Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Sergejus Stonkus   |   2017-05-06

Kas jie – Osamą Bin Ladeną sučiupę specialiųjų pajėgų kariai?

  
Kas jie – Osamą Bin Ladeną sučiupę specialiųjų pajėgų kariai? Stipriausiose pasaulio karinėse pajėgose dirba tikras karių elitas.
Šie kariai praeina ten, kur kitiems nėra šansų nė kojos įkelti, kad sunaikintų potencialias grėsmes, pašalintų arba perimtų strateginius taikinius.

Šiuolaikiniame pasaulyje valstybės karinių pajėgų dydis jau nebeatspindi jų efektyvumo. Tad kai reikia įvykdyti itin atsakingas užduotis, misija patikima labai mažiems, bet labai specifinių įgūdžių turintiems junginiams – vadinamosioms specialiosioms pajėgoms.

Šie kariai praeina ten, kur kitiems nėra šansų nė kojos įkelti, kad sunaikintų potencialias grėsmes, pašalintų arba perimtų strateginius taikinius, įvykdytų nutrūktgalviškas gelbėjimo operacijas. Trumpai tariant, tai geriausieji iš geriausiųjų pasauliniu mastu.
Lyginti skirtingų šalių specialiąsias pajėgas ir sudarinėti jų reitingus nepaprastai sudėtinga – kad ir dėl to, jog duomenys apie jas įslaptinti. Tačiau, nepaisant slaptumo, yra junginių, garsėjančių savo įspūdingomis operacijomis ir keliančių tikrą siaubą.
 
8 vieta. Pakistano Specialiųjų pajėgų grupė (SSG), įkurta 1956 metais. Savo šalyje ji geriau žinoma „Juodųjų garnių“ pavadinimu – dėl unikalios ant šalmo ir veido dėvimos specifinės įrangos. Norintiesiems tapti „garniais“, teigiama, reikia, be kita ko, nužygiuoti 58 km per 12 valandų ir nubėgti 8 km per 50 minučių su visa ekipuote.
 
2009 metais SSG komandosai šturmavo biurų pastatą, kuriame įtariami Talibano smogikai įkaitais laikė 39 žmones, ir visus išgelbėjo. Sykį 100 karių vos per dvi dienas 3 miestuose sunaikino
2 000 Talibano kovotojų.
 
Šiuo metu SSG daugiausia dalyvauja slaptose antiteroristinėse operacijose pasienyje su Afganistanu. Jos kariai garsėja kaip bebaimiai. Kažkuris Rusijos vadovas yra pasakęs, kad jei turėtų pakistaniečių armiją ir rusiškus ginklus, užkariautų visą pasaulį.
 
7 vieta. Ispanijos Unidad de Operaciones Especiales (UOE), nuo 2009-ųjų – Karinio laivyno specialiųjų karo veiksmų pajėgos. Jau ilgą laiką vienos iš geriausių Europos specialiųjų pajėgų.
 
1952 metais ši organizacija buvo įkurta kaip savanoriška, tačiau paskui pasekė britų Specialiosios aviacinės desantinės tarnybos pavyzdžiu ir evoliucionavo į elitinių kovotojų dalinį.
Užsitarnauti UOE nario žalią beretę nėra taip paprasta. Ispanijos specialiosios pajėgos atmeta vidutiniškai 70–80 proc. kandidatų, tačiau neretai išbrokuojami visi 100 proc. būsimųjų karių.
Pastaraisiais metais UOE vyrai yra pagrindinė ispanų laivyno apsauga nuo piratų.
 
6 vieta. Grupė „Alfa“, Rusija. Vienas žinomiausių specialiųjų pajėgų junginių pasaulyje – taip pat ir liūdniausiai pagarsėjusių.
 
Šis elitinis kovos su terorizmu dalinys buvo įsteigtas KGB 1974 metais, dabar jis pavaldus KGB įpėdinei FSB. Lietuvoje palikę kruviną pėdsaką Sausio 13-osios įvykiuose, namuose šios grupės smogikai visada buvo laikomi didvyriais. Išskyrus kritiką, užgriuvusią „Alfa“ po 2002-ųjų spalį vykdytos įkaitų išlaisvinimo operacijos Maskvos teatre, dabar žinomą kaip miuziklo „Nord-Ost“ tragedija. Tuomet 129 žmonės žuvo nuo dujų, kuriuos buvo paleistos pastatą užgrobusiems teroristams neutralizuoti.
 
5 vieta. Nedaug pasaulyje yra kontrateroristinių būrių, kurie galėtų varžytis su Prancūzijos Groupe d'intervention de la Gendarmerie nationale, arba GIGN. Nacionalinės žandarmerijos intervencijos grupėje (nepaisant pavadinimo, priklausančioje ne policijai, o armijai) tarnauja tik 200 žmonių, tačiau visi jie parengti specifiškai įkaitų krizėms spręsti. Nuo įkurtuvių 1973-iaisiais šios pajėgos, teigiama, išlaisvino daugiau kaip 600 asmenų.
 
