Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2015-04-18

Metai bėga – poreikiai kinta

  
Metai bėga – poreikiai kinta Vyresnio amžiaus moterims (40-60 metų) didėja infarkto rizika.
Maitinančios krūtimi moters vitamino A poreikis padidėja 50 proc.

Ar visada moters organizmo poreikiai vienodi? Nereikia daug galvoti, kad į šį klausimą atsakytum: ne. Juk moters organizmas pritaikytas naujai gyvybei paleisti į pasaulį, todėl jis nuolat kinta, priklausomai nuo amžiaus ir būsenos. Taigi labai svarbu žinoti, kada ir kaip moteriai reikia pasirūpinti savo sveikata.

Vaisingo amžiaus moterims (maždaug iki 40 metų amžiaus) būtina gauti daug geležies –beveik dukart daugiau nei vyrams. Papildomai geležį vartoti turėtų tos moterys, kurių menstruacijos yra labai gausios. Nuo priešmenstruacinio sindromo padeda nakvišų aliejus.
Nėštumo metu labai svarbu gauti pakankamai kalcio, kad gerai susiformuotų kūdikio kaulai ir dantys ir kad kūdikis kalcio „nevogtų“ iš mamos. Geležis taip pat labai svarbu, kad būtų užtikrinta gera vaisiaus kraujotaka, be to, jei trūks geležies, nėščia moteris gali susirgti mažakraujyste. Omega-3 riebiosios rūgštys itin svarbios formuojantis vaisiaus smegenims, o Folio rūgšties trūkumas gali sukelti vaisiaus nervinės sistemos defektus, taigi, nepamirškite ir šių medžiagų. 
 
Maitinančios krūtimi moters vitamino A poreikis padidėja 50 proc. Šis vitaminas yra labai svarbus kūdikio augimo ir vystymosi procesui. Būtinas ir pakankamas vitamino B kiekis, nes jo trūkstant maitinanti mama gali jausti nuovargį, pritrūkti pieno. Padidėja kalcio poreikis. Iš motinos organizmo kartu su pienu kalcis pasišalina, o jo reikia, kad augtų kūdikio kaulai. Jeigu maiste trūksta kalcio, jis „atimamas“ iš motinos kaulų. Didesnis cinko kiekis reikalingas tiek motinos, tiek vaiko imuninei sistemai stiprinti. Be to, jeigu motinos piene trūksta cinko, kūdikis auga prasčiau.
 
Vyresnio amžiaus moterims (40-60 metų) didėja infarkto rizika. Būtent šiame amžiuje reikėtų daugiau vitamino E, kofermento Q10, kitų antioksidantų, kurie apsaugo mūsų organizmo ląsteles nuo degeneracinių procesų. Kasdien rekomenduojama suvartoti 200-400 TV vitamino E. Apie 50-uosius gyvenimo metus moters kiaušidės nustoja gaminti hormoną progesteroną, taip pat sumažėja moteriškų hormonų – estrogenų – gamyba. Šiuo periodu moterims prasideda menopauzė. Menopauzė – tai moters gyvenimo tarpsnis nuo vaisingo amžiaus pabaigos iki kiaušidžių hormoninės funkcijos išnykimo.
 
Menopauzės simptomus sušvelninti padeda nakvišų aliejus, izoflavonų (natūralių augalinių hormonų) turintys preparatai. Menopauzės laikotarpiu moters organizmui reikia daugiau kalcio – norint apsisaugoti nuo osteoporozės (kaulų retėjimo) kasdien reikėtų suvartoti iki 1000 mg. Papildomai reikalingas ir vitaminas D, kad organizmas lengviau įsisavintų kalcį.
 
Senyvo amžiaus moterims svarbu antioksidantai (tarp jų selenas, kofermentas Q10, vitaminai C, E, beta karotenas), galintys padėti apsisaugoti nuo ląstelių nepageidaujamų pažeidimų. Vitamino D vartojimas gali sumažinti osteoartrito simptomus ir apsaugoti nuo kaulų lūžių. Kalis ir kiti mikroelementai žmogui svarbūs visą gyvenimą, tačiau vyresnio amžiaus žmonėms jis ypač reikalingas: kalis padeda palaikyti normalų kraujo spaudimą ir organizmo funkcijas.
 
  

Žymos: Sveikata,, Moterims

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Sėdi tėtis su Petriuku prie bendro stalo. Petriukas siekdamas šaukštu košės užkabina butelį degtinės. Butelis susvyruoja, bet nenukrinta. Petriukas nusijuokia:
– Matei, tėti, butelis buvo per plauką nuo mirties!
Tėvas pasižiūri į Petriuką ir atsako:
– Tu irgi.