarimo projekte, be Airijos temos, paliečiami ir kiti klausimai, įskaitant Britanijoje gyvenančių ES piliečių teises ir Britanijos pasitraukimo iš Bendrijos finansinius aspektus.
 
 
 
  

Žymos: ES, JK, Likimas, Sprendimai, brexit, Th. May

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Teisme:
– Ar jūs žinote, kiek galite gauti už melagingus parodymus?
– Žadėjo tūkstantį dolerių!