Skaitomiausi

Citata

Orai

Find more about Weather in London, UK

Ji ir Jis

Parengta pagal elegancija.eu   |   2010-02-25

Jo didenybė kaklaraištis

  
Jo didenybė kaklaraištis

Ko niekada nenešiojo velionis dizaineris Gianni Versace? Ką privaloma ryšėti pietaujant aukščiausios klasės viešbučių restoranuose? Ką atima iš jūsų, palydint į policijos nuovados kamerą? Atsakymas vienas – tai kaklaraištis.

Kaklaraištis – itin dviprasmiškas aprangos elementas. Įvairiais istorijos tarpsniais jis galėjo pabrėžti aukštą žmogaus visuomeninį statusą ar priklausomybę įvairioms organizacijoms, tačiau galėjo kainuoti ir gyvybę: revoliucijų Sovietų Sąjungoje, Etiopijoje ar Kambodžoje žmonės už ryšėtą kaklaraištį buvo apšaukiami „buržujais“ ir statomi prie sienos sušaudyti.
 
Ir politika, ir emocija
 
Sakoma, kad kaklaraištis – tai vėliava, kuria mojuojame siųsdami signalą aplinkiniams apie tai, kas esame. Išsirinkti tinkamą kaklaraištį – didelis menas, bet gerai parinktas jis beregint gali pakeisti vyro išvaizdą.
 
Kaklaraištis yra politika. Irane kaklaraiščiai uždrausti kaip „dekadentiškos antimusulmoniškos Vakarų kultūros simbolis“ (todėl jų prezidentas visur rodosi su atlapota apykakle).
Kaklaraištis yra emocija ir harmonija. Jis įpareigoja elgtis gražiau, kelia pasitikėjimą ir dažnai veikia kaip kaukė, daranti mus solidesniais, spalvingesniais ir padoresniais. Visi žino – kad ir kas ryšėtų kaklaraištį – Anglijos princai ar pensininkas Skuode – tai visada yra gero skonio ir padorumo ženklas.
 
Kaip rišti mazgą
 
Rašytojas Oscaras Wilde’as kadaise pasakė: „Išmokti gerai surišti kaklaraištį yra pirmas rimtas vyro žingsnis gyvenime.“ Keista, bet šiais laikais vis dar galima sutikti vyrų, kurie nemoka patys užsirišti kaklaraiščio, ir dažniausiai tai padaryti prašo bičiulių arba, dar blogiau, – savo žmonų… 
 
Šiandien vyrija naudojasi viso labo keturiais pagrindiniais mazgais – „keturi rankoje“, „Vindzoras“, „pusinis Vindzoras“ ir „Pratto“ – ir tai yra niekai palyginti su tuo, kad anksčiau džentelmenai mokėjo sumegzti apie 100 skarelės surišimo mazgų, tarp jų ir garsųjį „Gordijaus mazgą“ – tokį sudėtingą, kad jį ryšėjusio asmens kaklas galėjo būti išlaisvintas tik su žirklėmis.  
„Keturi rankoje“ – tai pats paprasčiausias viengubas, arba „amerikietiškasis“, mazgas, taip pavadintas pagal XIX a. vežikų naudotą būdą surišti vadžias.
 
Vindzoro mazgas
 
„Vindzoras“ ir „pusinis Vindzoras“ – sudvigubinti mazgai atsirado apie 1930 m. ir buvo pavadinti Vindzoro kunigaikščio, tuometinio Didžiosios Britanijos imperijos sosto įpėdinio garbei. Beje, kunigaikštis šio mazgo nei sukūrė, nei ryšėjo taip surištų kaklaraiščių. Pavadinimas prilipo dėl to, kad jis mėgo ryšėti kaklaraiščius su dideliais mazgais.
„Vindzoro“ mazgas yra storiausias iš visų mazgų ir šiais laikais madingas tarp puošniai mėgstančių atrodyti jaunų verslininkų ar valstybės tarnautojų. Tačiau rimtose kompanijose dažnai „Vindzoro“ mazgas laikomas nuobodžiu, nes yra pernelyg simetriškas. Paprastai jis būna platesnis nei ilgesnis, o tai vizualiai trumpina kaklą. Italų mėgstami „Vindzoro“ mazgai gerai atrodo tik sumegzti ant plonų kaklaraiščių. „Vindzorai“ taip pat gerai atrodo ir su plačiomis arba didelėmis marškinių apykaklėmis.
 
