Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Lana Povilaikienė   |   2015-12-01

Vėją pasikinkius

  
 Vėją pasikinkius
© Pixabay.com
Kad nebūtų galvos tuščios, lyg vėjų išpustytos, štai įdomūs faktai iš vėjų gyvenimo.
40-50 m/s – greitis, kuriuo vėjas nuneša stovintį žmogų. Tokiu pat greičiu krenta parašiutininkai šuolio metu.

Tūlas lietuvis gerai žino G. Paškevičiaus dainą ,,Tu vėjo paklausk…”. Bent jau dvi pirmąsias eilutes tai tikrai. Niūnuojam sau po nosim melodiją, o mintyse turbūt tą vėją isivaizduojam tokį lengvą, vasarinį.

Bet ar kada, mielas drauge, susimąstėt paklausti ne vėjo, o apie vėją? Ar pagalvojot, kad jis gali būti ne tik vėjas – niekadėjas, bet ir geradarys. Ar prisimenat dar, kaip atrodo senieji lietuviški vėjo malūnai, ar daug žinot apie dabartinius didžiuosius baltuosius jų brolius? Kad nebūtų galvos tuščios, lyg vėjų išpustytos, štai įdomūs faktai iš vėjų gyvenimo.
Birželio 15-oji yra Pasaulinė vėjo diena.
 
Anksčiau uraganai buvo vadinami išskirtinai moteriškais vardais. Juos vadindavo jūrų mergelėmis, nes baltos bangų keteros, kurias pašiaušdavo vėjai, primindavo baltas skareles. Pirmieji kylančius uraganus pamatydavo vyrai jūrininkai, todėl suteikdavo jiems išsiilgtų moterų vardus. Tik 1957 metais imta vadinti didžiuosius vėjus ir vyriškais vardais. Meteorologai sudarinėja uraganų ir viesulų vardų katalogus. Yra speciali tų vardų vartojimo sistema.
 
40-50 m/s – greitis, kuriuo vėjas nuneša stovintį žmogų. Tokiu pat greičiu krenta parašiutininkai šuolio metu.
 
15 m/s – maždaug toks šoninio vėjo greitis yra laikomas kritiniu, nutupdant reaktyvinius lėktuvus. Esant šlapiam lėktuvų takui, greitis turėtų būti 2-3 kartus mažesnis.
22 m/s - vidutinis metų vėjo greitis Sandraugos įlankoje (Antarktida). Tai labiausiai vėjuota vieta pasaulyje. Periodiškai čia vėjo greitis pasiekia 90 m/s (320 km/h).
 
0,72 laipsniai Celsijaus – tiek, NASA duomenimis, išaugo vidutinė nakties temperetūra netoli vėjo jėgainės, esančios Teksase, lyginant tą temperatūrą su aplinkinėmis teritorijomis. Kai kurie meteorologai baiminasi, kad tokios stotys gali turėti įtakos orams.
 
5 km/s – tai vėjo greitis tarp karštos ir šaltos planetos HD80606b, esančios Grįžulo Ratų žvaigždyne, pusių, kai ji, judėdama po labai ištemptą orbitą, artėja prie savo žvaigždės.
 
113m/s, tai yra 408km/h – rekordinis vėjo gūsis standartiniame 10 metrų aukštyje. Jis užregistruotas vienoje iš Australijos salų 1996 metais balandžio 10 dieną. Tai įvyko siaučiant ciklonui Olivija. Šį rekordą patvirtino Pasaulinė meteorologijos organizacija.
 
670 m/s (2,400 km/h) – didžiausias vėjo greitis Saulės sistemoje, išmatuotas Neptūno planetos atmosferoje.
 
1500 gigavatų – tipinio uragano galia. Palyginimui,visa apimanti elektros energija, pagaminta pasaulyje, yra maždaug 2700 GW.
 
1500/2700=0,56 uragano galia lygi maždaug 2/3 visų pasaulyje veikiančių elektrinių galiai.
 
50 000 žmonių žuvo 1970 metų lapkričio 12 dieną, kai prasiautė didžiausias istorijoje ciklonas Bhola Rytų Pakistane (Bangladešas). Ši stichija nusiaubė Indijos Vakarų Bengaliją. Ciklono galia pasireiškė sukeltame potvynyje, kuris, tikrąja to žodžio prasme, nušlavė šimtus kaimų.
 
2005 metais uraganas Katrina pražudė daugiau nei 1800 JAV Misisipės deltos gyventojų ir padarė šaliai mažiausiai 108 mlrd. dolerių žalos.
 
Per 2014 metus vėjas pagamino pakankamai elektros, kad užtektų 73mln. namų ūkių visoje Europoje.
Ar įmanoma surinkti pinigų vėjo jėgainei per vieną dieną? Taip .Prieš keletą metų 1700 olandų namų ūkių kartu surinko 1,3 mln eurų. Tam jiems užteko 13 valandų. Jie įsigijo visą vėjo jėgainės akcijų paketą.
 
Danijoje vėjo energetika įsitvirtino ypač stipriai: šių metų gegužės 18 dieną visa šalis net 22 valandas naudojo vien vėjo pagamintą energiją. Kopenhagoje atsirado stalo žaidimas, paremtas ,,Monopoliu”, kuriame vietoj namų ir viešbučių statomos vėjo turbinos.
 
Visai neseniai, lapkričio 17 dieną, Romfordo futbolo komandai pūtė tikrai palankus vėjas. K. Duncan’as mėgino perduoti kamuolį į kitą aikštės pusę, bet vėjas nunešė kamuolį atgal. Kamuolys peršoko per vartininką R. Modden’ą ir 22 žaidimo minutę atsidūrė vartuose.
 
Žmogus visada bus menkas prieš galingas gamtos stichijas, ne taip paprasta suvaldyti didžiulį vėją. Tačiau, jei pavyktų jį pakinkyti, lai būna jis jums palankus.
 
 
  

Žymos: vėjas, Įdomu, Faktai

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Kai už buratino nugaros užsitrenkė kameros durys, teisėjas palaimingai atsiduso:
– Na va, pagaliau pasodinau medį...