Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

EP60S   |   2019-05-24

27 balsai už Europą: susigrąžinkime demokratiją Graikijoje 

  
27 balsai už Europą: susigrąžinkime demokratiją Graikijoje
© SCANPIX
ES ir Graikija

Kostas Zafeiropoulos yra Graikijos tiriamosios žurnalistikos atstovas „Efimerida ton Sintakton“ portale ir vienas iš Viduržemio tiriamosios žurnalistikos instituto įkūrėjų. Šis straipsnis...

iropoulos yra Graikijos tiriamosios žurnalistikos atstovas „Efimerida ton Sintakton“ portale ir vienas iš Viduržemio tiriamosios žurnalistikos instituto įkūrėjų. Šis straipsnis yra dalis VoxEurop.eu projekto „27 balsai už Europą“ (27 Voices for Europe).

Citata:Dabartinis iššūkis yra ne tik kova su nacionalizmo ir kraštutinės dešinės kilimu, bet ir demokratijos susigrąžinimas iš šaltų ir neveiksmingų technokratų gniaužtų.

Graikai pasisako už pasilikimą ES ir jiems patinka balsuoti. Tai yra vieninteliai du užtikrinti dalykai. Atrodytų, kad praėjo ne vienas dešimtmetis nuo visa skaldančio referendumo 2015 m., kai graikai atmetė papildomas fiskalinės drausmės priemones mainais už gelbėjimo lėšų mokėjimo laikotarpio pratęsimą, kurio labiausiai reikalavo Vokietija ir Tarptautinis valiutos fondas (TVF). Tada ministras pirmininkas Alexis Tsipras paskelbė, kad Graikija „įrodė, jog demokratijos šantažuoti neįmanoma; Graikija padarė drąsų pasirinkimą, kuris pakeis diskusijas visoje Europoje“. Kaip galiausiai paaiškėjo, jis buvo neteisus.

Trečioji Graikijos ekonomikos gelbėjimo programa, kuri buvo šiek tiek mažiau skausminga nei ankstesnės dvi, prasidėjo 2015 m. rugpjūčio 19 d. ir baigėsi 2018 m. rugpjūčio 20. Iš viso valstybė gavo 61,9 mlrd. eurų finansinę paramą iš Europos stabilumo mechanizmo (ESM). Iškeltos sąlygos paramai gauti buvo kelios fiskalinės drausmės priemonės ir struktūrinės reformos, kurias Graikija sėkmingai įgyvendino, siekdama susitvarkyti su ekonominiais iššūkiais. Po 2015 m. graikai suprato, kad ES yra kaip Kalifornijos viešbutis (angl. Hotel California): tu gali bet kada išsiregistruoti, bet niekada nenorėsi tos vietos palikti.

Nors pastarųjų savaičių intensyvi konfrontacija tarp valdančiosios SYRIZA partijos ir pagrindinės opozicinės Naujosios demokratijos partijos buvo tikrai nemaloni, tai mažai kažką stebina. Graikijoje šiuo metu daug nereikalingų dramų. Viskas tampa labai asmeniška. Šiuose rinkimuose, kuriuose pagrindinis dėmesys skiriamas vidaus reikalams, Europa visai neaktuali. Tiek ministras pirmininkas A. Tsipras, tiek Naujosios Demokratijos lyderis Kyriakos Mitsotakis (šiuo metu, apklausų duomenimis, populiariausias politikas šalyje) nusimovė vaikiškas pirštinaites. Užuot kalbėję apie aktualias problemas, jie pasirinko nuolatinį purvo pylimą ir kaltinimus dėl korupcijos ar kitų skandalų. 

Visa tai galima paaiškinti žinant šalies politinį kontekstą: rinkėjai prie balsadėžių nėjo nuo pat 2015 m. rugsėjo, o kiti parlamento rinkimai jau greitai (kitą spalį). Net jei K. Mitsotakis atsisakytų savo pareiškimo, kad artėjantys Europos Parlamento (EP) rinkimai yra SYRIZA veiklos referendumas, visi puikiai supranta, jog iš tiesų tai yra repeticija prieš pagrindinę kovą nacionaliniuose rinkimuose.

