Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   Alfa.lt   |   2018-07-10

Kapučino dėsnis: kaip jis veikia mūsų asmeninį biudžetą?

  
Kapučino dėsnis: kaip jis veikia mūsų asmeninį biudžetą?

Kaip žinome, didžiausias skyles biudžete sudaro smulkios išlaidos. Ne tik dėl savo gausumo, bet ir dėl psichologinių priežasčių.

„Šiek tiek paišlaidausiu – tai juk nieko bloga“, – įtikinėjame save. Kava išsinešti pakeliui į namus, taksi arba maršrutinis autobusiukas, nes pėsčiomis ar troleibusu jau nespėjame, brangus madų žurnalas, kad atitrūktume nuo problemų...
Amerikiečių ekonomistai šį reiškinį pavadino kapučino dėsniu. „Puodelis kavos išsinešti už keturis eurus, nusipirktas pakeliui iš darbo į namus, per metus sudaro 1066 eurus. Ar dar reikia stebėtis, kur dingsta pinigai?“ – klausia jie.
 
Klasikiniu vadinamas amerikiečių psichologų eksperimentas parodė: tas vaikas, kuris sugeba pakentėti ir nesuvalgyti saldainio iškart, kad paskui kaip apdovanojimą gautų iškart du, ateityje daug pasiekia gyvenime. O mes, suaugusieji, nedaug kuo skiriamės nuo vaikų. Malonios, nors ir nelabai reikalingos smulkmenos kasdien sukuria nemenką skylutę mūsų biudžete, kuri per metus išauga iki didelės kiaurymės.
 
Kaip išsigydyti nuo smulkių ir beprasmiškų išlaidų? Paskaičiuokite, kiek jos jums kainuoja per metus, penkerius ar dešimt. Greito trumpalaikio malonumo atsisakymas sugeba atnešti didelės naudos ateityje. Šiuos pinigus galima išleisti stambiems pirkiniams, kelionėms ar net investicijoms. Kur jie dingsta realybėje?
 
Kava išsinešti, pietūs restorane
 
Be abejonės, žygiai į kavinę ar restoraną kartkartėmis – tai būdas prasiblaškyti nuo nuobodžios kasdienybės, susitikti su draugais. Tačiau kai restoranų maistas ir gėrimai tampa kasdieniu ritualu, ima traškėti net kiečiausias biudžetas.
 
Beveik visuose šiuolaikiniuose biuruose būna mikrobangų krosnelės ir kavos aparatai. Atsinešti maisto iš namų ir išsivirti kavos nėra sudėtinga. Kiekviena šeima vakarieniauja. Galima pasigaminti papildomą porciją ir suvalgyti ją per pietus. Dar daugiau sutaupysite virdamiesi kavą ir arbatą patys.
Cigaretės, alus, bulvių traškučiai
 
Žalingi įpročiai kainuoja brangiai. Jie kenkia ne tik sveikatai, bet ir piniginei. Mokslininkai apskaičiavo, jog rūkantis žmogus per metus paleidžia dūmais bent vieną puikią poilsinę kelionę į tolimus kraštus, o smarkiai rūkantis – net ne vieną.
  
Ko vertas vakarais išgertas alaus bokalas su traškučiais ar riešutėliais, kurie nenumalšina alkio, tik „praturtina“ organizmą cholesteroliu, galite paskaičiuoti patys.
 
Taksi ar visuomeninis transportas ten, kur galima nueiti pėsčiomis
 
Žinoma, mes nenagrinėsime tų atvejų, kai nusiperkate mėnesinį bilietą ir važinėjate į darbą. Būna atvejų, kai nenorite stumdytis troleibuse ir išsikviečiate taksi ar susistabdote maršrutinį autobusiuką. Kai vėluojate ar tingite pajudėti, pavažiuojate už pinigus atstumą, kurį galima nueiti pėsčiomis. Nuo to stambėja kūnas, o piniginė plonėja. Geriau būtų atvirkščiai. Dažniausiai tereikia atsikelti ir išeiti iš namų 15 minučių anksčiau, kad visur suspėtumėte.
 
Knygos
 
Nesistebėkite, bet pomėgis skaityti kainuoja gana brangiai. Žinoma, niekas nesiūlo atsisakyti šio tauraus įpročio. Jeigu jūs esate aistringas skaitytojas ir dažnai perkate knygas, kur kas ekonomiškiau būtų įsigyti elektroninę knygų skaityklę. Tiesa, kol kas lietuviškų elektroninių knygų dar mažoka, bet tai – tik laiko klausimas. Elektroninė skaityklė turi ir daugiau privalumų: ji sveria mažai, į ją galima sutalpinti visą biblioteką ir bet kuriuo metu pasirinkti knygą pagal savo nuotaiką. Namuose nebereiks apsikrauti knygomis ir gyventi tarp dulkių. Be to, net ir silpniau matantys gali skaityti be akinių.
  
Madų žurnalai
 
Brangūs iliustruoti madų žurnalai – dar vienas popierinių pinigų rijikų tipas. Ar labai jie jums reikalingi? Televizijos programą šiais laikais galima rasti internete. O žurnalais su gražiais paveikslėliais galima keistis su draugais. Tikriausiai surasite savo aplinkoje tokių, kurių namuose mėtosi krūvos perskaitytų žurnalų. Susitarkite su jais keistis savo brangenybėmis ir turėsite pigų malonumo šaltinį.
 
Panagrinėkite savo išlaidas ir tikrai surasite tokių finansinių skylių, į kurias subyra 5–15 proc. jūsų pajamų. Jeigu ši suma jums svarbi, verta peržiūrėti savo įpročius ir pasirinkti „atidėtą apdovanojimą“.
 
 
 
Šaltinis: Alfa.lt
  

Žymos: Taupymas, Išlaidos, gyvenimo būdas

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Daugybę šimtmečių turistus masinanti Italija, praleidus joje beveik pusę metų, parodo visai kitokį savo veidą – ne fasadinį, skirtą apgauti tuos, kurie ateina ir išeina, bet tą tikrąjį – raukšlėtą, nugairintą kaitrios pietų saulės, dažnai išspaudžiantį grėsmingų mimikų. Kai išmoksti jas skaityti, mintyse dėliojasi taisyklės, dažniausiai stipriai prasilenkiančios su lietuvių logika.