Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Tiesa.com   |   2016-03-05

Ar keistis – tai „laužyti“ save?

  
Ar keistis – tai „laužyti“ save?
© Flickr.com nuotr.
Laužydami savo esmę mes negauname to rezultato, kurio tikėjomės, nusiviliame viskuo.
Kai išmokstu kažką nauja, sena pasitraukia savaime.

„Tu (jis, ji) turi pasikeisti, antraip...“ – kaip dažnai šiuos žodžius mes sakome kitiems, kiek milijonų kartų juos girdėjome iš tėvų, mokytojų, sutuoktinių, – ir kaip retai juos tariame patys sau.

O jeigu ir pasakėme “man reikia keistis”, labai dažnai tai liko tik ateities miražais. Dažniausiai mums tik atrodo, kad keičiamės. Ir vienaip keičiamės, ir kitaip, kol vieną dieną gyvenimas teškiasi mums į veidą ir panosėn pakiša paveikslą pavadinimu „Niekas nepasikeitė”. Tai pripažinti – ne pats smagiausias reikalas, bet kartu – tai fantastiška galimybė įsileisti į gyvenimą tikruosius pokyčius.
Kas sukuria pokyčių iliuziją ir kodėl dažniausiai nevyksta realūs pokyčiai? Sertifikuota koučerė Ilona Tamošiūnienė dalijasi mintimis apie tai, ką darome ne taip ir į ką neatkreipiame dėmesio, nes tai atrodo per daug paprasta, kad būtų svarbu.
 
Keičiamės dėl kitų
 
Mums sako: „Tu turi būti toks ir toks žmogus, antraip…” Ir mes tuo patikime. Juk norime, kad mus priimtų, mylėtų ir vertintų. Ir esame įsitikinę, kad tai nutiks tik tada, kai mes būsime tokie, kokius mus nori matyti mums svarbūs žmonės. Stengiamės, skiriame tam daug jėgų ir energijos. Deja, su tikrais pokyčiais tai neturi nieko bendra. Tai – tik bandymas prisitaikyti prie kitų, kad jaustumėmės mylimi.
Supainiojame klausimus „Kas aš esu?” ir „Koks aš esu?”
 
Tai – visiškai skirtingi klausimai su visiškai skirtingais atsakymais, o mes dažnai juos suplakame į vieną. Kaip savo esmę – atsakymą į klausimą „Kas aš esu?” – priimame savo išmoktų savybių, suformuotų įsitikinimų, atliekamų vaidmenų kokteilį ir pradedame keisti tai, ko iš tikrųjų pakeisti negalime. Kiekvienas bandymas pakeisti savo esmę – dar vienas įskilimas, dar vienas randas širdyje.
 
Laužydami savo esmę mes negauname to rezultato, kurio tikėjomės, nusiviliame viskuo, numojame ranka į bet kokius pokyčius ir gyvename toliau savo pačių griuvėsiuose, ieškodami atramos išorėje ir laukdami kitų pripažinimo. Todėl galvojant apie bet kokius pasikeitimus, visų pirma vertėtų nustoti tapatintis su tuo, kas mes iš tiesų nesame: aiškiai atskirti savo esmę nuo to, ką mes norime pakeisti – nuo savo įsitikinimų, savybių, elgesio modelių ir kitų išmoktų ar išorės primestų reikalų.
 
Norime visko daug ir iš karto
Vieną dieną sumąstę, kad nebenorime ar nebegalime daugiau gyventi taip, kaip gyvename, mes nusprendžiame keisti viską ir iškart. Toks sprendimas yra puikus ir sveikintinas, tačiau jis užmeta mums ant pečių Puntuko akmens svorio naštą. Tampome ją su savimi, kol turime jėgų ir energijos, tačiau dažniausiai jos užtenka visai trumpam. Pavargstame, išsenkame, vėl jaučiamės niekam tikę ir galiausiai numojame ranka į visus pokyčius. Atidedame juos net ne ateičiai, o visam laikui, ir norime pamiršti bet kokias galimybes ką nors pakeisti.
 
Bet pakeisti tai, ką išmokome ir sukūrėme per keletą dešimtmečių, nebus lengva. Todėl pokyčius vertėtų pradėti nuo mažų dalykų ir mažais žingsneliais. Taip, būna žmonių, kuriems nutinka “viskas ir iš karto”, bet tai labiau išimtis, nei taisyklė.
 
Svarbiausia – ugdyti naujus įpročius, mokytis naujų dalykų
 
Mano gyvenime kažkas keistis pradėjo tik tada, kai pasakiau sau: „Man nereikia keistis, viskas man gerai. Kartu atsirado ir aiškus matymas, kad mano įpročiai, savybės, mano mintys apie gyvenimą, elgesys yra ne mano esmė, tai NESU AŠ. Tai – tik dalykai, kurių išmokau keliaudama per gyvenimą. Ir vieni iš jų sėkmingai man padeda, o kiti – kenkia. Vadinasi, tai, kas man kenkia, kas trukdo ir neduoda to rezultato, kurio aš noriu, ir reikia pakeisti. Bet ne „laužymo būdu“, o mokantis naujų dalykų, ugdant naujus įpročius. Ir kai išmokstu kažką naujo, senas pasitraukia savaime.
 
Tai – tik du skirtingi požiūriai į pokyčius: „aš keičiuosi“ ir „aš mokausi naujo”. Kuris veiksmingesnis jums, tą ir pasirinkite. O mano patirtis sako: jeigu nori tikrai kažką pakeisti, liaukis SAVE keisti ir laužyti savo esmę. Keisk savo įpročius, įsitikinimus, savybes, elgesio modelius. Mokykis naujų – tų, kurie tau padės pasiekti svajonių laivą.
 
Parengta pagal www.108studija.lt
  

Žymos: Psichologija, Pokyčiai

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Pagal statistiką pati populiariausia vyriška žinutė mobiliuoju telefonu: „Aš tave irgi."