Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   theguardian.com   |   2017-04-28

„Brexit“ skaldo Jungtinę Karalystę – rasta silpna vieta

  
„Brexit“ skaldo Jungtinę Karalystę – rasta silpna vieta
© Flickr nuotr.
ES iškelta idėja suvienyti Airijos salos gyventojus, iš kurių dalis pavaldūs JK.
Airijai iš Šiaurės Airijai susivienyti teisinis pagrindas jau yra

Ateinantį savaitgalį posėdžiausiančios Europos Sąjungos politikos viršūnės apsvarstys iškeltą idėją, kuri tiesiog siutina iš bendrijos besitraukiančius britus.

Teigiama, kad prie Airijos sutikus prisijungti Šiaurės Airijai, ji automatiškai taptų ES dalimi ir galėtų naudotis visais jos pranašumais. Š. Airijos gyventojai pernai per referendumą didele persvara balsavo už tai, jog JK nesitrauktų iš Europos Sąjungos.
Idėjos autoriai primena, kad istorijoje jau buvo tokių pavyzdžių – 1990 metais susivienijus Vakarų ir Rytų Vokietijoms rytinė jos dalis iš karto tapo ES nare.
 
Tuo tarpu Airijai iš Š. Airijai susivienyti teisinis pagrindas jau yra – tai 1998 metais pasiektas vadinamasis Belfasto susitarimas, apibrėžiantis šių valstybių tarpusavio santykius bei santykius su JK. Remiantis šiuo dokumentu, šiauriečiai galėtu susivienyti su pietiniais kaimynais tuo atveju, jeigu tam pritartų didesnė dalis Š. Airijos.
 
Dabartiniai visuomenės nuomonių tyrimų duomenys rodo, jog Š. Airija tokiam žingsniui dėl istorinių priežasčių nepritartų, tačiau tokią jų poziciją gali pakoreguoti noras likti ES.
 
Jeigu Airijos susijungimo idėja vis dėlto būtų įgyvendinima, tai reikštų JK skilimą. Britus tokios kalbos kaip reikiant siutina, mat karalystės statusu jie itin didžiuojasi.
Apie atsiskyrimą jau anksčiau prabilo Škotija, o ES „Brexit“ derybų gairėse nurodė, kad britai privalės atnaujinti diskusijas su Ispanija dėl šios valstybės pašonėje esančio Gibraltaro – teisiškai JK pavaldžios valstybės.
 
Pretenzijas, tiesa, ne tokias dideles, Londonui yra pareiškusi dar viena JK dalis – Velsas, norintis lygių galimybių derybose su ES.
 
  

Žymos: Airija, Šiaurės Airija, brexit, susivienijimas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Pasaulyje yra trijų tipų žmonės... Tie, kurie moka skaičiuoti, ir tie, kurie nemoka.