Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

EP60S   |   2019-05-11

27 balsai už Europą: ar Italijos „Lyga“ ir „Penkios žvaigždės“ išgyvens EP rinkimus? 

  
27 balsai už Europą: ar Italijos „Lyga“ ir „Penkios žvaigždės“ išgyvens EP rinkimus?
© SCANPIX
Protestas Italijoje

Annalisa Camilli yra Italijos žurnalo Internazionale žurnalistė. Šis straipsnis yra dalis projekto „27 balsai už Europą“ (27 Voices for Europe), kurį koordinuoja VoxEurop.eu.„Mes prikėlėme...

milli yra Italijos žurnalo Internazionale žurnalistė. Šis straipsnis yra dalis projekto „27 balsai už Europą“ (27 Voices for Europe), kurį koordinuoja VoxEurop.eu.

„Mes prikėlėme Europą; Mes didžiuojamės sugrąžinę orumą Italijai“. Sėdėdamas ant balto odinio fotelio vienoje populiariausių Italijos pokalbių laidų, šalies vidaus reikalų ministras pradėjo savo partijos rinkimų kampaniją į EP su savo pastarųjų mėnesių mėgstamu įvaizdžiu: daužydamas kumščiu į Briuselio stalą.

Imigracija buvo pagrindinė naujosios Italijos vyriausybės, gimusios 2018 m. birželį iš „Penkių žvaigždžių judėjimo“ ir Matteo Salvini Lega („Lygos“), tema. Vyriausybė per savo egzistavimo laiką taip ir nenustojo kaltinti Europos palikus Italiją migracijos krizės metu, taip pateisindama visiško atgrasymo politiką, uždarydama uostus humanitarinės pagalbos laivams, gelbėjantiems bėgančius iš Libijos migrantus.

„Jie galvojo, kad Italija tiesiog viską nuris ir sumokės už tai, bet dabar jie supranta, kad Italijoje yra vyriausybė, kurioje dirba paprasti, pasišventę žmonės, vis dar turintys sveiko proto. Arba mes sprendžiame problemą visi kartu, arba Italija priima tik tuos, kurie turi leidimą“, M. Salvini paskelbė eilinio pasirodymo televizijoje metu. Net ir likus porai savaičių iki EP rinkimų, yra labai menkai kalbama apie rinkimų programas ar apie pačius kandidatus į Strasbūrą. Abiejų valdančiųjų partijų retorikoje matyti, kad grubiais ir abstrakčiais potėpiais Europa yra formuojama tiesiog kaip baubas. Jos traktuoja rinkimus kaip savo populiarumo konkursą, siekdamos išlyginti politinį santykį viena tarp kitos. Pagal naujausius apklausų rezultatus „Lyga“, atėjusi į vyriausybę su 17 proc. balsų, dabar surinks per 30, o „Penkių žvaigždžių judėjimas“, buvęs pirmas 2018 m. kovą, dabar praras apie 10 proc.

„Lyga“ lyderis M. Salvini

Jeigu EP rinkimai patvirtins pozityvią prognozę centro dešinės partijoms, „Lygai“ pirmaujant, M. Salvini partija gali nuspręsti sukelti vyriausybinę krizę ir suorganizuoti naujus rinkimus, orientuodamasi į galimą koaliciją su centro dešinės Forza Italia (Silvio Berlusconio partija) ir Fratelli d’Italia (dešiniaisiais nacionalistais). Dėl šios priežasties ši artėjanti rinkimų kampanija yra pirmiausia dviejų valdančiųjų partijų kova dėl lyderystės. Tačiau ši kova, panašu, bus be kraujo. Imigracijos klausimu, pavyzdžiui, „Penkių žvaigždžių judėjimas“ turi atsainesnį požiūrį. Siekdami polemizuoti su ksenofobine „Lyga“, jie bandė prisitraukti atgal kairiąją elektorato dalį.

Kovo viduryje, mokyklos autobuso vairuotojui, kilusiam iš Senegalo, Milano priemiestyje paėmus visą vaikų klasę įkaitais, M. Salvinis iškart ėmėsi pažadų atimti pagrobėjo pilietybę, išleisdamas savo vardu pavadintą įstatymą, galiausiai priimtą lapkritį.

