Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2018-10-04

Studijos Anglijoje: dabar arba niekada?

  
Studijos Anglijoje: dabar arba niekada?
© Shutterstock nuotr.
Iš patirties galiu pasakyti – baigę studijas daugelis randa geresnius darbus ir džiaugiasi, kad pasisekė. Aš jiems dažnai primenu, kad tai ne sėkmė, o sunkaus darbo vaisius

Ateinantys 2019-ieji bus ypatingi Jungtinės Karalystės istorijoje – šalis pasitrauks iš Europos Sąjungos, taip galimai apribodama užsieniečių galimybes studijuoti Anglijos universitetuose. Artimiausią pusmetį svetimšaliai juose dar gali pradėti mokslus be jokių trukdžių ir su valstybės pagalba, o kaip bus po „Brexit“ – nežinia. Todėl dabar galima tikėtis itin didelio stojančiųjų srauto ir milžiniškos konkurencijos, laimės tie, kurie paraiškas pateiks pirmieji, tikina specialistai.

Nors britų pasitraukimo sąlygos iš ES dar galutinai nėra aiškios, tikėtina, kad užsieniečių studijų tvarka keisis. Tokiu atveju tai neabejotinai bus vienas iš didžiausių „Brexit“ praradimų.
Juk studijos Anglijoje puikiai vertinamos visame pasaulyje, o valstybinė parama mokslams suteikiama itin palankiomis sąlygomis.
 
Iki ateinančių metų kovo 29 dienos užsieniečių priėmimas į Anglijos aukštąsias mokyklas vyks taip pat, kaip ir dabar. Todėl tiems, kurie turi planų studijuoti, apsispręsti dėl to reikia dabar – vėliau tokia proga gali ir nepasitaikyti.
 
Patariama nelaukti paskutinės dienos – konkurencija vėliau tik didės, sako Londone dirbanti švietimo konsultantė Marytė Kairytė.
 
Studijų Anglijoje centro“ įkūrėjos ir vadovės paklausėme, kuo dažniausiai domisi studijuoti Anglijoje besiruošiantys, mokslus krimsti pradėję ar juos jau baigę tautiečiai.
 
- Kaip apibūdintumėte praėjusius metus, su kokiais klausimais pas Jus ateidavo studijomis Anglijoje susidomėję lietuviai?
 
- Man labai įdomu dirbti šioje srityje ne tik todėl, kad galiu padėti tautiečiams, bet ir dėl to, kad turiu galimybę matyti, kaip sparčiai keičiasi žmonių gyvenimai.
Be jokios abejonės, studijuojantys žmonės dažnai jaudinasi, ar baigę mokslus gaus geriau apmokamą darbą, ar jo kasdienybė pagerės.
 
Su tais, kuriems padėjau pradėti studijas, palaikau ryšį net ir studijoms pasibaigus. Iš patirties galiu pasakyti – daugelis randa geresnius darbus ir džiaugiasi, kad pasisekė. Aš jiems dažnai primenu, kad tai ne sėkmė, o sunkaus darbo vaisius.
 
Man, aišku malonu būti jų sėkmės dalimi, palengvinus studijų pradžios procesą, padrąsinus ir nuraminus juos.
 
- Nenumaldomai artėja „Brexit“, ar turės galimybę mūsiškiai ir toliau studijuoti Anglijoje?
 
- Pagal dabar galiojančią tvarką ES valstybių piliečiai dar priimami į studijas, kurios prasidės 2019 metų vasarį.
 
Tikriausiai dėl šios priežasties jaučiame, kad pastaruoju metu susidomėjusių skaičius auga, didėja ir konkurencija į kiekvieną vietą universitete.
 
Jau 2018 metais studijuojančiųjų ženkliai padaugėjo. Tam įtakos galėjo turėti „Brexit“, daugelis ES piliečių nutarė būtent dabar įgyvendinti tai, apie ką svajojo.
 
Ateityje tokia proga gali ir nepasitaikyti. Juk kas bus ateityje, nuo 2019 metų kovo 29 d., šiuo metu niekas negali pasakyti. Galbūt užsieniečiai neteks teisės gauti finansinės paramos studijoms ir pragyvenimui.
 
- O kas šiuo metu turi teisę į tokią paramą?
 
- Studijų ir pragyvenimo finansavimas – labai karšta tema!
 
Šiuo metu užtenka JK dirbti 3 mėnesius iki studijų pradžios ir finansavimas pragyvenimui jau skiriamas. Jeigu žmogus šalyje gyvena 5 metus be pertraukų, pragyvenimui galima gauti net apie 11 tūkst. Svarų sterlingų per akademinius metus, o tai tikrai daug.
 
