Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

EP60S   |   2019-05-25

27 balsai už Europą: apgailėtinas populizmas Danijoje 

  
27 balsai už Europą: apgailėtinas populizmas Danijoje
© SCANPIX
Danija ir ES

Ulla Gjedde yra Danijos mokslininkė, rašytoja ir vertėja. Šis straipsnis yra dalis VoxEurop.eu projekto „27 balsai už Europą“ (27 Voices for Europe).Citata:Euroskepticizmas ar tiesiog neapykanta...

yra Danijos mokslininkė, rašytoja ir vertėja. Šis straipsnis yra dalis VoxEurop.eu projekto „27 balsai už Europą“ (27 Voices for Europe).

Citata:Euroskepticizmas ar tiesiog neapykanta nukreipta prieš ES, tapo dominuojančių dešinės partijų fenomenu. Didžiausias klausimas išlieka ar danų milžiniškas palaikymas ES pavirs balsais gegužės 26-ąją.

Brexit paliko milžinišką įtaką Danijos santykiams su ES. 2016 m. birželį, kada Didžioji Britanija nubalsavo palikti Bendriją, kraštutinės dešinės (ir kraštutinės kairės) partijos Danijoje sutarė bent dėl vieno dalyko: jie reikalavo šalyje surengti referendumą dėl tolimesnės šalies narystės ES. Jų požiūriu, Danija turi sekti panašiu keliu kaip ir D. Britanija, taip kaip jie pasekė ją 1973, kai abi šalys įstojo į Europos ekonominę bendriją (EEC).

Tačiau, chaosas įvykęs Jungtinėje Karalystėje po Brexit referendumo privertė apsigalvoti dėl tokio plano. Pagal 2019 m. balandį atliktą apklausą, palaikymas ES šalyje išaugo į dar neregėtas aukštumas: 76 proc. danų mano, kad ES yra „geras dalykas“, o 85 proc. teigia, kad Danijos narystė ES yra „privalumas“. Todėl atsižvelgiant į šiuos skaičius, Danijos kandidatai į EP yra pakankamai optimistiški dėl galimo rinkėjų aktyvumo: gal net pamatysime buvusio rekordo (60 proc. dalyvavusių rinkėjų 2009 m.) sulaužymą? Atrodė, kad viskas juda link tos krypties įvertinus, kad 65 proc. apklaustųjų ketino eiti balsuoti gegužės 26 dieną.

Tačiau šis optimizmas ilgai netruko: gegužės 7 d. šalies ministras pirmininkas Larsas Løkke Rasmussenas paskelbė, kad Danijos nacionaliniai rinkimai, vyksiantys birželio 5 d., tampa laisvadieniu. Nereikia abejoti, kad nacionaliniai rinkimai sutraukia žymiai daugiau gyventojų dėmesio nei EP, o tai gerokai apsunkina kandidatams gauti eterio laiko.

Rinkimai Danijoje

Tačiau nepaisant to, galima vis tiek įžvelgti tris pagrindines temas, kurios rūpi danams: klimato kaita, nelegali imigracija ir mokesčių vengimas per vadinamuosius „mokesčių rojus“  (angl. „tax havens): visos šios šalį liečiančios problemos gali būt išspręstos tik tarptautiniu lygmeniu. Taip pat, sklando jausmas, kad pasaulis darosi vis nesaugesnis, todėl atsiranda poreikis solidarizuotis. Tačiau tai tikrai nėra patvirtinimas, kad danai palaiko Emmanuelio Macrono norą turėti „daugiau ES“.

Pagal Epinion gegužės 9 d. vykdytą visuomenę apklausą, klimato kaita yra tema, kuria susirūpinę yra daugiausia danų. Todėl nėra labai stebėtina, kad kairiosios partijos kaip Enhedslisten ar Alternativet klimato kaitos klausimą yra nusistatę kaip savo poltinį prioritetą, ar kad didžiausia Danijos partija Socialdemokratiet kartu su Radikale Venstre rodo susidomėjimą link perėjimo prie žaliosios politikos, tačiau faktas, kad net 43 proc. remiančiųjų šiuo metu valdančią liberalų partiją Venstre galvoja, kad klimato kaita yra svarbi, iš tiesų stebina.