„Vindzoras“ arba „pusinis Vindzoras“ yra geriausia išeitis žemo ūgio vyrams, kuriems kaklaraištis su viengubu mazgu gali atrodyti per ilgas.
 
Lietuvoje populiariausias mazgas – „pusinis Vindzoras“, arba dvigubas, kurį mėgsta vyresnės kartos vyrai. Esama ir ketvirto mazgo, vadinamojo „Pratto mazgo“ (arba „išvirkštinio“), bet Lietuvoje jo niekas neriša. 
 
Žinoma, visada galite įsigyti prisegamą kaklaraištį arba kaklaraištį su gumyte – tokių mazgas yra surištas iš anksto. Tačiau tai – išimtinai uniformų sudedamoji dalis. Tokius kaklaraiščius sukūrė būtent amerikiečių policininkai, nes tikras kaklaraištis kėlė pavojų būti pasmaugtiems, susirėmus su piktadariais.  
 
Medžiagos ir kokybė
 
Šiais laikais kaklaraiščiai gaminami iš šilko, vilnos, poliesterio arba mezgami.
Kaklaraiščiai iš sintetinių medžiagų dažniau naudojami uniformoms. Pagal seną tradiciją, megztus kaklaraiščius dažniausiai renkasi dailininkai, literatai ir žurnalistai.
 
Geriausi kaklaraiščiai gaminami iš šilko arba vilnos, bet niekada netikėkite etikete, teigiančia, kad pirkinys yra pagamintas iš „100 proc. šilko“ arba „100 proc. kašmyro“, nes tai niekada nebus teisybė. Net aukščiausios klasės kaklaraiščių pamušalai paprastai gaminami iš kitų medžiagų. Yra kaklaraiščių, kurių visos dalys yra šilkinės, bet tai reti ir itin brangūs egzemplioriai.
 
Šilkinis kaklaraištis yra elastingas, minkštas, patvarus ir stiprus. Tačiau plonas ir lengvas šilkas blogai laiko mazgų formą.
 
Už kokybę – nemenka sumelė
 
Šilko kokybė, medžiagos sukirpimo tikslumas, pamušalo kokybė ir kirpimas, dygsniavimo atidumas – tai sudaro gaminio kainą.  
 
Italijoje galite paieškoti unikalaus gaminio – brangiausio pasaulyje kaklaraiščio. Tokie Florencijoje įsikūrusios kompanijos „Stefano Ricci“ kaklaraiščiai gaminami iš aukščiausios kokybės šukuotos vilnos. Kiekvienam kaklaraiščiui pasiūti sunaudojama apie 18 km siūlų, importuojamų iš Moksono apylinkių Hadersfylde, Anglijoje. Toks kaklaraištis siuvamas auksine adata ir įteikiamas pirkėjui aligatoriaus odos dėžutėje. Be to, kas dvejus metus rekomenduojama grąžinti tokį kaklaraištį atgal į siuvyklą atnaujinti. Kaina? „Tik“ 1,5 tūkst. dolerių. Bet kartu su kaklaraiščiu gaunate ir tą auksinę adatą, kuria jis buvo pasiūtas. Ją galite pasilikti atminčiai.
 
Dryžiai dryželiai
 
Dryžuoti kaklaraiščiai visada bus madingi. Bet nepamirškite džentelmenui privalomo puritoniškumo ir rinkitės dryžuotus, klasikinius taškuotus, juodus arba mėlynus kaklaraiščius. Venkite pernelyg ryškių – jie negali dominuoti aprangoje, tiesiog turi harmoningai papildyti aprangos ansamblį.
 
