Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

EP60S   |   2019-05-26

27 balsai už Europą: saugokitės lenkiškų vilkų avies kailyje

  
27 balsai už Europą: saugokitės lenkiškų vilkų avies kailyje
© SCANPIX
PiS lyderis Jaroslawas Kaczynskis

Magdalena Środa yra lenkų filosofė ir politikė, Varšuvos universiteto etikos profesorė. Ji rašo komentarus dienraščiui „Gazeta Wyborcza“. Šis straipsnis yra dalis VoxEurop.eu projekto „27...

ont-size: 1pc;">Magdalena Środa yra lenkų filosofė ir politikė, Varšuvos universiteto etikos profesorė. Ji rašo komentarus dienraščiui „Gazeta Wyborcza“. Šis straipsnis yra dalis VoxEurop.eu projekto „27 balsai už Europą“ (27 Voices For Europe).

Sekmadienio rinkimai bus didis nacionalinis testas visai Lenkijai.

Rinkimai bus didis mitų, kamufliažo, retorikos ir racionalumo standartų testas. Jie taip pat taps galimybe įsitikinti, kokia šiandien iš tiesų yra Bažnyčios, vieno svarbiausių politinių žaidėjų, galia. Jie parodys, ar legendinė jos įtaka rinkėjams buvo panaikinta pedofilijos skandalų, ar, priešingai, tikintieji seks paskui vietos kunigus, tarsi apsiaustos tvirtovės kareiviai.

Mes taip pat įsitikinsime, kokiu mastu pasiteisins „Teisės ir teisingumo“ (PiS) partijos taktika pateikti save niekuo dėta avele. Nes aš esu visiškai tikra, kad vilkas, vos bus paskelbti rezultatai, nusimes kaukę, paslėps ES vėliavas ir padarys viską, kad ištrauktų Lenkiją iš Sąjungos ar bent marginalizuotų Lenkiją ES viduje kaip šalį, nepripažįstančią bendrų vertybių. Bent iki šiol taktika „Paslėpk Macierewiczių“ (kraštutinį dešinįjį PiS pirmininko pavaduotoją) buvo sėkminga, kas sudaro sąlygas Antoniui Macierewicziui laisvai plėtoti savo destruktyvias idėjas jau po nacionalinių rinkimų.

Rinkimai taip pat bus testas, kiek efektyvi yra Europos koalicijos (jungiančios daugelį proeuropietiškų Lenkijos jėgų, įskaitant Pilietinę platformą) retorika. Kampanijos metu jos lyderis Grzegorzas Schetyna, nors ir pakartotinai klydo, nominuodamas rinkimų sąrašų pagrindinius kandidatus, pasitelkė labai modernią ir pažangią kalbą, kas atrodo keista, turint galvoje, kad jo partija, daugelį metų būdama valdžioje, buvo beveik tokia pat konservatyvi ir tikrai tiek pat prokatalikiška, kaip ir PiS.

Klausimas, kuri partija yra bent kiek nutolusi nuo tų, kurios išbuvo valdžioje nuo pat 1989-ųjų, vargiai gali paguosti. „Pavasario“ partija bus išbandyta pirmą kartą. Ji nusipelno daug pagiriamųjų žodžių: už šviežumą, už pasaulietiškumą, už moteriškumą, už pažangumą. O taip pat ir keletą priekaištų: už centralizmą, už sužvaigždėjimą (šeimininko) ir viešos reklamos stoką.

Vis dėlto didžiausias išbandymas teks Lenkijos racionalumo standartams. Kiek lenkų, norinčių ginti lenkiškus interesus Sąjungoje, balsuos už Sąjungos oponentus? Kiek balsuosiančių už radikaliai nekompetentingus žmones – arba beviltiškai nemokančius kalbėti, arba tiesiog neturinčius kvalifikacijos? Kiek bus tokių, kurie pasirinks diskredituotus keistuolius libertarus, buvusius roko muzikantus ar neofašistus, išlepintus viduriniosios klasės namuose?

Lenkija yra šalis, pagarsėjusi tikėjimu stebuklais ir neįmanomais dalykais. Kiek šis iracionalumas atsispindi rinkimų strategijose, ir kiek jis prisideda prie europietiškos Lenkijos projekto žlugimo, ir kiek teritorijos gali atkovoti racionalumas? Mes pamatysime netrukus. Mano perspėjimas būtų toks: saugokitės vilkų avies kailyje. Nes dauguma jų yra apsigimę sukčiai. Stenkitės būti racionalūs, nes tai yra svarbi Europos kultūros vertybė.

Ir visų svarbiausia: balsuokite už moteris. Tiek kasdienė patirtis, tiek ir tyrimai parodo, kad moterys yra labiau išsilavinusios, atviresnės ir tolerantiškesnės, labiau gerbia teises ir pasižymi geresniais derybiniais gebėjimais. Jos nesiekia konfliktų ir karų, netgi priešingai: jos rūpinasi kitais, o kadangi jos išnešioja vaikus, joms rūpi ateitis, ir jos liguistai nesilaiko įsikibusios praeities, kaip senberniai ir pasiklydę jauni žmonės.

Šiuose rinkimuose dalyvauja daug puikių moterų. Aš balsuosiu Varšuvoje už buvusią eurokomisarę Danutą Hübner, ir man apmaudu, kad turiu tik vieną balsą.

  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Blondinė – brunetei:

– Tu dar po stalu šliaužiojai ir į kelnes darei, kai aš jau į mokyklą vaikščiojau!

– Aha. O dabar mes klasiokės!