Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

EP60S   |   2019-04-30

27 balsai už Europą: Prancūzijoje vyksta mūšis dėl ES ateities 

  
27 balsai už Europą: Prancūzijoje vyksta mūšis dėl ES ateities
© SCANPIX
Protestai Prancūzijoje

Bernardas Guetta yra Prancūzijos žurnalistas ir La République en Marche partijos kandidatas EP rinkimuose. Šis straipsnis yra dalis projekto „27 balsai už Europą“ (27 Voices for Europe), kurį...

uetta yra Prancūzijos žurnalistas ir La République en Marche partijos kandidatas EP rinkimuose. Šis straipsnis yra dalis projekto „27 balsai už Europą“ (27 Voices for Europe), kurį koordinuoja VoxEurop.eu.

Sekmadienis, gegužės 26 d., 8 valanda vakaro, pasirodo pirmieji preliminarūs rinkimų rezultatai. Panašu, kad Marine Le Pen vadovaujamas Rassemblement National („Nacionalinis sambūris“, anksčiau besivadinęs „Nacionaliniu frontu“) tampa lyderiaujančia partija EP rinkimuose su 23 proc. balsų prieš 19 proc., surinktų Emmanuelio Macrono La République en marche („Respublika, pirmyn!“) ir kartu ėjusių kitų centro partijų koalicijos.

Pirmą kartą Prancūzijos istorijoje kraštutinė dešinė dominuoja politiniame šalies gyvenime. Pirmą kartą vieningos Europos istorijoje viena iš dviejų pagrindinių bendrijos galių duoda pirmą vietą ekstremistinei partijai, kuri visai neseniai maldavo įvykdyti „Frexit“ (Prancūzijos pasitraukimą iš ES).

Prancūzijos politikė Marine Le Pen

Bet ne! Toks scenarijus dabar nebėra toks garantuotas, ypač po pastaruoju metu augančio E. Macrono populiarumo ir M. Le Pen nesugebėjimo politiškai pasinaudoti „geltonųjų liemenių“ keliamu sąmyšiu, kuris kuo toliau vis labiau slūgsta. Todėl labai tikėtina, kad gegužės 26 d. gali pasitvirtinti priešinga politinė prognozė. Tačiau, nepaisydama to, kiekviena politinė kampanija gali turėti užsislėpusi staigmenų, ir niekas nėra užtikrintas, kokia bus rinkimų baigtis, todėl pagrindinė Prancūzijos dilema EP rinkimuose yra čia.

Jei partija, anksčiau besivadinusi „Nacionaliniu frontu“, laimės EP rinkimus, visa Prancūzijos politinė arena apsivers aukštyn kojomis, nes visi šalies dešinieji patyliukais arba viešai norintys prisigretinti prie kraštutinės dešinės nedels ir suformuos koaliciją arba naują partiją, kuri pasiektų esminį lūžio tašką prieš prezidentinius vyksiančiuose savivaldos rinkimuose 2020 m. Toks darinys turės pakankamai pagreičio grąžinti Prancūziją į politines pozicijas, kurios buvo apleistos nuo šalies okupacijos laikų.

Tačiau šiuose rinkimuose bus sprendžiamas ne tik nacionalinis šalies likimas. Tai tampa ir europiniu klausimu, ir ne tik dėl to, kad Europos Sąjungos Tarybos politinė kryptis gali artimiausiu metu pakisti link renacionalizacijos politikos, kuri po truputį išardys viską, kas mus, europiečius, vienija. Net ir tokiam scenarijui įvykus, kas jau savaime yra mirtina europinei vienybei, M. Le Pen laimėjimo sukurtas impulsas gali iš ES atimti vieną iš esminių jos gyvybę palaikančių jėgų.

Prancūzijos prezidentas E. Macronas

Reikia pripažinti, kad Prancūzija šiandien, nesvarbu, sėkmingai ar ne, yra viena uoliausių sąjungos reformų, E. Macrono vadinamų Renesansu, siūlytojų. Iš Paryžiaus, nebe iš Paryžiaus ir Berlyno, ateina drąsiausi pasiūlymai Europai. Iš visų dabartinių ES lyderių būtent Prancūzijos prezidentas yra labiausiai pasišventęs bendrijos vienybės klausimu, kurio jis nenustojo ginti nuo pat savo prezidentinės rinkimų kampanijos pradžios. Jei kažkuris vienas žmogus šiuo europinės moralės kontekstu ir geba atkurti teisingą sąjungos kryptį, tai tas žmogus yra E. Macronas. Jo pašalinimas 2022 m. euroskeptikų naudai reikštų ES vienybės pabaigą ar bent jos stagnaciją ilgam laikui.

Laikais, kada JAV pamažu juda link izoliacionizmo, chaosas pietiniame Viduržemio jūros krante atrodo nesibaigiantis ir revanšistinės Vladimiro Putino ambicijos yra kaip niekad stiprios, būtų katastrofa ne tik mums, europiečiams, bet ir visam pasauliui be politiškai stiprios ir aktyvios Europos tarptautinėje erdvėje. Būsime tokia ar nebūsime, lems ES išlikimo kova gegužės 26 d., Prancūzijai užimant šios kovos epicentrą.

  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Kas yra geriausias keturkojis žmogaus draugas?
- Fotelis