Graikijos premjeras A. Tsipras

Kai kraštutinė dešinė siekia įgauti kur kas daugiau įtakos Europoje, o centro dešinė užleidžia teritoriją, siekdama sumažinti nuostolius ir išlaikyti savo rinkėjų pagrindą, tampa akivaizdu, kad Ispanijos pastarųjų rinkimų pavyzdys suteikia vilčių centro kairės politikai. Stipresnė už Graikiją pietinė Europos valstybė išsirinko Socialistų partiją vadovauti vyriausybei, kas leidžia kitoms kairiosioms partijoms jungtis prie valdžios. Dešinioji Liaudies partija nėrė į politinį dugną. 

Skaičiavimai taip pat rodo, kad Ispanijos kraštutinės dešinės grėsmė išėjo į naudą kairei. Pasimokiusi iš šio atvejo, SYRIZA tikisi pritraukti nusivylusius KINAL partijos (buvusios šalies socialistų partijos PASOK politikos perėmėjai) rinkėjus pristatydama Naujosios Demokratijos partiją kaip neoliberalus, kurie pamažu suka link kraštutinės dešinės. Svarbiausias šio A. Tsipro įvaizdžio pakeitimo tikslas yra tapti vadinamojo kairės progresyvaus aljanso veidu, siekiant neleisti atsigauti senajai korumpuotai valdžiai.

Planuojamas rinkėjų aktyvumas turėtų būti didesnis nei 2014 m. (59,33 proc.). Iš viso į EP bus renkamas 21 Graikijos atstovas. Šiemet šie rinkimai sutampa ir su regioninių rinkimų pirmuoju turu. Europos rinkimų biuletenis bus vienas iš 4 (kiti 3 – regioninių rinkimų). 17-mečiai pirmą kartą galės balsuoti rinkimuose, kas reiškia 500 tūkst. daugiau balso teisę turinčių žmonių, lyginant su 2014 m.

„Auksinės aušros“ mitingas Graikijoje

Be jau minėtos „dviejų partijų pasakos“, labai svarbus elementas rinkiminėje kovoje bus neonacių partijos „Auksinė aušra“ gautų balsų skaičius. Partijos teismo procesas, kuris jau artėja link pabaigos, yra laikomas viena iš svarbiausių teisminių bylų per visą moderniąją Graikijos istoriją. Šis procesas yra vadinamas didžiausiu fašistų padarytų nusikaltimų teismu nuo Niurnbergo laikų, kuriame dalyvauja 96 kaltinamieji, tarp kurių yra 18 Graikijos parlamentarų, išrinktų šios partijos.

Tačiau dabartinis iššūkis yra ne tik kova su nacionalizmo ir kraštutinės dešinės kilimu, bet ir demokratijos susigrąžinimas iš šaltų ir neveiksmingų technokratų gniaužtų. Socialinė ir politinė kontrolė, atskaitingumas rinkėjams ir jų įtraukimas į valdymą, informacijos, o ne dezinformacijos sklaida, nelygybės mažinimas ir socialinis teisingumas – tai temos, kurių rinkimų kampanijose nėra, tačiau ekonominiai klausimai turi tendenciją būti minimi nuolatos. Visų 27 valstybių piliečiai antroje pagal dydį demokratijoje balsuos daug ką lemiančiuose rinkimuose, kurie suformuos mūsų bendrą ateitį daugeliui metų. Naktis atrodo tamsi ir pilna baisybių. Tikėkimės, ten nebus drakonų.

  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Žvejys sėdi ant kranto ir žiūri, kaip simpatiška mergina ruošiasi bristi į vandenį.
– Šioje vietoje maudytis draudžiama! – šaukia jai.
– Tai kodėl nepasakėte anksčiau, kol dar buvau nenusirengusi?
– O nusirengti nedraudžiama!