Visi ES piliečiai, stojantys į aukštąsias mokyklas iki 2019-ųjų kovo pabaigos, gali tikėtis tokios valstybės paramos.
 
Finansavimas suteikiamas kaip paskola, tačiau grąžinimo sąlygos yra itin palankios ir nesukuria didelių finansinių nesklandumų.
 
Pavyzdžiui, oficiali vyriausybės informacija skelbia, kad paskolos grąžinimas pradedamas tik tuo atveju, kai metinis uždarbis viršija 25 000 svarų sterlingų.
 
Per metus 27 tūkst. £ uždirbantis žmogus paskolos grąžinimui turės skirti tik 15 svarų sterlingų per mėnesį.
 
Atrodo, kad skolinama suma yra didžiulė, tačiau britai sukūrė išties gerą sistemą, kad studijos studentui ar jo tėvams netaptų finansine našta.
 
Tai liudija ir mano asmeninė patirtis, pati baigiau studijas tokiu būdu, mano atveju tai buvo tikras išsigelbėjimas.
 
Todėl ir dabar man labai malonu padėti visiems, kurie planuoja studija Anglijoje. Stengiuosi suteikti visą reikiamą informaciją, kai kurie man už tai net siūlo atlygį, nors įprastai mano paslauga nemokama – aš esu oficiali Anglijos universitetų atstovė.
 
Pagrindinis mano patarimas – tvarkytis su studijų finansavimu susijusius klausimus kuo anksčiau. Patikėkite, nesklandumai yra vieni juokai, kai yra laiko juos išspręsti. SLC (Student loan Company) finansavimas aktyvuojamas tik pradėjus studijas ir universitetams patvirtinus, kad paskaitos lankomos.
 
- Kokias klaidas dažniausiai daro stojantieji į Anglijos aukštąsias mokyklas?
 
- Kai kurie neįvertina interviu su universitetu svarbos.
 
Bandau nuteikti stojančiuosius taip, lyg jie eitų į pokalbį dėl darbo, turėti aiškią savo viziją. Tiesiog reikia turėti savo svajonę ir ją papasakoti, pasakyti, kad esi pasiryžęs jos siekti.
 
Kita dažna klaida – netinkamas dokumentų paruošimas ir pateikimas: kartais tiesiog nesilaikoma eiliškumo ar paprasčiausiai neteisingu formatu įrašomos datos. Todėl neretai paraiškos dėl studijų ir finansavimo neteisingai užpildomos.
 
O klaida gali būti labai reikšminga, jos pasekmes galima jausti visą likusį gyvenimą.
 
Žinant tam tikrus niuansus paraiškų neigiamų emocijų galima išvengti. Man šis darbas – kasdienybė, dėl todėl ir atrodo labai paprasta. Tuo tarpu pirmą kartą susidūrusiam žmogui gali atrodyti labai sudėtinga.
 
Šioje vietoje taip pat sulaukiu daugybės prašymų padėti. Džiaugiuosi galėdama žinoti, kad žmonės pas mane ateina ne tik kaip pas pagalbininkę, bet ir gavę kitų rekomendacijas, kurios man yra tarsi didžiausias atpildas už darbą.
 
Šiuo metu dar nėra paskelbtos interviu ar anglų kalbos testo datos, tačiau jau dabar rekomenduoju pradėti rezervuoti vietas studijoms, kurios prasidės 2019 metų vasarį.
 
- Kodėl, Jūsų nuomone, žmonės taip veržiasi studijuoti į Angliją?
 
- Mano nuomone, Anglijoje yra gana paprasta pradėti studijas – tokia galimybė suteikiama net tiems, kurie bendrojo lavinimo mokyklas baigė labai seniai, o į studijų finansavimą pretenduoja asmenys net iki 60 metų.
 
Pasirinkimą lemia ne tik palanki finansavimo tvarka. Studijų procesas lankstus, jas paprasta derinti su darbu ar kitais užsiėmimais.
 
Be to, Anglijoje įgytas išsilavinimas vertinamas ne tik JK, bet ir visame pasaulyje. Tai lemia, kad šioje šalyje kiekvienais metais studijas pradeda tūkstančiai studentų iš viso pasaulio.
 
Studijų rezervacija ir konsultacija:
Facebook: Maryte Kairyte
Tel.: 07540321275 
  

Žymos: Studijos Anglijoje, brexit, Marytė Kairytė, studijų anglijoje centras

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Koks skirtumas tarp dramblio ir blusos? Tas, kad drambliai gali turėti blusų, o blusos turėti dramblių ne.