Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2018-09-17

Kas laukia ES studentų Jungtinėje Karalystėje po „Brexit“? 

  
Kas laukia ES studentų Jungtinėje Karalystėje po „Brexit“?
© University for the Creative Arts nuotr.
Vizų klausimas aktualus ir po studijų baigimo JK planuojantiems pasilikti ES piliečiams

Užsienio universitetuose studijuoja kiek daugiau nei 11 tūkst. studentų iš Lietuvos. Populiariausia kryptimi tarp aukštąjį mokslą ne gimtinėje besirenkančių šalies jaunuolių išlieka Jungtinė Karalystė (JK). UNESCO duomenimis, 2016 m. ten studijavo 4339 lietuviai.

Visgi JK pasitraukimas iš ES gali nemenkai pakoreguoti studentų pasirinkimus. Kaip keisis iš ES šalių atvykstančių studentų padėtis Didžiojoje Britanijoje po oficialios „Brexit“ datos – 2019 m. kovo 29 d.?
Studijų kaina
 
Iki šiol JK universitetų bakalauro programose studijuojantiems ES šalių piliečiams buvo taikomas fiksuotas 9250 svarų sterlingų metinis mokestis už mokslą – tiek, kiek moka ir Didžiosios Britanijos piliečiai.
 
Šių metų liepos 4 d. JK švietimo sekretorius Damianas Hindsas patvirtino, kad ši suma nesikeis tiems studentams, kurie mokslus šalies universitetuose pradės 2019 m. rudenį – jau po oficialaus pasitraukimo iš ES – ir galios visų studijų metu.
 
Taip nuspręsta, siekiant išvengti momentinių pokyčių švietimo sistemoje, kurie reikštų netikėtus nemalonumus tiek studentams, tiek universitetams.
 
„Russell“ grupės universitetų vadovas Dr. Timas Bradshaw palankiai įvertino sprendimą nekelti studijų kainos JK besimokantiems ES studentams.
 
„Labai svarbu, kad po „Brexit“ JK išliktų patraukli studentams iš ES šalių. „Russell“ grupės universitetai (24 prestižiškiausi JK universitetai – red. past.) kiekvienais metais sulaukia daugiau nei 100 tūkst. ES piliečių prašymų studijuoti. Iš šių šalių atvykę studentai yra laukiami ir reikalingi JK, nes jie praturtina universitetų gyvenimą bei suteikia reikiamą postūmį šalies ekonomikai“, – kalbėjo T. Bradshaw.
Taigi finansinės sąlygos studentams, pradedantiems studijas JK universitetuose 2018 arba 2019 m., nesikeis. Tačiau kol kas nėra žinoma, koks mokestis už mokslą ES studentams Didžiojoje Britanijoje bus taikomas ateityje. Tai priklausys nuo JK ir ES susitarimo, kuris apibrėš dvišalius santykius po „Brexit“.
 
Jei būtų nuspręsta nebekvalifikuoti ES piliečių kaip „namų“ (angl. domestic) studentų, jiems tektų mokėti didesnį, ne ES šalių studentams taikomą mokestį, kuris svyruoja nuo 10 tūkst. iki 38 tūkst. svarų sterlingų, priklausomai nuo pasirinktos bakalauro studijų programos. Ši suma gali atgrasyti ES šalių, tarp jų ir Lietuvos, jaunuolius rinktis studijas Didžiojoje Britanijoje.
 
Padėtį apsunkintų ir tai, jog netekę „namų“ studentų statuso ES piliečiai JK nebegalėtų gauti paskolos išlaidoms už mokslą padengti. Dauguma Lietuvos studentų už mokslus Didžiojoje Britanijoje sumoka būtent pasiėmę šią paskolą, tad po „Brexit“ studijos šalyje taps prieinamos tik pasiturintiesiems.
Pixabay nuotr. Pixabay nuotr.
Reikalinga viza?
 
JK premjerė Theresa May ne kartą pabrežė, kad pasitraukimas iš ES reikš laisvo žmonių judėjimo tarp Didžiosios Britanijos ir ES šalių principo pabaigą. Jei šios kalbos virstų realybe, JK noritys studijuoti ES piliečiai privalėtų gauti šios šalies studento vizą, kuri kainuoja 348 svarus sterlingus.
 
Tiesa, šie pakeitimai turėtų įsigalioti ne iškart po oficialios „Brexit“ datos – 2019 m. kovo 29 d., – bet ne anksčiau kaip po dvejų metų pereinamojo periodo.
 
Vizų klausimas aktualus ir po studijų baigimo JK planuojantiems pasilikti ES piliečiams. Iki šiol ES šalių studentams, norintiems pradėti dirbti JK, viza nebuvo būtina, tačiau tai pasikeistų, jei „Brexit“ susitarimas nutrauktų laisvo judėjimo principus.
 
JK nepasiliks
 
Europos Parlamentas net keliose rezoliucijose pabrėžė, kad JK gyvenančių ES piliečių teisių užtikrinamas po „Brexit“ yra vienas svarbiausių derybų prioritetų.
 
Į tai atsižvelgdama JK valdžia šių metų liepos mėnesį patvirtino, jog šalyje ne mažiau kaip 5 metus pragyvenę ES valstybių piliečiai turės galimybę įgyti „nuolatinio gyventojo“ statusą. Jis užtikrins galimybę dirbti, studijuoti bei gauti socialines išmokas tokia pačia tvarka, kokia galiojo iki šiol.
 
Visgi tai reikštų, jog ES studentai, kurių studijos JK paprastai trunka nuo 3 iki 4 metų, šio statuso įgyti negalėtų, o tai apsunkintų galimybes pasilikti gyventi bei dirbti šalyje.
 
„Kol kas situacija labai miglota. Konkrečios sąlygos dėl galimybės tęsti studijas ar pasilikti dirbti JK paaiškės tik oficialiai pasibaigus „Brexit“ derybų procesui. Tad kol kas esame nežinioje ir laukiame konkretesnių sprendimų. Visgi daugelio Lietuvos ir kitų ES šalių studentų, besimokančių JK, žvilgsniai jau dabar krypsta į kitas Europos šalis, kuriose pagal ES reglamentus yra užtikrinamos laisvo judėjimo, socialinės apsaugos ar įsidarbinimo teisės“, – kalbėjo prestižiniame Voriko universitete (angl. The University of Warwick) besimokanti studentė iš Lietuvos.
  

Žymos: Studentai, Studijos Anglijoje, brexit

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Moteris atbėga pas girininką:
– Ar nematėte mano šuns?
– Mažo, geltono?
– Taip.
– Su baltomis letenėlėmis?
– Taip.
– Ir su maža uodegėle?
– Taip.
– Ne, nemačiau.