Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Pagal SAM pranešimą parengė Edita Lankauskienė   |   2010-06-15

Įdegis: sveikata ar ligų pranašas?

  
Įdegis: sveikata ar ligų pranašas?

Daugeliui žmonių vis dar atrodo, kad intensyvus įdegis – tai grožio, patrauklumo ir geros sveikatos simbolis. Tačiau specialistai įspėja, kad vienas pagrindinių veiksnių, galinčių paskatinti klastingos ligos – melanomos – atsiradimą yra nesaikingas deginimasis saulėje.

ent="text/html; charset=utf-8" http-equiv="Content-Type">

 

Įrodyta, kad saulės skleidžiami ultravioletiniai (UV) spinduliai yra odos piktybinių navikų rizikos veiksnys. Užtenka skausmingai nudegti vieną kartą per kelerius metus, kad bent dvigubai padidėtų melanomos rizika. Veikiama UV spindulių oda plonėja, sausėja, formuojasi raukšlės, šlakai, randasi  pigmentinės dėmės. UV spinduliai taip pat gali sukelti kataraktą.

 

Kas turėtų saugotis saulės?

Saulės spindulių pertekliaus turėtų vengti visi, tačiau išskiriamos grupės žmonių, kurie turėtų itin pasisaugoti tiesioginių saulės spindulių. Ypač atsargūs turi būti – I ir II odos tipą turintys asmenys.

 

I odos tipas (apie 2 proc. visų Vidurio Europos gyventojų) – tai neįprastai šviesi oda, rausvi plaukai, žydros akys.

 

II odos tipas (apie 12 proc. visų Vidurio Europos gyventojų) – tai taip pat šviesi oda, šviesūs ar šviesiai rudi plaukai, žydros, pilkos ar žalios akys. Abiejų šių tipų oda labai jautri ir dažnai nudega.

 

Labai atsargūs turi būti ir tie, ant kurių kūnų yra daug apgamų, taip pat jau anksčiau nudegę nuo saulės. Vaikų ir paauglių apsaugai nuo UV spindulių taip pat reikia skirti daug dėmesio, nes šios amžiaus grupės itin jautrios žalingam UV spindulių poveikiui, o nudegimai nuo UV spindulių vaikystėje didina odos vėžio ir kataraktos riziką vyresniame amžiuje, taip pat slopina imuninę sistemą.

 

Kaip apsisaugoti nuo UV spindulių?

 

Svarbiausia  žinoti pagrindines taisykles:
• Vengti saulės jos piko valandomis.

• Nešioti kepures, akinius nuo saulės bei apsauginę aprangą. Kuo daugiau odos uždengia drabužiai, tuo geriau. Tačiau drėgnų drabužių, ypač medvilninių, apsauga smarkiai sumažėja. 
• Skrybėlės ypač gerai  apsaugo veidą, kaklą ir galvą nuo UV spindulių poveikio.
• Akiniai turi gerai saugoti ir nuo UVB, ir nuo UVA spindulių.
• Būnant lauke tiesioginių saulės spindulių poveikyje, rekomenduojama neuždengtas kūno vietas pasitepti apsaugine kosmetikos priemone nuo saulės (kremai, losjonai). 


Pagrindinės kosmetikos priemonių nuo saulės naudojimo taisyklės:
• Dermatologai rekomenduoja apsauginiais kremais pasitepti 15–30 min. prieš išeinant į atvirą saulę. Kremą tepti reikia ant švarios, sausos odos ir lengvai įtrinti.
• Apsauginės priemonės nuo saulės dozė apskaičiuojama atsižvelgiant į kremu tepamo odos paviršiaus plotą. Specialistų sutarta, kad dozė yra 2 mg/1 kūno cm2. Taigi visam kūno paviršiui ištepti reikia apie 30–35 ml kremo (toks kiekis prilygsta 6 arbatiniams šaukšteliams).

 

Tyrimais yra nustatyta, kad dauguma vartotojų neteisingai dozuoja apsauginius kremus, todėl atitinkamai SPF (angl. Sun protection factor) tepasiekiama 20–50 proc. apsaugos.

 

• Rekomenduojama kremu teptis kas dvi valandas. Jei maudotės, gausiai prakaituojate, apsauginio kremo veikimo laikas sutrumpės trečdaliu. Todėl būtina pakartotinai teptis kremą po prausimosi, maudynių ar nusišluosčius kūną rankšluosčiu. Teptis apsaugos priemonėmis reikėtų prieš naudojant makiažo priemones, apsaugos priemones nuo vabzdžių ir kt. 

 

Kaip išsirinkti apsaugos priemonę nuo saulės?

Apsaugos nuo saulės faktorius (SPF) rodo produkto apsaugos nuo saulės, t. y. daugiausia nuo UVB spindulių, veiksmingumo lygį. Gaminių veiksmingumas skirstomas taip: mažas – iki 10 SPF, vidutinis – 10–20 SPF, aukštas – 25–35 SPF, ir labai aukštas – 40–50 SPF.  

 

Svarbu žinoti, kad didesnis nei 50 SPF neužtikrina didesnės normalios odos apsaugos nuo saulės nudegimų ir UVB spindulių. Jei priemonė naudojama teisingai, vidutinės apsaugos kategorijos SPF (pvz., 15, 20 arba 25) pakanka normaliai odai apsaugoti. Aukštesnės apsaugos kategorijos SPF reikalingas tik tuomet, kai naudojamas nepakankamas priemonės kiekis. 

 

Priemonės, žymimos SPF, saugo nuo odos nudegimą sukeliančių UVB spindulių, bet nebūtinai saugo nuo odos vėžio riziką didinančios ir odos senėjimą spartinančios UVA spinduliuotės. Nuo UVA spindulių apsaugančios priemonės turi būti paženklintos specialiu ženklu, kuriame yra raidės UVA. 

 

Visos apsaugos nuo saulės priemonės, net ir ženklinamos užrašais „100 proc. apsauga nuo saulės“ arba „visiška apsauga“, praleidžia tam tikrą UV spindulių kiekį.

 

 

  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Depresija – kai nusiperki lanką, kad pataisytum figūrą, o jis tau „kaip tik“...
*****