Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

EP60S   |   2019-04-19

27 balsai už Europą: susiskaldžiusi Čekijos visuomenė eina balsuoti 

  
27 balsai už Europą: susiskaldžiusi Čekijos visuomenė eina balsuoti
© SCANPIX
Čekija ir ES

Ondřej Houska yra čekų laikraščio „Hospodářské noviny“ žurnalistas. Šis straipsnis yra dalis projekto „27 balsai už Europą“ (27 Voices for Europe), kurį koordinuoja VoxEurop.eu.Artėjantys...

ska yra čekų laikraščio „Hospodářské noviny“ žurnalistas. Šis straipsnis yra dalis projekto „27 balsai už Europą“ (27 Voices for Europe), kurį koordinuoja VoxEurop.eu.

Artėjantys EP rinkimai standartiškai yra laikomi kovos lauku tarp proeuropietiškų politinių jėgų ir antieuropietiškų populistų. Nors realybė nėra tokia paprasta, Čekija teoriškai gali būti panaudota kaip puikus tokios skirties pavyzdys, tik ne pagal standartus, kuriais vadovautis galbūt norėtų gilesnės europinės integracijos šalininkai, kaip Prancūzijos prezidentas Emmamuelis Macronas.

Čekijos politikoje kova tarp norinčių sustiprinti ES ir trokštančių ją sunaikinti vyksta paskutinius 15 metų – nuo pat šalies prisijungimo prie Bendrijos 2004 m. Tačiau ši kova yra tapusi labiau ideologine, paremta tuščiais šūkiais, neturinčiais rimto argumentinio pagrindo. Ir žvelgiant į dabartines politines kampanijas prieš artėjančius EP rinkimus, panašu, kad tragiška politinio diskurso situacija menkai pasikeitė.

Čekijai yra gyvybiškai svarbi ES: 85 proc. viso šalies eksporto keliauja į bendrąją Sąjungos rinką, o geografinė šalies padėtis lemia tai, kad ji neturi išorės sienų, todėl tinkamas ES veikimas akivaizdžiai turėtų būti Čekijos nacionalinis interesas.

Nepaisant to, per paskutinius 15 metų čekai nedrįsta ar net nesugeba diskutuoti, kokia būtent Europa jiems būtų priimtiniausia, nei kokiais būdais surasti bendraminčių, besidalinančių bendra Europos integracijos vizija. Nes tos šalies vizijos tiesiog nėra.

Vietoje to, čekų politika ir visas viešasis diskursas yra pasidalinęs į dvi priešiškas stovyklas. Viena remia viską, kas ateina iš Briuselio, o visa kritika šiai krypčiai yra tolygi erezijai. Antroji visuomenę gąsdina „Briuselio diktatu“ ir trokšta arba visiško ES subyrėjimo, arba grįžti į prieš Mastrichto sutartį buvusią Bendrijos stadiją, kas yra mažai realu.

Ir problema yra tai, jog tarp šių dviejų radikalių stovyklų nevyksta diskusija. Ir nėra nieko stebėtino: abi pusės neturi net paprasčiausio suvokimo, kaip veikia europinė integracija.

ES niekad nebuvo čekų politikų ir intelektualų prioritetas: be pavienių ekspertų, labai sunku surasti šalyje žmonių, gebančių paprastai ir įtikinamai visuomenei pristatyti Bendriją ir kaip ji veikia.

Ar įmanoma, jog šioje rinkiminėje kampanijoje kažkas pasikeis? Mažai tikėtina. Pastaraisiais metais šalies politikos diskursas yra formuojamas dabartinio ministro primininko Andrejaus Babišo: retoriškai šis politikas yra proeuropietiškas, nors tuo pačiu palaiko ir gina kaimyninės Vengrijos premjero Viktoro Orbáno veiksmus, teigdamas, jog pagrindinė rinkimų tema turi būti migracija.

Andrejus Babišas

Kaip jo politikos iliustraciją galima pateikti menką A. Babišo atsaką į E. Macrono pateiktus tolimesnio ES vystymosi planus: jie „prasilenkia su realybe“ ir daugiau nieko. Tai tikrai nėra rimtų europinių debatų pavyzdys, ypač kai pats Čekijos premjeras nesugeba pateikti nieko net panašaus į savo viziją. Tai patvirtina ir faktas, jog jis atšaukė savo kalbą dėl ES ateities, kuri turėjo vykti EP sausį.

Taigi galima teigti, jog šie rinkimai bus dar viena praleista galimybė – čekų politikai eilinį kartą nediskutuos apie šalies vietą Bendrijoje ir vietoje to konkuruos, kuris iš jų gebės geriau apginti šalį nuo migrantų grėsmės. Ir visa ši situacija susiklostys nepaisant, kad šiuo metu dirba ne vienas kompetentingas čekų europarlamentaras. Bet visuomenė jų nežino – kaip ir to, kas yra ta ES.

  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Šią savaitę desertui - įdomios, keistos, juokingos ar net absurdiškos garsių žmonių mintys apie In ir Yan, juodą ir baltą, vyrą ir moterį..
Pradėsime nuo perfrazuoto posakio: Moterys iš Veneros, vyrai - iš...baro. :)