Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com, Alfa.lt   |   2019-09-10

JK Lordų Rūmai: karalienė patvirtino teisės aktą dėl „Brexit“ atidėjimo

  
JK Lordų Rūmai: karalienė patvirtino teisės aktą dėl „Brexit“ atidėjimo
© Pixabay.com
Asociatyvi nuotrauka

Britų karalienė Elžbieta II oficialiai patvirtino įstatymą, kuriuo siekiama užkirsti kelią „Brexit“ be sutarties scenarijui, pirmadienį pranešė Lordų Rūmai.

Įstatymas įpareigos premjerą Borisą Johnsoną prašyti Europos Sąjungos trims mėnesiams atidėti „Brexit“, jei jam nepavyks iki spalio 19-osios sudaryti susitarimo su ES.
„EUWithdrawal6Bill“ gavo karališkąjį pritarimą“, – sakoma Lordų Rūmų paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtame pranešime, kuriame minimas naujasis įstatymas.
 
B. Johnsonas sako, kad šis teisės aktas suriš jo rankas, jam mėginant išsiderėti naują susitarimą Briuselyje, o jo oponentai savo ruožtu tvirtina, jog tai yra būtina atsargumo priemonė, kuri padės išvengti ekonominės katastrofos.
 
Galiausiai sprendimą, ar leisti vėl atidėti „Brexit“, jei nepavyks susitarti dėl „skyrybų sutarties“, turės vienbalsiai priimti visų ES narių lyderiai.
 
Tačiau minimame įstatyme numatyta svarbių apribojimų, ką gali ir ko negali daryti britų premjeras. Tuo metu JK vyriausybė, pasak užsienio reikalų sekretoriaus Dominico Raabo, žada kreiptis dėl to teisės akto į teismą.
 
Toliau pateikiame pagrindines įstatymo, kurį B. Johnsonas vadina „pasidavimo“ dokumentu, nuostatas.
 
Spalio 19-osios terminas
Įstatymo tekste sakoma, kad jei iki spalio 19-osios vyriausybė nebus pasiekusi „skyrybų sutarties“ su ES, JK premjeras privalės prašyti Briuselio atidėti „Brexit“ iki 2020-ųjų sausio 31-osios.
 
Šis terminas nustatytas po ES viršūnių susitikimo, vyksiančio spalio 17–18 dienomis, ir dabar numatytos „Brexit“ datos – spalio 31-osios.
 
Vienintelė išimtis būtų, jei parlamentarai iki spalio 19-osios pritartų išstojimo iš ES be sutarties scenarijui, bet tai yra menkai tikėtina.
 
„Šio įstatymo tikslas yra užtikrinti, kad JK nepaliks Europos Sąjungos spalio 31 dieną neturėdama susitarimo, nebent tam pritartų parlamentas“, – sakė įstatymą pristatęs leiboristų parlamentaras Hilary Bennas.
 
Tuo metu B. Johnsonas tvirtina nepritarsiantis jokiam „Brexit“ atidėliojimui ir sako, kad minimas teisės aktas kenkia vyriausybės pozicijai derybose su Briuseliu bei verčia Londoną priimti bloko sąlygas.
 
Laiškas ES Tarybai
 
Teisės akte taip pat yra laiško, kurį premjeras turės parašyti ES Tarybos pirmininkui Donaldui Tuskui, tekstas.
 
„Jungtinė Karalystė siekia tolesnio pratęsimo“, – sakoma tame laiške. Tekste taip pat priduriama, kad „Brexit“ gali įvykti ir anksčiau, jei iki sausio 31-osios būtų ratifikuotas susitarimas.
 
Dviejų dienų limitas
 
Pagal minimą įstatymą premjeras turėtų nedelsdamas priimti ES lyderių pasiūlymą atidėti „Brexit“ iki sausio 31 dienos.
 
Jei ES pasiūlytų kitokią datą, premjeras turėtų per dvi dienas priimti pasiūlymą.
 
Vienintelis kelias jo atsisakyti tokiu atveju būtų parlamento sprendimas nepritarti tokiam ES pasiūlymui.
 
Daugiau atidėliojimų?
 
Jei bus susitarta dėl „Brexit“ atidėjimo, vyriausybė iki lapkričio 30 dienos turės paskelbti ataskaitą, kurioje bus „paaiškinta, kokios pažangos pasiekta derybose dėl Jungtinės Karalystės santykių su Europos Sąjunga“.
 
Vėliau, iki sausio 10-osios, vyriausybė turės parengti kitą ataskaitą, kurioje būtų išdėstyti jos „Brexit“ planai.
 
Jei iki sausio 31 dienos vis dar nebus pasiekta susitarimo, įstatymas numato, kad „Brexit“ turėtų būti dar kartą atidėtas.
 
Teisės aktas įpareigoja vyriausybę informuoti apie situaciją bent kas 28 kalendorines dienas nuo vasario 7-osios iki kol bus pasiektas susitarimas su ES arba kol kitaip nenuspręs Bendruomenių Rūmai.
 
B. Johnsonas yra sakęs, kad šis įstatymas lems „Brexit“ atidėliojimą „potencialiai ilgiems metams“.
 
  

Žymos: Elizabeth II, Politika, Boris Johnson, brexit, Anglijos karalienė, Elžbieta II

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

– Nusipirkau batelius, paklojau pusę atlyginimo...
– Nieko sau! Kuo tokie ypatingi bateliai?
– Paprasti bateliai... Atlyginimas toks.