Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   Alfa.lt   |   2018-08-10

Kaip „Brexit“ gali pražudyti britų mėgstamą sumuštinį?

  
Kaip „Brexit“ gali pražudyti britų mėgstamą sumuštinį?
© Pixabay nuotr.
Dvi riekelės duonos, gabalėlis kumpio ir sūrio, salotos lapas – visa tai yra kompleksinės ir laiko atžvilgiu itin efektyvios tiekimo grandinės gaminys.

Didžioji Britanija iš Europos importuoja daug įvairių maisto produktų. Mėsa, sūris ir salotos yra vos keli britų pamėgti ir gausiai vartojami skanėstai, kurie gali tapti kur kas sunkiau prieinami, jei Londonas ir Briuselis nesusitars dėl tarptautinės prekybos sutarties po skyrybų.

„Tiesą sakant, iš numylėto sumuštinio gali likti tik kuklus duonos skrebutis“, – apie „Brexit“ derybas atsiliepė „Politico“ apžvalgininkė Kait Bolongaro.
  
Žinoma, jei dvi šalys nepriims sprendimo, Didžioji Britanija susidurs su kur kas rimtesnėmis problemomis nei skurdus sumuštinis. 4 mln. žmonių abiejose Anglijos kanalo pusėse nežinos, ar gali gyventi ir dirbti ten, kur yra šiuo metu.
Tačiau grįžkime prie britų numylėto pietų užkandžio – sumuštinio. Iš pažiūros visiškai elementarus patiekalas gali sukelti nemenkas audras. Dvi riekelės duonos, gabalėlis kumpio ir sūrio, salotos lapas – visa tai yra kompleksinės ir laiko atžvilgiu itin efektyvios tiekimo grandinės gaminys.
 
Pixabay nuotr. Pixabay nuotr.
 
Sumuštinio kultą Didžiojoje Britanijoje „The Wall Street Journal“ ironiškai pavadino didžiausiu indėliu garstronomijoje. Ir sąvoka „kultas“ šiame kontekste pavartota visiškai tinkamai: kasmet iš prekybos centrų nuperkama 4 mln. pagamintų sumuštinių. Didžiosios Britanijos valdžia neabejotinai suka galvą, kaip po skyrybų su ES reikės pamaitinti daugybę burnų. Nors šalis yra pajėgi apsirūpinti duona, likusių produktų tiekimas gali tapti tikru iššūkiu. Jei nebus pasiektas susitarimas dėl žemės ūkio produktų tarifų, patikrinimų muitinėse ar delsimo uostuose, šalies maisto industrija gali likti tik su sudžiūvusia pluta.
  
„Nemanau, kad vartotojai supranta, kokia sudėtinga ir globali yra mūsų industrija, – „Politico“ sakė Didžiosios Britanijos sumuštinių asociacijos (taip, ji tikrai egzistuoja) direktorius Jimas Winshipas. – Jei būsime atkirsti nuo Europos, didelių problemų mums sukels elementarūs patikrinimai muitinėse, mat mūsų darbe šviežumas yra esminis faktorius. Lentynose nugulę produktai privalo būti švieži. Jei nebus susitarta, britų mėgstamiausio užkandžio ingredientai tiesiog supus pakeliui.“
 
Nė gabalėlio sūrio
 
Didžioji Britanija importuoja daugiau kaip 60 proc. suvartojamo sūrio. Didžioji šio produkto dalis atkeliauja iš Airijos. Pasak Airijos pieno produktų industrijos atstovo, 2016 m. britai pirko 78 tūkst. tonų airiško čederio. Didžioji dalis importuoto produkto buvo naudojama mažmenininkų, britams tiekiančių sumuštinius ir kitus patiekalų pusgaminius.
 
„Airiškas čederis yra dominuojantis produktas Didžiosios Britanijos maisto industrijoje. Didžiojoje Britanijoje pagaminamų pieno produktų kiekis yra per mažas, kad patenkintų rinką. Net pieno produktų deficito išvakarėse britai nesiima jokių veiksmų didinant šios rūšies produktų gamybos apimtį. Netrukus britų vartotojai susidurs su staigiu ir nemenku sūrio ir tų pačių sumuštinių kainos didėjimo šuoliu“, – sakė pieno produktų gamintojų Airijoje atstovas Conoras Mulvihillas.
 
Vyro tikinimu, didžiausiu iššūkiu gali tapti susitarimo dėl tarifų nebuvimas. Pagal Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) standartus, tonai čederio taikomas 1671 euro tarifas.
„Čederis yra mažos maržos produktas. Tona kainuoja apie 3 tūkst. eurų. Su tokiais tarifais į Didžiąją Britaniją nepateks nė gabalėlis sūrio. Prarasime labai svarbią rinką“, – „Politico“ sakė C. Mulvihillas.
 
Pixabay nuotr. Pixabay nuotr.
  
Pasigedote mėsos?
 
Mėsos produktų (kumpio, šoninės) tiekimo klausimas taip pat verčia sunerimti. Didžioji Britanija importuoja apie 60 proc. suvartojamos kiaulienos produktų. 2016 m. į šalį buvo atgabenta daugiau kaip milijonas tonų kiaulienos.
 
Žemės ūkio ir sodininkystės vystymo asociacija (AHDB), kuriai priklauso Danijos, Vokietijos, Nyderlandų ir Belgijos ūkininkai ir sodininkai, buvo pagrindinis kiaulienos produktų tiekėjas į Didžiąją Britaniją.
 
