Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Parengė Edita Lankauskienė   |   2010-02-09

Grogas: Karštas ir stiprus

  
Grogas: Karštas ir stiprus

Artimų žmonių kompanija ir karštas svaigus gėrimas – kas gali būti geriau žiemą. O ypač grįžus po savaitgalinio slidžių žygio ar prisidūkus „sniego karuose“.

-height: 150%">
 
 
Klasikinis receptas: romas, vanduo ir cukrus.
 
Šiek tiek istorijos. Grogo tėvynė – Anglija. Šis populiarus alkoholinis gėrimas, kad ir kaip keistai skambėtų, yra tiesioginė kovos su girtavimu pasekmė. XVIII a. Anglijoje Karališkojo laivyno jūreivių racione buvo daug skanėstų. Garbingą vietą šalia sočių valgių užėmė romas pagal angliškus „standartus“, jūreiviai kasdien gaudavo jo porciją (55 laipsnių stiprumo!) ir čia pat jį išgerdavo.
 
Nuolatinės jūrų vilkų kompanijos linksmybės ir ne visuomet linksmos jų pasekmės labai nepatiko griežtam viceadmirolui Edvardui Vernonui, pravardžiuojamam Grogu dėl jo nuolat dėvimo apdaro – skraistės su gaubtu (angl. grogam cloak).
Siekdamas padaryti galą girtavimui, senasis Grogas įsakė duoti pavaldiniams romą, skiestą šaltu arba karštu vandeniu, priklausomai nuo oro sąlygų. Taip jau nutiko, kad netrukus grogas, ypač karštas, populiarumu pranoko patį romą. Ir ne tik tarp jūreivių.
 
O iš tiesų veiksmingas jūreivių blaivybės išsaugojimo metodas buvo „atrastas“ tik 1970 metais – romas paprasčiausiai buvo išbrauktas iš jų raciono.  
 
Šiandien. Dabar grogą maišo ne tik su vandeniu, bet ir su arbata, romą galima pakeisti konjaku ar viskiu, paskaninti cukrumi, imbieru, gvazdikėliais, citrina. Grogas patiekiamas storo stiklo pašildytose stiklinėse arba puodukuose su šaukšteliu.
 

Populiarūs receptai :

  • Klasikinis grogas
200 ml vandens pakaitinkite iki virimo, įmeskite 2 gabaliukus rudojo cukraus. Nukėlę nuo ugnies, įpilkite 50 ml tamsaus romo.
 
  • Grogas su medumi
Sumaišykite 100 ml stiprios karštos juodosios arbatos, 2 arbatinius šaukštelius medaus, 50 ml konjako. Papuoškite citrinos griežinėliu.  
 
  • Pieniškas grogas
Paruoškite gėrimą iš 100 ml juodosios kavos, 100 ml pieno ir 10 ml cukraus sirupo. Pakaitinkite iki virimo ir įpilkite 40 ml romo.  
 
  • Jūreiviškas grogas
Į stiklinę įmeskite 2 skilteles citrinos, 3 gvazdikėlius, 3 kardamono grūdelius. Įpilkite 40 ml baltojo romo ir 100 ml karštos juodos arbatos. Paskaninkite kokteilį cukraus sirupu ir citrinos sultimis.
 
  • Airiška kava: fantazijos skrydis
 
Klasikinis receptas 2: kava, viskis, grietinėlė, cukrus.
 
Šiek tiek istorijos. Šios kavos tėvynė – Airija. Tai dar vienas populiarus karštas kokteilis, kurio receptas gimė 1942-aisiais, labai šaltą dieną viename Airijos oro uoste, kai buvo atšauktas skrydis ir pavargę, suirzę keleiviai pasuko pasišildyti į artimiausią vietos restoraną. Kad nors kiek pakeltų sušalusių nelaimėlių dvasią, restorano virtuvės šefas Joe Sheridanas į karštą kavą jiems įpylė šiek tiek kraują kaitinančio airiško viskio.
 
„Ar ši kava braziliška?“ – pasiteiravo vienas keleivis. „Veikiau airiška“, – atsakė Joe.
 
Nuo tada Foinse, šio kokteilio tėvynėje, kasmet rengiamas airiškos kavos festivalis, o pats kokteilis iki šiol išlieka vienu mėgstamiausių viso pasaulio kavinėse.  
 
Kaip sakydavo pats Joe Sheridanas, tikrai airiškai kavai paruošti reikia: „grietinėlės – tirštos kaip airiškas akcentas; kavos – stiprios kaip draugiškas rankos paspaudimas; cukraus – saldaus, kaip sukčiaus liaupsės; ir viskio – tyro, kaip pažadėtoji žemė“. Beje, galite pasiteisinti, kad nemokate Šekspyro kalbos, ir airišką kavą ruošti iš paprastos grietinėlės, paprastos kavos ir kasdienio cukraus bei viskio – išeis tikrai neblogai.
 
Populiarūs receptai:
 
  • Klasikinėairiška kava
Truputį pakaitinkite stiklinę su ąsele, įpilkite 50 gramų viskio ir įberkite šaukštelį cukraus (geriausia rudojo). Įpilkite kavos ir maišykite, kol cukrus ištirps. Ant viršaus šaukšteliu atsargiai uždėkite sluoksnį standžiai suplaktos grietinėlės. Airiška kava geriama per šiaudelį.
 
  • Kvapnioji airiška kava
Atpjaukite ploną apelsino ir citrinos griežinėlį, įdėkite bent penkis gvazdikėlius, cinamono lazdelę ir šaukštelį rudojo cukraus, ir viską maišydami šildykite puode, kol cukrus ištirps. Po to supilkite 50 g viskio ir jį uždekite. Galiausiai užgesinkite jį kava ir dar truputį pašildykite. Paruoštą kavą per sietelį supilkite į iš anksto pašildytą airiškos kavos stiklinę ir ant viršaus uždėkite standžiai suplaktos grietinėlės.
 
 
  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Mirė pats seniausias zoologijos sodo dramblys. Pro šalį einantis žmogus išgirdo verkiantį dramblio prižiūrėtoją ir sako:
– Ko taip verki? Bus dar tų dramblių.
– Aha, lengva tau kalbėti, ne tau reikės duobę kasti.