Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com, bns.lt   |   2017-11-12

ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas rengiasi „galimai nesėkmei“

  
ES vyriausiasis „Brexit“ derybininkas rengiasi „galimai nesėkmei“
© Jason Hawkes Twitter
Derybos gali ir iš viso neįvykti.
Lyderiai nurodė, dar tikisi derybas dėl būsimų santykių ir pereinamojo periodo po „Brexit“ pradėti per kitą savo viršūnių susitikimą gruodžio 14-15 dienomis, bet pareigūnai yra perspėję, kad dabar ta pradžia gali būti nukelta į vasarį ar kovą.

Europos Sąjungos vyriausiasis „Brexit“ derybininkas Michelis Barnier sekmadienį sakė, kad rengia planus nenumatytiems atvejams, susijusiems su „galima nesėkme“, derantis dėl Didžiosios Britanijos išstojimo.

M. Barnier, preliminariam susitarimui svarbiais klausimais pasiekti skyręs dvi savaites, prancūzų savaitraščiui „Le Journal du Dimanche“ (JDD) sakė: „Čia nėra mano pasirinkimas. Bet – galimybė. Visiems reikia planuoti tai: ir valstybėms narėms, ir verslui. Mes taip pat techniškai tam rengiamės.“
Jis priminė, kad be susitarimo dėl prekybos sąlygų po „Brexit“ ES ir Britanija sugrįžtų prie Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) tarifų ir prekybiniai ryšiai būtų „tokie, kokius palaikome su Kinija“.
 
Penktadienį M. Barnier paskelbė Britanijai dviejų savaičių ultimatumą nuolaidoms dėl „skyrybų“ susitarimo, jei ji nori gruodžio mėnesį pradėti kitą derybų fazę.
 
Pasak jo, „gyvybiškai svarbu“ Britanijai padidinti savo pasiūlymą dėl išstojimo sąskaitos, kurioje ES aukšto rango pareigūnai norėtų matyti iki 60 mlrd. eurų, kad būtų galima pradėti derybas dėl būsimo prekybos susitarimo.
 
Šiaurės Airijos likimas
ES lyderiai per savo praėjusį viršūnių susitikimą spalio mėnesį nusprendė, kad nepakanka pažangos dėl išstojimo sąskaitos ir dar dviejų pagrindinių klausimų – Šiaurės Airijos ir 3 mln. Britanijoje gyvenančių europiečių teisių.
 
Lyderiai nurodė, dar tikisi derybas dėl būsimų santykių ir pereinamojo periodo po „Brexit“ pradėti per kitą savo viršūnių susitikimą gruodžio 14-15 dienomis, bet pareigūnai yra perspėję, kad dabar ta pradžia gali būti nukelta į vasarį ar kovą.
 
Netikėta kliūtimi iškilo sienos tarp britų valdomos Šiaurės Airijos ir Airijos Respublikos likimas.
Britų derybininkas Davidas Davisas tvirtino, kad joks „Brexit“ susitarimas negali sukurti sienos tarp Šiaurės Airijos ir likusios Jungtinės Karalystės dalies.
 
Tačiau ES praėjusią savaitę per derybas Briuselyje ragino Šiaurės Airiją iš esmės likti muitų sąjungoje su bloku, kad nereikėtų griežtos sienos su Airija.
 
Atvira siena padėjo paremti 1998 metų taikos susitarimą, kuris užbaigė dešimtmečius trukusius tarpkonfesinius neramumus.
 
„Tragiškas konfliktas tarp protestantų ir katalikų vyko ne taip seniai, – JDD sakė M. Barnier, buvęs Prancūzijos užsienio reikalų ministras. – Nedarysiu nieko, kas galėtų susilpninti (1998 metų susitarimą).“
 
Jei susitarimas bus pasiektas iki M. Barnier nustatyto gruodžio 1-osios termino, kita derybų fazė galėtų prasidėti sausio mėnesį, siekiant „naujos sutarties, kuriai įsigalioti prireiktų mažiausiai dvejų metų“, sakė jis.
 
 
 
 
  

Žymos: Londonas, Briuselis, Derybos, brexit

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

– Mes išvežame jūsų skalbimo mašiną remontuoti!
– Mama, čia tavęs atėjo!