Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

EP60S   |   2019-05-24

27 balsai už Europą: euroskepticizmo „dūmų uždanga“ Bulgarijoje 

  
27 balsai už Europą: euroskepticizmo „dūmų uždanga“ Bulgarijoje
© SCANPIX
ES ir Bulgarija

Dimitaras Vatsovas yra Bulgarijos mokslinio žurnalo „Kritika ir humanizmas“ vyriausiasis redaktorius ir Žmogiškųjų ir socialinių mokslų fondo prezidentas. Šis straipsnis yra dalis projekto...

atsovas yra Bulgarijos mokslinio žurnalo „Kritika ir humanizmas“ vyriausiasis redaktorius ir Žmogiškųjų ir socialinių mokslų fondo prezidentas. Šis straipsnis yra dalis projekto „27 balsai už Europą“ (27 Voices for Europe), kurį koordinuoja VoxEurop.eu.

Politinis atstovavimas ES yra blogiau nei tik netiesioginis – jis paprasčiausiai neveikia. Mes ne tik negalime balsuoti tiesiogiai už Europos partijas su aiškiomis programomis, bet balsuodami už nacionalines partijas neturime jokios garantijos, kad mūsų balsas atiteks parlamentinei grupei su aiškia ideologine pozicija. Taip yra todėl, kad EPP, S&D, ECR, ALDE ir kitos grupės pirmiausia yra taktinių interesų sąjungos, o ne ideologiniai dariniai.

Vis dėlto net ypač euroskeptiškos ir nacionalistinės populistų partijos yra pagrindinių Europos Parlamento (EP) aljansų narės. Ir nors Vengrijos Fidesz partijos narystė konservatorių EPP grupėje yra sustabdyta, Bulgarijos socialistų partijos (BSP) buvimas Socialistų ir Demokratų pažangiajame aljanse (S&D) kelia klausimą, kodėl ji vis dar ten yra.

Nacionalistinis populizmas oficialiai kairiajai BSP ne tik nesutrukdė turėti atvirai prorusiškos pozicijos, bet ir lėmė, kad partija išimtinai atmetė Stambulo konvenciją (skirtą kovai su prieš moteris nukreiptu smurtu). Nepaisant ekstremalaus populizmo, BSP, panašu, vis dar nėra laikoma populistine Europos lygmeniu.

Protestas prieš ES

Euroskeptiškos populistinės partijos visame žemyne turėtų padvigubinti EP savo turimų vietų skaičių, tačiau vis tiek sunkiai tikėtina, kad joms atiteks daugiau nei trečdalis visų vietų. Bulgarijoje reikalai iš pažiūros atrodo geresni: 2014 m. išimtinai nacionalistinės-populistinės partijos gavo tik 2 vietas, o naujausių apklausų duomenys rodo, kad net jei Jungtinė Patriotų partija (esanti šalies valdančiojoje daugumoje nuo 2017 m.) ir Volya partija išvis gaus vietų, jos tikrai negali tikėtis daugiau nei 3 iš 17 vietų.

Iš išorės Bulgarija atrodo kaip proeuropietiška šalis, kurios nacionalistai-populistai negali grasinti ES ateičiai. Galbūt tada populistinių partijų iškilimas likusioje Europoje irgi pradės stagnuoti. Ypač po „Brexit“ fiasko šios partijos pradėjo vis labiau propaguoti „Tautų Europos“ idėją, kuri pastaruoju metu madinga ir Bulgarijoje, kad ir ką reikštų šis politinis oksimoronas.

Grąžinti vietinius vadukus, blokuoti vidinį pasipriešinimą

Timothy‘o Gartono Asho nuomone, mes šiuo metu matome antiglobalistinę ir antiliberalią kontrrevoliuciją. Paprasčiau tariant, matome vietinių vadukų, kurie buvo nustumti globalizmo, sugrįžimą. Rytų Europoje tai reiškia buvusios komunistinės nomenklatūros, saugumiečių ir senųjų kultūrinių veikėjų sugrįžimą. Tokiems asmenims nacionalistinis populizmas retai būna egzistencinis šūkis, veikiau dūmų uždanga, po kuria galima lengvai atremti bet kokius išorinio valdymo iš europinių institucijų bandymus. 

Antiliberalizmas ir griežta visuomenės kritika (ak, tas Sorosas!) yra mėgstamiausios visuomenės vidinio pasipriešinimo blokavimo priemonės, o pats nacionalistinis populizmas ­– įrankis valstybės užėmimui. Populistinis diskursas Bulgarijoje dabar yra kur kas labiau matomas nei prieš 5 metus, nors populistinės partijos niekad nelaimėdavo daugumos. Tačiau nukentėjo spaudos laisvė, šaliai pasauliniuose reitinguose nukritus iš 87 į 111 vietą pagal 2018 m. „Reporterių be sienų“ (angl. Reporters Without Borders) tyrimą. 2017 m. populistinė nacionalistų Jungtinė Patriotų partija tapo mažąja koalicijos partnere kaip tik tuo metu, kai antidemokratinis diskursas toliau sunkėsi į politinių partijų retoriką, nepamiršdamas net ir vadinamųjų pagrindinių partijų.

ES ir Bulgarija

Demokratija, nors ir lėtai, Bulgarijoje virsta autoritarizmu – oligarchija, panaši į Vladimiro Putino ar Viktoro Orbáno, būtų gryniausias pavyzdys Bulgarijos elitui įgyvendinti. Būtent tai yra viena iš priežasčių, kodėl EP rinkimai Bulgarijoje bus pavaizduoti kaip proeuropietiškų jėgų pergalė, nors susitarimai su Rusija dėl dujų, atominių elektrinių ir kitų korupcinių projektų puikiausiai juda.

Bulgarija šiuo metu yra puikiausias proeuropietiškos fasadinės demokratijos ir užslėptos Rytų europietiškos oligarchijos mišinys, kuris vis mažiau ir mažiau bando taisyti savo įvaizdį prieš kitus. Tačiau kol nėra tikrosios europinės reprezentacijos, šis hibridiškumas yra ne tik kad įmanomas, bet ir stipriai užkrečiamas.

  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

– Siaubas, kaip karšta jūsų kontoroje! Gal atidarykite ką nors...
– Gera mintis! Alaus ar konjako?