Net ir radikalios dešinės prieš imigrantus nusiteikusi Dansk Folkeparti, kuri iš esmės nešneka apie aplinkosaugą, turi pripažinti, kad jie nežino pakankamai gerai savo rinkėjų, nes apie 38 proc. jų nurodo, kad klimato kaita yra problema, kuria reikėtų susirūpinti. Gegužės 25 d., dieną prieš ES rinkimus Danijoje, daugelyje šalies vietų vyks „Žmonių klimato žygis“ (angl. „People’s Climate March“) su šūkiu #gørvalgetgrønt# (#padarykimerinkimusžaliais#), kuriuose šnekės daugelis žinomų žmonių kaip Greta Thunberg.

Protestuotojai dėl klimato kaitos Danijoje

Nelegali imigracija taip pat išlieka opia problema, kuria yra susirūpinę danai, ypač palaikantys  Dansk Folkeparti. Nuo praėjusių EP rinkimų, dvi papildomos radikalios dešinės partijos išvydo pasaulio šviesą: Nye Borgerlige, kuriai vadovauja Pernille Vermund ir islamofobiška Stram Kurs. P. Vermund yra pareiškusi, kad ji neketina balsuoti EP rinkimuose, nes jokia partija, net ir Dansk Folkeparti (DF), negali atstovauti jos pažiūrų.

„Jie prisijungė prie grupės, kuri yra ekstremaliai socialistinė,“ – ji teigė, turėdama omenyje DF prisijungimą prie Tautų ir laisvės Europoje aljanso, kuriame yra prancūzų Rassemblement National, italų Lega, Vokietijos AfD ir „Tikrieji suomiai“. Įdomus faktas yra tas, kad kai prieš dvejus metus Marine Le Pen bandė pasikviesti DF prisijungti, jie viešai atrėžė, jog nenori būti jokiais būdais siejami su M. Le Pen atstovaujama Prancūzijos kraštutinės dešinės partija.

Protestas Danijoje, palaikantis pabėgėlius

Ir trečia problema, kuria yra susirūpinę danai yra „mokesčių rojai“ , tačiau šiuo klausimu jau dominuoja kairiosios partijos.

Tai yra pirmasis kartas istorijoje kai Enhedslisten dalyvauja EP rinkimuose. Tai iš tiesų stebina, nes ši partija visada buvo nusistačiusi prieš ES. Dabar partija pakeitė savo nuomonę, ypač po vykusių rinkimų šiais metais. Toks jų pasirinkimas buvo paveiktas daugelio jaunų žmonių požiūrio ieškoti problemų sprendimo Europiniu lygmeniu, ypač dėl anksčiau minėtų dviejų problemų, kurios yra prioritetinės ir partijai: klimato kaita ir „mokesčių rojai“ 

Euroskepticizmas ar tiesiog neapykanta nukreipta prieš ES, tapo dominuojančių dešinės partijų fenomenu. Ir tai ne viskas: Danijos dešiniosios ir nacionalistinės partijos žengė dar vienu žingsniu dešiniau. Populizmas jau yra įleidęs šaknis Danijoje ir tai verčia susimąstyti tuo metu, kai vis daugiau ir daugiau vyriausybių visoje ES buvo išrinktos populizmo dėka.

Aišku, didžiausias klausimas išlieka ar danų milžiniškas palaikymas ES pavirs balsais gegužės 26-ąją. Belieka tik tikėtis.

  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Daktaras sėdi namie. Žiūri televizorių. Staiga pasigirsta skambutis. Daktaras pakelia ragelį, o ten - keli kolegos:


- Sveikas, Jonai, čia mes trise geriam, gal nori prisidėti?


- Gerai, tuoj atvažiuoju. Jau besirengiantį daktarą sustabdo žmona:


- Jonai, kur tu eini? Ar koks rimtas atvejis?


- Taip, labai rimtas. Ten jau trys gydytojai!