Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

EP60S   |   2019-04-29

27 balsai už Europą: Maltos kryžių formuojantys „patriotai“ ir „išdavikai“ 

  
27 balsai už Europą: Maltos kryžių formuojantys „patriotai“ ir „išdavikai“
© SCANPIX
Maltos sostinė Valeta

Hermanas Grechas yra Maltos portalo The Times of Malta žurnalistas ir redaktorius. Šis straipsnis yra dalis projekto „27 balsai už Europą“ (27 Voices for Europe), kurį koordinuoja VoxEurop.eu.Kovo...

echas yra Maltos portalo The Times of Malta žurnalistas ir redaktorius. Šis straipsnis yra dalis projekto „27 balsai už Europą“ (27 Voices for Europe), kurį koordinuoja VoxEurop.eu.

Kovo 25-ąją Portugalijos europarlamentarė Ana Gomes EP posėdžių salėje viešai apkaltino Maltos ministrą pirmininką Josephą Muscatą ginant žurnalistės Daphnes Caruanos Galizios žudikus.

Toks temperamentingos europarlamentarės socialistės kaltinimas diskutuojant apie teisės viršenybę Maltoje sugebėjo sukelti politinę audrą šioje mažoje Viduržemio jūros saloje. Tokie žodžiai kaip „išdavikai“ ir „patriotai“ buvo dažnai naudojami norint sumenkinti Maltos opozicijoje esančius parlamentarus, kurie, manoma, ir sukėlė problemų europinėje arenoje J. Muscato vyriausybei.

Tarptautinėje arenoje Maltos įvaizdis kaip saulėtos, istorinių monumentų pilnas kraštas yra pamažu keičiamas į mokesčių rojaus, pilno neteisingumo ir nepotizmo, kuriame žurnalistė buvo susprogdinta savo mašinoje už vykdomą veiklą. Tačiau toks neigiamas įvaizdis daugumai Maltos gyventojų yra svetimas.

Vienas dalykas yra aiškus apie artėjančius EP rinkimus šioje šalyje: Maltos darbininkų (leiboristų) partija juos tikrai laimės. Apklausos rodo, kad savo politinius oponentus ši partija tiesiog sutraiškys, užimdama bent 4 iš 6 skirtų vietų.

Rinkimai vyks po 18 mėnesių nuo mašinoje detonuotos bombos mažame Bidnijos miestelyje, pražudžiusios C. Galizią ir nusiuntusios pasitikėjimą valstybinėmis institucijomis į dugną.

Protestas minint žurnalistės D. Galizia mirtį

C. Galizia buvo nužudyta po Panama Papers tyrimo, atskleidusio, kad du aukšti valstybės tarnautojai turėjo ofšorines sąskaitas savo nelegaliai veiklai nuslėpti. Nuo to laiko už žmogžudystę buvo nuteisti trys įtariamieji, tačiau pats užsakovas taip ir liko nežinomas.

Kaltinimai korupcija ir žmogžudystė atskleidė gilias struktūrines Maltos teisinės viršenybės spragas. Europarlamentarai išleido specialų raportą, kuriame yra pabrėžiamas rimtas susirūpinimas šalies teisine sistema, silpnu galių atskyrimo principo taikymu ir prastu pinigų plovimo įstatymų įgyvendinimu.

Menka paslaptis, kad pastaruosius trejus metus Maltos vadovai yra nuolat tempiami į Briuselį ar Strasbūrą ginti šalies reputacijos prieš galybę kaltinimų, dažnai šalį prilyginant bananų respublikai.

Šalies valdančiųjų atstovaujami 3 europarlamentarai atstovėjo ir kovojo su tokiais kaltinimais kiekvieną pasitaikiusią akimirką. Socialistas Alfredas Santas, pats buvęs ministru pirmininku, tvirtino, jog vadinamosios teisės viršenybės problemos yra išpūstos ir neobjektyvios, kylančios iš nacionalinės politikos batalijų.