Viena ryškiausių akimirkų GIGN istorijoje yra Al Masdžid al Charamo mečetės Mekoje užgrobimas 1979 metais. Sukilėliai, norėję nuversti Saudo Arabijos karališkąją šeimą, įkaitais paėmė tikinčiuosius ir išsilaikė mečetėje dvi savaites. Per tą laiką žuvo šimtai žmonių – pačių smogikų, kariškių, įkaitų. O tada į Meką atvyko trijų GIGN komandosų grupelė ir padėjo vietos pajėgoms suplanuoti šventovės perėmimą. Tiesa, kadangi kitatikiams draudžiama kelti koją į šventąjį Mekos miestą, prancūzų trijulei teko trumpam atsiversti į islamą.
 
Įdomus faktas: publikuoti GIGN kovotojų veidų nuotraukas draudžia Prancūzijos įstatymai.
 
4 vieta. „Sayeret Matkal“, Izraelio gynybos ministerijos generalinio štabo žvalgybinė grupė. Jos pirminė misija yra žvalgybinių duomenų rinkimas, tačiau „Sayeret Matkal“ laikoma ir geriausiu kontrateroristiniu daliniu pasaulyje.
 
Atrankos stovykloje – gibuš – kandidatai į karius, akylai stebimi gydytojų ir psichologų, turi ištverti sunkiai įsivaizduojamus krūvius. Į „Sayeret Matkal“ gretas patenka tik stipriausieji. Ką jie po to veikia? Štai pavyzdys.
 
2003 metais izraelietis taksistas Elijahu Gurelis buvo pagrobtas, kai į Jeruzalę nuvežė keleivius palestiniečius. Jau po keturių dienų komandosai jį surado ir ištraukė iš 10 m gylio duobės apleistame fabrike netoli Ramalos, Palestinoje.
 
Įdomus faktas: „Sayeret Matkal“ tarnavo buvęs Izraelio premjeras Ehudas Barakas.
 
3 vieta. Specialioji aviacinė desantinė tarnyba, arba tiesiog SAS – elitinės britų sausumos pajėgos. Jų šūkį „Laimi tas, kas rizikuoja“ yra pasiskolinusios mažiausiai devynios skirtingų pasaulio valstybių antiteroristinės grupės, įskaitant ir „Sayeret Matkal“.
 
Nepriekaištinga reputacija SAS lydi jau nuo 1941-ųjų. Antrojo pasaulinio karo metais po Afrikos dykumas siautę britų komandosai gerokai pagadino naciams kraują: jie naikino lėktuvus ir net visus aerodromus, degalų papildymo stotis, sėkmingai vykdė žvalgybines operacijas už fronto linijos. Ir galiausiai įvarė Hitleriui tokią paranoją, kad tas įsakė sušaudyti kiekvieną karo belaisvį, įtartą priklausant britų specialiajai tarnybai.
 
2 vieta. Britų SBS – Special Boat Service, arba SAS atitikmuo laivyne. Šios specialiosios pajėgos prilyginamos JAV „jūrų ruoniams“, tad ir kandidatų atranka į jas tokia pat negailestinga – nepakeliami fiziniai krūviai, mokymai Belizo džiunglėse, išgyvenimo pratybos kovinėmis sąlygomis ir intensyvių tardymo metodų išbandymas su būsimaisiais kariais. Suteikiami tik du bandymai – abu kartus susimovei, ir gali nebesvajoti apie tarnybą SBS.
 
Šiuo metu SBS intensyviai dalyvauja antiteroristinėse bei tarptautinėse įkaitų išlaisvinimo operacijose.
 
1 vieta. JAV karinio laivyno jūros, oro ir sausumos komandos – Sea, Air and Land, arba SEAL, kas angliškai reiškia ruonį, – yra neabejotinai žinomiausios specialiosios pajėgos pasaulyje. Įkurtos 1962-aisiais, dar Vietnamo karo metu, jos išgarsėjo gerokai iki „ruoniams“ buvo patikėta likviduoti Osamą bin Ladeną.
 
Aktyvioje tarnyboje esama apie 2 500 „ruonių“, ir šie vyrai laikomi tikromis legendomis. Juk kad patektum į SEAL gretas, turi mažų mažiausiai sugebėti padaryti 42 atsispaudimus per 2 minutes, 50 pritūpimų per 2 minutes bei per 11 minučių nubėgti 2,4 km. Ir čia dar prieš prasidedant mokymams.
 
 
  

Žymos: Karas, Kariuomenė, specialiosios pajėgos,

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Šeimyninis ginčas. Vyras galų gale nusileidžia:
– Gerai, tegul viskas būna kaip tu nori.
– Vėlu! Aš jau persigalvojau!
*****