Įdomu žinoti:
 • Kompanijos „Tie Rack“ tyrimų duomenimis, darbdaviams labiausiai patinka kandidatai, ryšintys mėlynų tonų kaklaraiščius.
 • Raudonas kaklaraištis su baltais marškiniais demonstruoja valdžią ir jėgą – tokius vilki Donaldas Trumpas, Barackas Obama.
 • Prie dryžuotų marškinių visada tiks tik siauras kaklaraištis.
Tinkama priežiūra:
 • Tikras džentelmenas turi kaklaraiščių kabyklą, nes ji padeda medžiagai nesusiraukšlėti.
 • Nenešiojami kaklaraiščiai turi kaboti, išskyrus megztus –jie laikomi susukti į ritinėlį.
 • Panešioję kaklaraištį, leiskite jam dvi dienas pailsėti – taip išsitiesins raukšlės. Geriausia kuriam laikui palikti jį ištiestą ant plokščio paviršiaus.
 • Visada išriškite kaklaraištį, venkite nusiimti jį per galvą. Išrišdami netraukite per mazgą siaurojo kaklaraiščio galo, verčiau jį išlankstykite.
 • Suteptus kaklaraiščius geriausia valyti cheminėje valykloje. Skalbiami yra tik sintetiniai kaklaraiščiai.
Visai be kaklaraiščio?
 
„Nenešiosime kilpų ant kaklo“, „nevaikščiosiu kaip šuo su antkakliu“, – karščiuojasi nūdienos jaunimas. Kiti tvirtina, kad kaklaraištis, ypač nešiojamas su ankšta apykakle, spaudžia kaklą ir trukdo normaliai kvėpuoti. Tačiau vyrai nemėgsta kaklaraiščių tik dėl to, kad išsirinkti kaklaraištį ir tinkamai jį užsirišti – per sunku.
Jei esate maištininkas, atminkite – marškiniai su prasegta viršutine saga gerai dera prie kostiumo, tačiau tai priklauso nuo to, kur dirbate ir kokia jūsų padėtis kompanijos ar įstaigos hierarchijoje. Jeigu nesirišate kaklaraiščio, skirkite daugiau dėmesio marškinių apykaklei. Niekada neatsisekite daugiau kaip dviejų sagučių.
Kaklaraištį privalote ryšėti, jei vilkite dvieilį kostiumą su liemene.
 
Kaklaraištis – tai jūs
 
Tikras džentelmenas kaklaraiščius renkasi pats. Klausykite patarimų, skaitykite straipsnius, bet galutinį sprendimą visada priimkite pats.
Nesukite sau galvos, ar tinka kaklaraištis prie džinsų, ar galima nešioti odinį kaklaraištį, ar galima atsisegti viršutinę apykaklės sagutę ir atlaisvinti mazgą. Neabejokite, ar tinka ryšėti kaklaraištį prie odinės striukės? Viskas galima. Nebijokite eksperimentuoti, nes kaklaraištis – tai jūs.
 
Verta žinoti:
 • Kaklaraiščio galas, sukištas į kelnes, ne tik atrodo negražiai, bet ir parodo, kad yra per ilgas arba kelnių juosmuo yra per aukštai.
 • Blogai atrodo trumpi kaklaraiščiai, vos siekiantys vyro krūtinę.
 • Tradiciškai kaklaraiščio galas turi dengti diržo sagtį.
 • Jei turite plačius pečius ir už juos siauresnį dubenį, venkite megztų ar vilnonių kaklaraiščių.
 • Jei turite tiesų liemens siluetą, labiausiai tiks siauri kaklaraiščiai.
 • Jei esate siaurų pečių ir plačių strėnų, rinkitės platesnius kaklaraiščius.
 • Jei esate storulis, patartina ryšėti ryškius kaklaraiščius – tai geriausia priemonė atitraukti pašnekovo dėmesį nuo kūno formų.
 • Žemi vyrai turėtų vengti plačių kaklaraiščių, aukštiems vyrams tinka ryškūs kaklaraiščiai.
  

Komentarai

Naujausi straipsniai

Kiti rubrikos straipsniai

Anekdotai

Meistras įdėmiai nužvelgia klientą:
– Jums laikrodį pataisyti pagal kainoraštį ar geriau?