Bandydamas atsakyti į tokį savo kraštiečio kriticizmą, Maltos opozicijos Nacionalistų partijos europarlamentaras Davidas Casa atsikirto: „Aš ir kiti reikalaujantys atskaitomybės buvo išvadinti „išdavikais“, vertais bausmės. Tai yra pavyzdys to, kas atsitinka, kai valdžios institucijos yra užgrobtos, nebaudžiamumas išsikerojęs, o korumpuoti politikai išsikelia aukščiau už valstybę.“

Iš kitos pusės, tie patys trys likę opozicinės Nacionalistų partijos europarlamentarai tarp jų palaikytojų įgavo „patriotų“ pravardes, manydami, kad tik Briuselis begali išspręsti Maltos vidaus politikos problemas. Tačiau, kol įprastai vyriausybės neatlaiko tarptautinio spaudimo ir atsistatydina, Maltos darbininkų (leiboristų) vyriausybė tik sustiprina savo pozicijas.

Yra ir kitų priežasčių, kodėl labai tikėtina, kad leiboristai laimės EP rinkimus. J. Muscatas yra charizmatiškas lyderis ir stiprus oratorius, dažnai vadinamas tefloniniu ministru pirmininku, nes geba nusikratyti bet kokio skandalo be jokių didesnių pastangų... bent palaikytojų akyse.

Antra, opozicinę centro dešinės Nacionalistų partiją valdo žmogus, kurio pripažinti nenori net kai kurie jo paties partijos žmonės. Adrianas Delia nesugebėjo pasidaryti jokių išvadų po jo partijos patirto milžiniško pralaimėjimo 2017 m. birželį, kai jai vadovavo jo pirmtakas. Naujausios apklausos rodo, kad atotrūkis tarp dviejų pagrindinių partijų yra katastrofinis. Daug A. Delio kritikų yra jau dabar viešai paskelbę, jog ketina nebalsuoti išvis šią gegužę, taip bandydami jį priversti atsistatydinti.

Trečia, beveik pusę milijono gyventojų turinti sala šiuo metu išgyvena finansinį pakilimą. Išpūsta atvykstančio turistų srauto, klestinčios internetinių lošimų rinkos ir kontroversiškos statybų pramonės, šalies ekonomika auga taip, kad daugeliui ES šalių vadovų gali kilti juodas pavydas.

Malta

Ginčytina individualių investicijų programa, kuri iš esmės leidžia už pinigus įsigyti pasą, taip pat papildė Maltos valstybės iždą ne vienu milijonu eurų.

Yra ir keletas kitų kandidatų, kurie kandidatuoja iš mažesnių partijų, tarp kurių yra pirmoji Maltos istorijoje atvirai už abortus pasisakanti LGBT aktyvistė Mina Tolu, kandidatuojanti nuo Žaliųjų partijos.

Migracija šioje šalyje vis dar yra karšta tema, ypač piečiausiuose salos regionuose, tačiau abi pagrindinės partijos šia tema turi panašią retoriką. Rasistas ir nacizmo simpatikas Normanas Lowellas, anksčiau siūlęs migrantų laivus skandinti 14 mylių nuo kranto, dar kartą kandidatuoja į EP. Tačiau, nepaisant to, rinkimų sąranga yra naudingesnė dviem didžiosioms partijoms, todėl mažai tikėtina, jog tokie kandidatai turi šansų gauti vietą Briuselyje.

Galiausiai elektoratui rūpi, kas apgins šalies interesus europinėje aikštėje, nepriklausomai nuo to, kurioje barikadų pusėje esi. Nors ES ir atkreipė savo dėmesį į šią mažą respubliką, net nepaisant nuolatinės kritikos šaliai, maltiečiai nelieja jokios neapykantos Briuseliui ir eilinį kartą grįš į tradicines partines roges.

  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Moteriška logika:
– Geriau gražiuoju viską prisipažink, antraip aš pati prisigalvosiu – bus blogiau!