Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Edita Lankauskienė   |   2015-03-28

Grožio mitas. Kuo tiki šiuolaikinės moterys?

  
Grožio mitas. Kuo tiki šiuolaikinės moterys? Moters svoris tapo nebe asmeniniu jos reikalu, o jau visus visuomenės narius jaudinančiu klausimu.
Jei anksčiau mergina būdavo laikoma nusidėjėle po sueities su vyru, tai šiais laikais didžiausia moterų nuodėmė yra nesilaikyti specialaus mitybos režimo.

Moterų grožio idealai pasaulyje labai greit keičiasi. Galima ginčytis, ar šiuolaikinės grožio sampratos tendencijos yra nuostabios, ar siaubingos, bet kur kas įdomiau kas kita: kas ir kodėl kuria tuos grožio stereotipus?


Amerikiečių rašytojos ir žurnalistės Naomi Wolf įsitikinimu, visi moterų grožio stereotipai – tai feminizmo išgąsdintų vyrų reakcijos produktas. Grožio mitus kuria būtent vyrai: jiems jie būtini siekiant išsaugoti savo pozicijas ir neleisti moterims įtvirtinti savo įtakos visuomenėje.
Šiandienos grožio stereotipų įtaka, pasak N. Wolf, išties veiksminga: nuolatinės moterų pastangos dėl efemeriško grožio jas silpnina tiek materialiai, tiek psichologiškai ir dažniausiai daro priklausomas nuo vyrų. Savo knygoje „Grožio mitas. Stereotipai prieš moteris“ ji tvirtina, kad grožio stereotipai apriboja moterų laisvę ne mažiau, nei ankstesnių laikų patriarchalinė namų vergija. Ji tai vadina netgi nauja religija ir vardija jos svarbiausius postulatus.
 
1. Moters kūnas turi būti nuolat tobulinamas
 
Senėjimo ženklus moters veide jau visuotinai priimta laikyti trūkumu, tuo tarpu vyrų senėjimą – privalumu, atskleidžiančiu jo individualybę. Mes liūdime matydami senstančią Umą Turman, bet džiaugiamės žiūrėdami į Leonardą Di Caprio, kuris, kaip geras vynas, su amžiumi tampa tik dar patrauklesnis. Grožio religija įtvirtina, kad moters kūnas tarsi antrarūšis, ir jį reikia nuolat tobulinti. Nė viena netgi visai jaunutė mergaitė negali būti tikra, kad jai per anksti jaudintis dėl „moterų nepatrauklumo apraiškų“ – tai yra dėl amžiaus ir svorio. Mat tai esą prigimtiniai dalykai; jie tik ir laukia, kada taps pastebimi. Todėl nė viena gražuolė net savo aukščiausios šlovės akimirką neturi pamiršti, kad bet kada gali netekti savo grožio.
 
Kaip šių „teologinių spąstų“ pavyzdį knygos autorė pateikia vienos grožio industrijos milžinės reklamoje naudojamą lentelę, kur veido raukšlių kategorija skirstoma į: „labai daug“, „daug“, „mažai“, „labai mažai“ – o kategorija „raukšlių nėra“ tiesiog neegzistuoja! Taigi šie grožio stereotipai jau paauglės sąmonėje įtvirtina supratimą, kad būti moterimi – vadinasi, būti pažeidžiama. Šis kaltės jausmas skatina aukojimąsi, tai yra poreikį atsiduoti „dvasiniams tėvams“. Grožio religijoje šiais „dvasiniais tėvais“ skelbiasi esą plastikos chirurgai ir kosmetologai. Šie „kulto tarnai„ laikomi išmanesniais kūrėjais už pačią motiną gamtą...
2. Grožis – rojus, negrožis – pragaras
 
Didžiausia šiuolaikinės moters baimė – netekti grožio. Pasak N. Wolf, dabar moterys verčiamos to bijoti taip pat, kaip žmonės bijo mirties. Kad suvoktume, kokia galinga ši naujoji religija, pakanka tik atkreipti dėmesį, jog žmonių sąmonėje ji jau spėjo įtvirtinti idėją, kad vyrai miršta vienąkart, o moterys – du kartus: pirma miršta jų fizinis grožis, o paskui jau fiziškai miršta kūnas. Užtat grožio industrija visagalė – mat tik ji galinti apsaugoti moterį nuo tos pirmosios mirties ir grąžinti jai dieviškąjį spindesį.
 
Be abejo, apie jokį dvasinį grožį šios naujosios religijos postulatuose neužsimenama nė žodeliu – grožis suprantamas vien kaip išorinis dalykas. Ir jei nenori patekti į pragarą, turi paaukoti finansinę auką: pirkti „šventus aliejus“, tai yra kremus, losjonus ir pan., bei atlikti įvairias grožio apeigas. Kaip ir daugelyje kitų kultų, per grožio apeigas taip pat neapsieinama be skausmo: moterims daromos injekcijos, jos „šventinamos“ elektros srove, lazerio spinduliais, pjaustomos skalpeliu, plaukai raunami su šaknimis ir pan. Kankinės ištvers viską, kad būtų apdovanotos grožiu ir patektų į rojų tarp kitų išrinktųjų...
 
3. Draudimai valgyti
 
Jei anksčiau mergina būdavo laikoma nusidėjėle po sueities su vyru, tai šiais laikais didžiausia moterų nuodėmė yra nesilaikyti specialaus mitybos režimo. Anksčiau moterys išduodavo vyrus, dabar gi jos graužiasi išdavusios savo dietą... Moters svoris tapo nebe asmeniniu jos reikalu, o jau visus visuomenės narius jaudinančiu klausimu. Dvasinė intencija melstis už savo tikėjimo seserį pavirto įkyriu palaikymu: mes padėsime tau suliesėti. Ir atleidimo šioje negailestingoje grožio religijoje nusipelno tik ta moteris, kuri sąžiningai laikysis dietos ir užsiims kūno tobulinimu iki begalybės. Moteriai sakoma: kiekvienas suvalgytas kąsnelis nusės ant klubų ir pilvo; oda išduos, ką valgai. Nuolat girdėdama tokius bauginimus moteris ima bijoti to „aukščiausiojo“, nuo kurio žvilgsnio niekur neįmanoma pasislėpti.
 
Iš esmės visa „naujoji teologija“ laikosi ant dviejų banginių: senėjimo ir antsvorio. Moterys priverstos labai griežtai save kontroliuoti, o jų nuolatinis dėmesys fiziniams pratimams ir valgiui, N. Wolf nuomone, silpnina jų intelektualinį mąstymą ir emocinį stabilumą. Būtent tokiu būdu grožio mitas, ta galingoji šių laikų religija, ir išlaiko moterį paklusnią ir nuolankią.
 
Be abejo, visa tai nereiškia, kad moteris turi nesirūpinti savo išvaizda ir tapti belyte būtybe. Anaiptol. Tačiau verta susimąstyti, kur ta riba, skirianti norą gerai atrodyti nuo įkyrios priklausomybės...
 
 
  

Žymos: Sveikata, Grožis

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Vienintelis kartas, kai Chuckas Norrisas suklydo, buvo tada, kai jis manė, kad padarė klaidą.