Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

tiesa.com   |   2016-10-29

Dvasiškai sveikiems žmonėms nerūpi būti savimi?

  
Dvasiškai sveikiems žmonėms nerūpi būti savimi?
© flickr.com
Mums visada bus svarbu, ką kiti galvoja ar kalba apie mus.
Nuolatinės mūsų pastangos siekti tobulybės griauna visas mūsų svajones.

Ši frazė gerų patarimų skyriuje užima, ko gero, lyderės pozicijas. „Nekreipk dėmesio, būk savimi“, – sakome bičiuliui, ką tik išklausiusiam laviną žmonos priekaištų dėl netinkamo elgesio. „Nebijok, būk savimi“, – patariame kolegai, lyg epušės lapas drebančiam prieš vizitą pas viršininką.

 O kas gi slypi po šiais iš pirmo žvilgsnio paprastais žodžiais?
Aš daug kartų girdėjau šiuos žodžius ir pati kartojau juos kitiems tūkstančius kartų, kol vieną dieną kilo klausimas: „O ką reiškia būti savimi?“ Ėmiau ieškoti atsakymų.
 
Viena iš pirmųjų aptiktų minčių nuteikė nelabai džiugiai:
 
Dvasiškai sveikiems žmonėms visai nerūpi būti savimi. Tai rūpi tik tiems, kurie nepasitiki savimi, turi problemų su aplinkiniais, jaučia vidinę įtampą ir diskomfortą.
 
„Na ir kvaila mintis“, – pagalvojau, bet atsakymų ieškojau toliau. Netrukus paaiškėjo, kad šie du paprasti žodžiai savyje vienu metu talpina džiungles, labirintą ir kosmosą.
 
Pirmiausia supratau, kad buvau supainiojusi klausimus „Kas aš esu?“ ir „Kokia aš esu?“ Į abu klausimus atsakydavau vienodai: „Geras žmogus.“ Ačiū mokytojams, Dievui, visatai ir sau pačiai, kad šiek tiek vėliau atėjo suvokimas, jog „geras žmogus“ tėra mano vaidmenys šiame gyvenime: gera kolegė, gera mama, gera dukra, gera sesuo, gera draugė. Gera, protinga, teisinga, draugiška, nuoširdi  – tai tik etiketės, kurias užsilipdžiau ant kaktos.
 
Liepdami sau „būti savimi“ mes paklausiame savęs: „Koks aš esu?“ ir atsakome: „Oi, toli gražu ne idealas.“ Va čia ir prasideda bėdos, nes pasiekti idealą neįmanoma. Nuolatinės mūsų pastangos siekti tobulybės griauna visas mūsų svajones.
Pripažinkime: mums visada bus svarbu, ką kiti galvoja ar kalba apie mus. Čia svarbiausia paklausti savęs: kada (kokiais atvejais) man tai svarbu?
Yra žmonių, kurie nusprendę „būti savimi“ nusispjauna į kitus. Pavargę nuo bandymų būti patogūs kitiems, įtikti kitiems, prisitaikyti, ieškoti kompromisų, jie puola į kitą kraštutinumą: „Nuo šiol būsiu savimi ir elgsiuosi taip, kaip nori mano didenybė!“ Neišsigalvoju, ir pati taip elgiausi. Gyvenę kaip vergai, staiga tampame karaliais.
 
Todėl jei frazė „būti savimi“ jums reiškia „man nusispjauti į kitų žmonių nuomonę“, tai ne kas kita, o konfliktas su tikrove: jei anksčiau buvau „geras“, dabar būsiu „blogas“; jei įsiklausydavau į kitų žmonių nuomonę, dabar velniop, bus tik mano nuomonė; jei anksčiau ieškojau kompromisų, dabar tegu jų ieško kiti, bet ne aš.
 
Puldinėjimas iš vieno kraštutinumo į kitą („arba... arba“) – tai ne pasirinkimo laisvė, o, priešingai, savanoriška nelaisvė.
 
Kai susimąstome, ką reiškia „būti savimi“, paklauskime savęs:
• O ko aš noriu? Kaip aš noriu gyventi?
• Kaip man tai pasiekti? Ką turiu padaryti, kad gyvenčiau taip, kaip noriu?
• Koks turėčiau būti, kad pasiekčiau tai, ko trokštu?
 
Ir tik tada – pirmyn! Tobulinkite save, auginkite naujus įpročius, ieškokite, klyskite, mokykitės. Prisiminkite, kad gyvenate tarp žmonių, ir kartais verta susilaikyti neužgavus kito, nepažeminus, neįskaudinus vien tam, kad įrodytum, jog jau „esi savimi“. Verta ieškoti kompromisų ir išgirsti kito nuomonę.
 
Čia labai tiks linksmi ir taiklūs interneto vandenyne rasti žodžiai:
 
Gražiu tavęs nepavadinsi, ir protingas būni ne visada, tačiau tu – ypatingas. Tu unikalus, nepakartojamas, vienintelis toks visame pasaulyje. Ir tokių kaip tu aš daugiau nepažįstu.
 
Išvada: jei norite būti savimi, meskite iš galvos klausimą „Koks aš esu?“ Būti savimi – tai daug daugiau. Jei paklausite manęs, ką man reiškia būti savimi, gūžtelėsiu pečiais ir pasakysiu: „Aš tiesiog esu.“
 
(Iš Ilonos Tamošiūnienės knygos „Drąsa gyventi. Kaip mintis paversti sprendimais“)
 
www.108studija.lt
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Išsiskyrė vyras su žmona. Po 5 metų susitinka, vyras klausia:
– Kaip sekasi?
– Puikiai.
– O kaip vaikai laikosi?
– O ką? Jie ne su tavim?!