Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com/BNS   |   2017-04-04

BREXIT: Lietuvos pilietybės gali atsisakyti 50 tūkst. žmonių

  
BREXIT: Lietuvos pilietybės gali atsisakyti 50 tūkst. žmonių
© Irmantas Gelūnas/15min/BNS
Per JK ir ES skyrybas, Lietuva gali netekti tiek piliečių, kiek jų gyvena Alytuje ir Marijampolėje.
Šiuo metu su advokatų kontora „Ellex Valiunas“ ruošiami teisės aktų projektai bus pateikti balandžio pabaigoje posėdžiausiančiai Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijai ir Vyriausybei.

Dvigubos pilietybės įstatymas Lietuvai reikalingas kaip niekad ir šį kartą, jeigu šalis nenori prarasti šimtų tūkstančių šalie spiliečių, jį teks priimti greitai. Mat D. Britanijai traukiantis iš Europos Sąjungos (ES) dalis lietuvių nuspręs likti Jungtinėje Karalystėje ir pasirinks kitos šalies pilietybę, o Lietuvos atsisakys.

Kad toks skausmingas scenarijus nesusiklostytų, Pasaulio lietuvių bendruomenė (PLB) balandžio pabaigoje planuoja pateikti įstatymų pataisas dėl dvigubos pilietybės.
Kaip rašomas PLB pranešime, kartu su teisininkais ieškoma greitesnio būdo spręsti dvigubos pilietybės klausimą nei referendumas, nes D. Britanijos ir ES skyrybos jau čia pat.
 
“Referendumo kelias yra ilgas ir daug išteklių reikalausiantis procesas, kurio mes neatmetame. Bet šiandienos geopolitinių iššūkių akivaizdoje privalome rasti greitesnį būdą, kaip valstybė galėtų išsaugoti tūkstančius savo piliečių”, – teigė PLB pirmininkė Dalia Henkė.
 
Kiek žmonių atsisakytų pilietybės?
 
Anot jos, šiuo metu su advokatų kontora „Ellex Valiunas“ ruošiami teisės aktų projektai bus pateikti balandžio pabaigoje posėdžiausiančiai Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijai ir Vyriausybei. Pasak D. Henkės, dėl „Brexit“ matant gresiantį masinį Lietuvos piliečių praradimą, rengiami projektai, tikimasi, „leistų išvengti katastrofos“.
 
Kaip sakoma pranešime, Londono Sičio lietuvių klubui (LCLC) atlikus Jungtinėje Karalystėje gyvenančių lietuvių apklausą, kurioje dalyvavo per tūkstantį respondentų, paaiškėjo, jog daugiau nei pusei Jungtinėje Karalystėje gyvenančių emigrantų Lietuvos pilietybė yra svarbi, tačiau dėl „Brexit“ susiklosčiusių aplinkybių apie ketvirtadalis jų siektų gauti Jungtinės Karalystės pilietybę.
 
“Remiantis šia apklausa, jeigu dvigubos pilietybės klausimas nebūtų išspręstas artimiausiu metu, Lietuva prarastų apie 50 tūkstančių savo piliečių. Tai beveik Alytus ar Marijampolė”, – teigia LCLC prezidentas Marius Raugalas.
Konkrečių žingsnių nėra
 
Konstitucijos 12 straipsnis sako, kad išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus niekas negali būti kartu Lietuvos ir kitos valstybės pilietis. Pasak Konstitucinio Teismo, tokie įstatymo nustatyti atvejai gali būti tik labai reti ir negalima nustatyti tokio teisinio reguliavimo, pagal kurį dvigubos pilietybės atvejai būtų paplitęs reiškinys.
 
Konstitucinio Teismo vertinimu, iš esmės plačiau leisti dvigubą pilietybę galima tik pakeitus Konstituciją. Be to, straipsnį dėl pilietybės galima pakeisti tik surengus referendumą.
 
Šiuo metu dviguba pilietybė leidžiama tik tiems piliečiams, kurie išvyko iš Lietuvos iki nepriklausomybės atkūrimo ir jų palikuonims, tačiau nėra suteikiama išvykusiems nepriklausomybės metu. Taip pat numatytos išlygos, kad dvigubą pilietybę išlaikyti gali užsienyje gimę vaikai, jei kitos šalies pilietybę įgijo gimdami, taip pat tie, kurie kitą pilietybę įgijo automatiškai per santuoką su kitos šalies piliečiu.
 
Naujoji Vyriausybė dvigubą pilietybę įteisinti užsibrėžė per dvejus su puse metų. Apie dvigubos pilietybės įteisinimą kalbėjo ne viena Vyriausybė, tačiau konkrečių žingsnių šiuo klausimu nepadaryta.
 
 
 
  

Žymos: brexit, Dalia Henkė, LCLC prezidentas Marius Raugalas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Norite sutikti pavasarį su nauja ir visada madinga apranga? Armija laukia jūsų!