„Praktiškai visus į Didžiąją Britaniją importuojamų kiaulienos produktus tiekia ES gamintojai, nes importui iš kitų regionų taikomi visai kiti, daug didesni tarifai“, – pasakojo AHDB analitikas Ducanas Wyattas.
 
PPO kiaulienai nustatyti importo tarifai varijuoja nuo 172 iki 1494 eurų už toną.
  
„Jei britai paliks bendriją be susitarimo, dėl kiekvieno įvežamo mėsos produkto jiems teks iš naujo derinti veterinarijos sertifikatus ir fitosanitarijos patikrinimus. Įprastai didesni tarifai taikomi jau perdirbtiems mėsos produktams. Sudėjus juos su transportavimo ir visais sertifikavimo mokesčiais, kai mėsos produktas yra pervežamas iš vienos šalies į kitą, kaina turėtų gerokai padidėti, – išstojimo iš bendros rinkos minusus vardijo D. Wyattas. – Blogiausias „Brexit“ scenarijus būtų, jei Didžioji Britanija privalėtų pasitraukti iš ES rinkos, kur prekybos ir prekių judėjimo principai yra kur kas paprastesni ir efektyvesni nei taikomi trečiosioms šalims.“
 
Skyrybos be prekybos susitarimo apsunkintų ir kito britų pamėgto produkto – tuno – importavimą ir vartojimą. Didžiosios Britanijos žuvininkystės agentūra informuoja, kad tunas buvo trečia labiausiai importuojama žuvies rūšis 2017 m.
 
„Kaip ir sumuštinių atveju, yra rizika, kad tunas gal tapti prabangos preke“, – sakė Didžiosios Britanijos importuotojų ir tiekėjų asociacijos direktorius Walteris Anzeras.
 
Britas pridūrė, kad tunas į Didžiąją Britaniją iki šiol atkeliaudavo iš šalių, su kuriomis ES yra sudariusi specialias importo sutartis. Negana to, žuvis dažnai būna perdirbama Ispanijoje, prieš pasiekdama tokias ES valstybes kaip Didžioji Britanija ar Vokietija.
 
Pomidorų trūkumas
 
Didžiosios Britanijos pomidorų augintojų asociacija praneša, kad šalyje per metus suvartojama apie 500 tūkst. tonų pomidorų. Šios daržovės poreikis auga, tačiau šalies augintojai nepajėgia užtikrinti reikiamų kiekių. Didžiosios Britanijos aplinkosaugos, maisto ir regionų reikalų departamentas vardija, kad šalies augintojai 2017 m. pardavimui pateikė kiek daugiau nei 90 tūkst. tonų raudonšonių, o likusį 82 proc. poreikį tenkino eksportas iš Ispanijos ir Nyderlandų.
 
Pixabay nuotr. Pixabay nuotr.
  
Ekspertai pabrėžia, kad pomidorai – lepi prekė – turi būti transportuojama ypač greitai. Delsimas pasienyje reikš, kad pirkėjas vargiai parduotuvės lentynose ras šviežią daržovę ar gaminį su pomidorais. Sugaištas laikas tiesiog sutrikdys efektyvaus ir greito tiekimo grandinę.
 
„Norint pasigaminti skanų sumuštinį, jums bus reikalingi švieži produktai. Pusgaminiams skirti produktai privalo būti maksimaliai švieži, nes užkandžio ar patiekalo gaminimas taip pat užtrunka, ką jau kalbėti apie laiko sąnaudas, išskirstant pusgaminius po visas Didžiosios Britanijos parduotuves“, – infrastruktūros subtilybes aiškino J. Winshipas.
 
Suvytusios salotos
 
Salotos ir kitos lapinės daržovės taip pat gali būti eliminuotos iš britų pamėgtų sumuštinių, ypač žiemos sezonu. Šalies vyriausybė skelbia, kad 2017-aisiais į Didžiąją Britaniją importuota 193 tonų žalėsių, didžioji jų dalis buvo atgabenta iš Ispanijos. Per tuos pačius metus britų ūkininkai užaugino 13,5 tonos lapinių daržovių.
 
„Nuo spalio iki balandžio Didžiosios Britanijos parduotuvių lentynose nugula daugiausia iš Ispanijos atgabentos salotos. Susitarimo su Briuseliu nebuvimas reikštų gerokai ilgesnį gabenimo laiką, o kartu ir prastesnę produkto kokybę“, – sakė Britų lapinių daržovių asociacijos atstovas Dieteris Lloydas.
 
Vyras detalizavo, kad apsunkinta ir užsitęsusi tiekimo grandinė atsilieps ir kainos atžvilgiu.
 
Anksčiau minėtos Didžiosios Britanijos sumuštinių asociacijos atstovas J. Winshipas neabejoja, kad „Brexit“ pakeis jo kuruojamos industrijos veidą ir galimybes patenkinti milžinišką britų apetitą sumuštiniams.
 
„Egzistuoja didžiulė ir sudėtinga infrastruktūra, kad vartotojai galėtų mėgautis šviežiais gaminiais. Vos pagaminti, jie dar tą pačią ar kitą dieną pasiekia pirkėjus. Mūsų šaka yra pakankamai unikali ir mes esame ne juokais sunerimę dėl pasekmių, jei Didžioji Britanija izoliuosis nuo Europos“, – nerimą reiškė J. Winshipas.
 
 
 
Šaltinis: Alfa.lt
 
  

Žymos: Verslas, jk ekonomika, Brexit,, sumuštinis

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Kodėl tu taip nesistengi išmokti anglų kalbos?

- O kam?

- Juk ta kalba kalba pusė pasaulio!

- Tai negi neužtenka?