M. Salvinis taip pat buvo pažadėjęs suteikti pilietybę ir gimusiam Italijoje imigrantų šeimoje 13-mečiui Rami, kuris padėjo išgelbėti minėtuosius įkaitus. Tačiau po poros dienų ministras apsigalvojo ir teigė, kad dėl Rami tėvo teistumo vaikas negaus šalies pilietybės. Atsakydami į tokį akibrokštą, „Penkių žvaigždžių judėjimas“ ir jo vadovas, vicepremjeras ir darbo ministras Luigi Di Maio primygtinai reikalavo, kad visgi pilietybė vaikui būtų suteikta, kaip ir tokiais atvejais numato įstatymas.

Moksleivis Rami Shehata apdovanojamas už nuopelnus

Kita tema, kuria „Penkių žvaigždžių judėjimas“ bando save atitolinti nuo savo koalicijos partnerio, – lytiškumo klausimai. L. Di Maio sukritikavo Pasaulio šeimų kongresą, vykusį Veronoje šį kovą. Šis renginys atstovauja įvairioms prieš abortus nusiteikusioms grupėms ir asociacijoms bei sulaukė oficialaus „Lygos“ paskirto šeimų ministro Lorenzo Fontanos palaikymo ir asmeninio M. Salvinio įsitraukimo. L. Di Maio išvadino dalyvaujančius renginyje „nevykėliais“, kaltindamas juos norint grįžti į viduramžius.

Tačiau dauguma ekspertų pastebi, kad abi partijos, nors ir turi nesutarimų tam tikrose politikos srityse, kol kas sugebėjo valdyti valstybę be jokių rimtų konfliktų ar grėsmių jų aljansui, kuris buvo patvirtintas jų „pokyčių vyriausybės sutartyje“. Pavyzdžiui, praėjusių metų rugpjūtį M. Salvinis buvo apkaltintas nelegaliu 177 jūroje išgelbėtų žmonių sulaikymu. Kai teismai paprašė šalies parlamento leisti pradėti į ministrą nutaikytus teisinius procesus, koalicijos partneriai „Penkios žvaigždės“ apgynė M. Salvinį ir procedūros pradėti neleido. Tai atrodo mažu mažiausiai neįsivaizduojama iš partijos, kuri savo sėkmę rinkimuose statė ant kovos prieš supuvusią sistemą, korupciją ir šalies politikų neliečiamybės, kaip privilegijos, temų.

Tokiu pačiu principu, nepaisydamos žertos kritikos vadinamajam imigracijos ir saugumo „Salvinio įstatymui“, „Penkios žvaigždės“ ne tik atsiėmė visas savo siūlytas pataisas, bet ir galiausiai net pritarė jo priėmimui. Besitęsiantys konfliktėliai tarp partijų ne tik nesuskaldė koalicijos, bet veikiau suformavo politinę aklavietę visiems su Europa ir tarptautiniams klausimams. Panašu, jog abi partijos laukia, kol EP ir kitose institucijose susidėlios jėgų balansas, o tik tada priiminės kokius nors sprendimus.

Sprendimas pratęsti karinę jūrų misiją „Sophia“ dar šešiems mėnesiams yra dar vienas to pavyzdys. Misija buvo inicijuota EK 2015 m. siekiant kovoti su prekyba žmonėmis ir nepaisant daugybės kritikos iš pačios Italijos, buvo nuspręsta ją pratęsti iki tol, kol baigsis artimiausi rinkimai. Tačiau nuo balandžio kartu bus paleisti laivai, siekiantys neleisti vykdyti gelbėjimo misijų Viduržemio jūroje.

Vienintelė pozityviai apie Europą šnekanti politinė jėga, be, aišku, radikalių liberalų +Europa, yra Partito Democratico (PD), kuri neseniai išsirinko naują vadovą. Ši politinė jėga sugalvojo į savo logotipą įtraukti frazę „Mes esame europiečiai“, taip parodydama teigiamą nusistatymą ES. Taip pat po naujojo pirmininko Nicola Zingaretti atėjimo partijos palaikymas išaugo, nors to vargiai užteks suformuoti rimtai konkurencijai iš centro kairės.

Kai kurie PD judėjimui siūlė užimti kritiškesnę poziciją ES atžvilgiu, reikalaujant jos reformos, taip pritraukiant nepatenkintų rinkėjų balsų, žinant, kad dauguma rinkėjų gegužės 26 d. net neketina eiti į rinkimus: jie jaučiasi pamiršti, per daug atitolę nuo šalies politikos, ką jau kalbėti apie ES.

  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

– Kodėl tu skiriesi su žmona?
–Supranti, ji su manim jau pusę metų nesikalba.
–Neskubėk, palauk, pagalvok, ne taip lengva surasti tokią žmoną...