Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com, Delfi.lt   |   2019-08-01

Jei JK iškris iš sąjungos be sutarties, B. Johnsonas kaltins ES

  
Jei JK iškris iš sąjungos be sutarties, B. Johnsonas kaltins ES
© Twitter.com, Boris Johnson
Borisas Johnsonas

Sulaukęs atkirčio iš Airijos ministro pirmininko, Jungtinės Karalystės premjeras pasirengęs kaltinti „draugus kitoje Lamanšo pusėje“, rašo Theguardian.com.

Borisas Johnsonas teigia, kad tik nuo Europos Sąjungos priklausys kompromisas, padėsiantis išvengti „Brexit“ be susitarimo, kai jo reikalavimas dėl apsidraudžiamosios priemonės (backstop) Jungtinės Karalystės ir Airijos pasienyje pašalinimo iš Airijos premjero Leo Varadkaro sulaukė aiškaus atmetimo.
Komentaruose, kurie rodo, kad jis rengiasi apkaltinti ES, jei galiausiai Jungtinė Karalystė pasitrauks be susitarimo, B. Johnsonas teigia nesiekęs „Brexit“ be susitarimo, tačiau situacija „labai priklauso nuo mūsų draugų ir partnerių kitoje Lamanšo pusėje“.
 
„Jie žino, kad Bendruomenių Rūmai tris kartus atmetė apsidraudžiamąją taisyklę, nėra būdų, kaip galėtume tą pasiekti, reikia pašalinti apsidraudžiamąją taisyklę iš susitarimo. „Brexit“ susitarimas negali būti toks, koks jis yra dabar“, – sakė B. Johnsonas.
 
„Jeigu jie tai supranta, tada, manau, galime eiti toliau ir ieškoti kompromisų. Tačiau jeigu jie nėra pasirengę šiam kompromisui, jei jie iš tiesų negali to padaryti, tuomet mes tikrai turime rengtis „Brexit“ be susitarimo“, – tęsė Jungtinės Karalystės premjeras.
 
Jis sakė, kad „viskas priklauso nuo ES, tai jų sprendimas, jeigu ES nori, jog mes taip pasielgtume, bet „kol nebūsime pasiryžę taip pasielgti, ES derybų metu nežiūrės į mus rimtai“.
B. Johnsonas susikirto su L. Varadkaru, kai kalbėjosi telefonu pirmą kartą po to, kai B. Johnsonas tapo premjeru. Airijos ministras pirmininkas tuomet sakė, kad Europos Sąjunga šiuo klausimu yra vieninga ir mano, jog apsidraudžiamoji priemonė (backstop) negali būti atmesta.
 
B. Johnsonas galiausiai šnekėjosi su L. Varadkaru prabėgus beveik savaitei po to, kai tapo premjeru, ir sakė, kad Jungtinė Karalystė po „Brexit“ prie Šiaurės Airijos sienos niekuomet neįves fizinių patikrų ir neįrengs patikrinimo infrastruktūros, tačiau reikalauja, kad apsidraudžiamoji priemonė būtų atmesta.
 
Trečiadienį premjeras keliauja į Šiaurės Airiją turėdamas aiškų tikslą – paspartinti Šiaurės Airijos parlamente vykstančias derybas ir susitikti su penkių Šiaurės Airijos politinių partijų lyderiais. Iš anksto išdėstytuose pastebėjimuose apie sieną neužsimenama.
 
L. Varadkaro atstovas spaudai sakė: „Premjeras Jungtinės Karalystės ministrui pirmininkui pažymėjo, kad apsidraudžiamoji priemonė, kaip Jungtinės Karalystės ir jos parlamento sprendimų pasekmė, yra būtina.
 
„Pabrėždamas, jog derybos dėl „Brexit“ vyksta tarp Jungtinės Karalystės ir Europos Sąjungos, premjeras paaiškino, kad ES šiuo klausimu yra vieninga ir mano, jog „Brexit“ susitarimas negali būti persvarstomas. Ateityje apsidraudžiamąją priemonę gali pakeisti alternatyvūs mechanizmai, kaip ir numatoma pasitraukimo iš ES susitarime ir politinėje deklaracijoje dėl santykių ateityje, tačiau kol kas reikia nustatyti ir pademonstruoti patenkinamus variantus“, – tęsė Airijos premjero atstovas spaudai.
 
Airijos vyriausybės atstovas spaudai taip pat sakė, kad L. Varadkaras pakvietė B. Johnsoną į Dubliną tolesnėms „Brexit“ deryboms. „Premjeras dar kartą pabrėžė būtinybę abiem vyriausybėms kruopščiai laikytis Didžiojo penktadienio (Belfasto) susitarimo, įtvirtinančio taikos proceso apsaugą ir Šiaurės Airijos institucijų atkūrimą“, – sakė L. Varadkaro atstovas spaudai.
 
Jis pridūrė: „Premjeras priminė, kad susitarimas reikalauja, jog suvereni vyriausybė įgyvendintų savo valdžią griežtai nešališkai, visų gyventojų vardu ir gerbdama jų teises, lygybę, pažiūras ir vienodai vertintų abiejų bendruomenių identitetą, jų įsitikinimus bei tikslus.
 
Jungtinės Karalystės atstovas spaudai sakė, kad abu lyderiai yra įsipareigoję palaikyti šiltus ir gilius Airijos ir Jungtinės Karalystės santykius. Tačiau B. Johnsonas aiškiai išreiškė savo požiūrį, jog Jungtinė Karalystė paliks ES spalio 31 dieną, visai nesvarbu, ar tuo metu susitarimas bus įstrigęs, ar ne, o bet koks naujas susitarimas turi „panaikinti apsidraudžiamąją priemonę“.
 
B. Johnsonas buvo apkaltintas pažeminęs savo kolegą iš Airijos, mat taip ilgai su juo nesikalbėjo, nors L. Varadkaras yra esminė figūra ir ypač svarbu, ar jis sutiks su nauju pasitraukimo susitarimu.
 
B. Johnsonas taip pat sulaukė kritikos dėl to, kad atsisakė sėsti prie derybų stalo su ES lyderiais, kol šie nesutiks, kad gali būti tam tikrų pokyčių dėl apsidraudžiamosios priemonės.
 
Pagrindinės Airijos opozicinės partijos lyderis sakė, jog B. Johnsono atsisakymas bendrauti su Airijos ir kitų ES šalių lyderiais yra diplomatinio protokolo pažeidimas.
 
Griežtai suformuluotoje žinutėje, paskelbtoje „Twitter“, Michealas Martinas teigė: „Kad būtų visiškai aišku: premjero Boriso Johnsono atsisakymas bendrauti su Europos lyderiais ir mūsų premjeru „Brexit“ klausimu be išankstinio užtikrinimo yra nepriimtinas ir netelpa į priimtino diplomatinio ir politinio elgesio rėmus.
 
ŠALTINIS: delfi.lt
 
  

Žymos: Politika, Europos Sąjunga, Borisas Johnsonas, Jungtinė Karalystė, brexit

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Ežiukas rado bombą. O ežiuko niekas neberado.